Dünya zengin mi olacak? NASA’dan müthiş keşif: Psyche 16

NASA her geçen gün yaptığı keşiflerle ufkumuza ufuk katıyor. Ancak bu sefer yaptıkları bütün dünyanın hayatını değiştirebilecek bir keşif. NASA’nın uzayda yaptığı keşif bir asteroid; Psyche 16. Psyche 16’da bulunanlar ise hepimizi şaşırtıyor.

Dünya zengin mi olacak? NASA’dan müthiş keşif: Psyche 16

Tahminler şoke edici

Tahminler şoke edici

NASA, Psyche 16 asteroidiyle ilgili müthiş bir öngörüde bulundu. Uzaydaki bu asteroidde müthiş bir altın rezervi bulunuyor.

Altın ve değerli madenler var

Altın ve değerli madenler var

Yapılan açıklamada Psyche 16 asteroidinde altın ve değerli madenler bulunuyor ve bunların değeri 700 Kentilyon dolar değerin. Evet, 700 Kentilyon… Daha önce çok fazla duymadığımız bir deyim Kentilyon.

Eşit dağıtılırsa…

Eşit dağıtılırsa…

Oldu da NASA asteroiddeki bu madenleri çıkarmak için sondaj aracı gönderdi ve oradaki madenleri dünyaya getirdi. Bu madenlerden elde edilecek 700 Kentilyon dolarlık para eşit olarak tüm insanlara dağıtılırsa kişi başı 93 milyon dolara sahip olabileceğiz.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar uyarıyor

Ancak ekonomik kurallar böyle bir şeyin olmasını, şimdilik mümkün kılmıyor. Çünkü tedarik artınca fiyat azalır. Yani o altınlar ve madenler çıkarılıp dünyaya getirilse ve piyasaya sürülürse, artık altının hiçbir değeri kalmaz.

2022’de yolculuk var

2022’de yolculuk var

NASA, 2022'de "Psyche: Metal dünyasına yolculuk" adlı misyonu kapsamında sondaj çalışmalarına başlayacak. Sondajın amacı 21 ay boyunca asteroidi incelemesi, haritası ve inceliklerini belirlemek olacak.

Uzay madenciliği mümkün mü?

Uzay madenciliği mümkün mü?

“Psyche: Metal dünyasına yolculuk” çalışması uzay madenciliğini mümkün kılacak gibi görünüyor. Ancak uzay madenciliği yapanların dikkate alması gereken bir anlaşma var. O da Ay Sözleşmesi

Ay Sözleşmesi nedir?

Ay Sözleşmesi nedir?

1979’da imzalanan Ay Sözleşmesi’nde ise, Ay ve tüm gök cisimlerin kaynaklarının insanlığın ortak mirasının bir parçası olduğu ifade ediliyor. Buna göre bazı ülke ve özel kurumlar, uzay kaynaklarının insanlığın yararına kullanılabileceğini savunuyor.

ABD yine ortalığı karıştırdı

ABD yine ortalığı karıştırdı

Lakin ABD yine dayanamadı ve ortalığı karıştırdı. 2015'te ABD’de kabul edilen Space act yasası, Amerikan vatandaşlarına uzayda ticari aramalar yapmaları ve buldukları madenleri çıkarmalarına hak tanındı. Bu yasa Dış Uzay Anlaşması ile ters düştüğü gerekçesiyle eleştiriliyor.

Diğerleri sıraya girdi

Diğerleri sıraya girdi

Bundan sonra da başta Rusya, Çin ve Hindistan olmak üzere birçok ülkenin bu anlaşmadan çekileceği ve uzay kaynakları arayışına girişeceği tahmin ediliyor.

Bu makaleye ifade bırak