Donald Trump ve Twitter meselesi nasıl çözülür?

Başkanlığının sona ermesi ile birlikte koltuğunu asla kaptırmaya niyetli olmayan Donald Trump cephesinde sürekli yeni bir olay cereyan ediyor. Geçtiğimiz hafta Trump destekçilerinin Kongre saldırısının ardından Donald Trump'ın kullanmaktan son derece keyif aldığı Twitter hesabına erişimi engellendi. Peki  Trump yeni sosyal medya platformu mu kuruyor?

Donald Trump ve Twitter meselesi nasıl çözülür?

Neler oldu?

Neler oldu?

Bugüne dek ne zaman bir olay olsa, nerede bir seçim olsa, bir kelebek kanat çırpsa Donald Trump'ın profilinde dalgalanmalar oluyordu. Mizah yapıyorum zannettiği tweet'leri ise çoğu zaman manidardı. Güldürürken düşündüren, belli ki düşündürürken de bir şeylere teşvik eden Trump'ın Kongre saldırısının ardından 'risk barındırdığı' gerekçesi ile hesabına erişimi engellendi.
 

Bu ilk değil

Bu ilk değil

Donald Trump'ın yaptığı ilginç paylaşımlar nedeniyle sık sık hesabının kapatılmasına dair yorumlar geliyordu. Daha önce de bazı siyasetçiler Trump'ın paylaşımlarını sağlıklı bulmadıkları gerekçesi ile hesabının kapatılması çağrısında bulunmuştu.

Video mesajına erişim kısıtlaması

Video mesajına erişim kısıtlaması

Trump'ın tam erişim yasağının gelmesinden hemen önce, Kongre saldırısından hemen sonra paylaştığı videolu mesajına erişim kısıtlaması gelmişti. Twitter, ABD'de çıkan olaylar sonrasında, Trump'ın video mesajına erişimi kısıtlayarak, "Şiddet riski nedeniyle yanıtlanamaz, retweet'lenemez ya da beğenilemez" şeklinde uyarı verdi.

Nasıl başladı?

Nasıl başladı?

6 Ocak günü birtakım Trump destekçilerinin, ki biz bunlara protestocu diyoruz, Kongre binasını basması ile korkunç bir olay yaşandı. Bunun üzerine yetmezmiş gibi bir de Trump Kongre binasını basan protestocuları 'vatansever' ilan edince, hooop, olanlar oldu. Twittter, Donald Trump'ın hesabını askıya aldı.

Twitter birçok kez uyardı

Twitter birçok kez uyardı

Trump'ın hesabının askıya alınmasının ardından Twitter, Trump'ın kuralları ihlal etmeye devam etmesi durumunda hesabını kalıcı bir şekilde engelleyebileceği uyarısında bulunmuş. Tahmin edeceğiniz üzere Trump durur mu? Durmamış.

Olay paylaşım

Olay paylaşım

8 Ocak tarihinde Trump'ın yaptığı olay paylaşım artık sabrın sonunun selamet olmadığı gösterdi ve Twitter gerekeni yaptı. Donald Trump, "Bana, önce Amerika'ya ve Amerika'yı tekrar yüceltmeme oy veren 75 milyon Amerikan vatanseverinin gelecekte büyük bir sesi olacak. Hiçbir şekilde saygısızlık görmeyecekler veya haksızlığa maruz bırakılmayacaklar" paylaşımının ardından Twitter seçimin meşruiyetini sorgulayan bu tweet nedeniyle Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı. 

Kendi platformunu mu kuracak?

Kendi platformunu mu kuracak?

Trump hesabının engellenmesinin ardından pes etmeyeceğini göstererek 'ABD Başkanlığı (@POTUS)' hesabını kullanarak çok gerekli gördüğü paylaşımlarına devam etti. Kendisine erişim engelinin gelmesine gönül koyan Trump, Twitter'ı eleştiren yorumlar yaptı. Bu engelin ardından başka sitelerle görüştüğünü ve büyük bir haber duyuracağını söyleyen Trump, kendi sosyal medya platformunu kurabileceğine dair sinyaller verdi. 

Nedir bu Parler?

Nedir bu Parler?

Twitter'ın bu tarz engellerinden hoşnut olmayan Trump destekçilerinin bir süredir daha esnek kurallara sahip olduğuna inandıkları 'Parler' isimli sosyal medya uygulamasını kullandıkları biliniyordu. Twitter ve Facebook'un aksine daha az kısıtlayıcı olan Parler'e teşviklerin artmasıyla Google, Parler uygulamasını mağazasından kaldırdı.

Gitti 88.7 milyon takipçili hesap, gittiii

Gitti 88.7 milyon takipçili hesap, gittiii

Twitter 6 Ocak'ta gerçekleşen saldırının ardında yatan asıl sebebin Donald Trump'ın insanları kışkırttığı düşünülen tweet'lerine kalıcı bir çözüm buldu bulmasına. Fakat olayın ikinci bir perdesi olmasının ihtimaline karşılık olası bir suçun önüne geçmek için Facebook ve Instagram'da Trump'ın hesaplarını askıya aldı. Olan Donald Trump'ın 88.7 milyonluk hesabına oldu, gitti gül gibi hesap, gittiii...


 

Bu makaleye ifade bırak