Dünya çapında en çok satan kitaplar

Kitap kurdu olanlar için dünya çapında en çok satan, en çok okunan kitapların takibini yapmak her zaman heyecan verici oluyor. Gelin dünya çapında en çok satan kitaplara Molatik olalım...

Dünya çapında en çok satan kitaplar

Charles Dickens - 'İki Şehrin Hikâyesi'

Charles Dickens - 'İki Şehrin Hikâyesi'
1859 yılında basılmış olan 'İki Şehrin Hikâyesi', Charles Dickens tarafından kaleme alınmıştır. Kitap tam 200 milyon satarak dünyada en çok satan kitaplar sıralamasında ilk sırayı almıştır.

Kitabın içeriği ise Fransız İhtilali döneminde Paris ve Londra'da geçmekte olan aristokratların çatışmaları ve travmatik olaylar karşısında verilen mücadeledir.

Tolkien'in 'Yüzüklerin Efendisi' serisi

Tolkien'in 'Yüzüklerin Efendisi' serisi

Dünyada çığır açan, senaryolaştırılıp film haline getirilen 'Yüzüklerin Efendisi' serisi ise J.R.R Tolkien tarafından kaleme alınmıştır. Serinin ilk kitabı 1954-1955 yıllarında basılmış olup 150 milyon satarak dünyada en çok satan kitaplar sıralamasında ikinci sıraya yerleşmiştir.

Dünyayı kasıp kavuran roman ilk olarak çocuklarına masal olması niteliğinde Hobbit’in devamı olarak yazılmış. İyiler ve kötüler arasında verilen mücadeleyi anlatan 'Yüzüklerin Efendisi' daha sonra seri olarak büyük bir üne kavuşmuştur.

Herkesin dostu 'Küçük Prens'

Herkesin dostu 'Küçük Prens'

İlk basım yılı 1943 olan ve Fransızca olarak kaleme alınan Antoine de Saint-Exupéry'nin 'Küçük Prens'i 140 milyon satmıştır. Dünyada en çok satan kitaplar sıralamasında 3. sırada bulunmaktadır.

İçinde çeşitli öğütler barındıran ve her yaştan okuyucuya hitap eden kitapta pilot karakterimizin uçağı arızalanır. Sahra Çölü'ne iniş yapmak zorunda kalır. Çöle indiğinde 'Küçük Prens' ile karşılaşır. Kitapta 'Küçük Prens' ve pilotun birlikte yaşadıkları maceralar anlatılır.

Tolkien'in baş yapıtı 'Hobbit'

Tolkien'in baş yapıtı 'Hobbit'
'Yüzüklerin Efendisi' serisinin yazarı J.R.R. Tolkien'in kaleminden çıkan 'Hobbit' 1937 yılında basılmış bir gençlik fantezisi olarak adlandırılmaktadır. Kitap 100 milyon kadar satış yapmıştır.

'Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı Tolkien, çocukarına masal olması niteliğinde ilk olarak Hobbit’i yazar. Sonrasında oğlu babasının yazmış oluduğu kitapları bir araya getirerek devam niteliğinde 'Yüzüklerin Efendisi'ni bastırır. Tolkien'in yaratıcı dehasına kapılmamak ise elde değil.

Dünyada büyük ses getiren romanlardan biridir. Okuma sırası olarak ilk olarak 'Hobbit’in okunması daha sonra 'Yüzüklerin Efendisi’ne geçilmesi önerilir.

Bir Çin klasiği: 'Kızıl Köşkün Rüyası'

Bir Çin klasiği: 'Kızıl Köşkün Rüyası'

Cao Xueqin'in kaleme aldığı 'Kızıl Köşkün Rüyası' 1759-1791 yıllarında Çince olarak yazılmıştır. Kitap 100 milyon kadar satmıştır. Çin’in en önemli klasiklerinden biridir.

Kitapta 1700'lü yıllardaki toplum yaşantısı kaleme alınmıştır. Romanda iki gencin sevgisi kaleme alınmıştır. Karakterler ise dikkat çekici şekilde detaylı olarak betimlenmiş ve okuyucuya en ince ayıntısına kadar yaşama hissi kazandırmak istenilmiştir.

'Polisiye kraliçesi'nin efsanevi kitabı

'Polisiye kraliçesi'nin efsanevi kitabı

'Polisiye kraliçesi' olarak bilinen Agatha Christie romanı olan 'On Küçük Zenci' 1939 yılında basılmıştır. Kitap 100 milyon kadar satmıştır.

Kitapta birbirlerini hiç tanımayan 10 kişi daha önceki dönemlerde yaptıkları hatalar ve kötülükler dolayısı ile bir adaya davet edilir. Fakat bu davetin onların hayatlarına kastedecekleri bir davet olduğundan haberleri yoktur.

Kitabın ismi ise oldukça karmaşık. Kitabın orijinal adı 'And Then There Were None' olarak bilnmektedir. 1939 yılında kitabın adı 'Ten Little Niggers' olarak basılmıştır. ABD'de yaşanan ırkçılık olayları ve akabinde gelişen 'Black Lives Matter' hareketiyle birlikte kitabın adı 'And Then There Were None' olarak değiştirilmiş, kitabın Türkçedeki adı 'On Kişiydiler' olmuştur.

Harry Potter'sız olmaz!

Harry Potter'sız olmaz!

Dünya çapında en çok satan tek cilt kitaplardan sonra gelin bir de en çok satan serilere bakalım. İlk olarak karşımıza J.K. Rowling'in Harry Potter serisi çıkıyor. Bu seri dünya çapında 450 milyonun üzerinde bir satış yakalamıştır. R. L. Stine'in 'Goosebumps' serisi, Erle Stanley Gardner'ın 'Perry Mason' serisi ile Stan ve Jan Berenstain'ın 'Berenstain Bears' serisi diğer çok satan seriler arasındadır.


instagram.com/ssimaykc/
twitter.com/MrsAuthorFacts


 

Bu makaleye ifade bırak