Dünyada hâlâ çözülmemiş 5 sanat hırsızlığı

30 Mart tarihinde, yani Vincent Van Gogh'un doğum gününün erken saatlerinde, Dutch Müzesi'nde bulunan Van Gogh'un 'The Parsonage Garden at Nuenen in Spring' adlı eseri birden bire ortadan kaybolmuştu. Hollanda'da bulunan ve Corona virüs nedeniyle kapatılan Dutch Müzesi'ndeki eserin 'çalındığı' haberi kısa bir süre sonra doğrulandı. Bu beklenmedik olayla ilgili gerekli soruşturmalar başlatılırken, gelin bir de dünyada bu duruma benzer çözülmemiş bazı sanat suçlarına da göz atalım...

Dünyada hâlâ çözülmemiş 5 sanat hırsızlığı

1- Isabella Stewart Gardner Müzesi'ndeki büyük soygun

1- Isabella Stewart Gardner Müzesi'ndeki büyük soygun

1990 yılında ABD'deki Isabella Stewart Gardner Müzesi'nde gerçekleşen soygun o dönemde büyük bir şaşkınlığa yol açmıştı. Aziz Patrik Günü'nde gerçekleşen bu olay, 500 milyon dolar değerinde 13 sanat eserinin çalınmasıyla zirveyi gören bir olay. 

Soygun tamamen planlı ve iki kişiden oluşacak şekilde gerçekleşti. Polis memuru kılığına giren iki kişi, güvenlik görevlisini kendi çabalarıyla kandırıp atlattı. Bu noktada alarmı devre dışı bıraktılar ve diğer görevlileri de kısıtlamış oldular. Bu noktaya gelene kadar fark edilmemiş olmaları ve önlerine hiçbir engelin çıkmaması onlar için durumu kolaylaştırmış görünüyor. 

Çalınan parçalar arasında Degas, Vermeer, Monet ve Rembrandt'ın resimleri bulunuyor. Soygun, anlaşılacağı üzere sanat dünyasının bugüne kadarki en büyük çözülmemiş gizemi olmaya devam ediyor. 

2- Caravaggio'nun eseri: Aziz Francis ve St. Lawrence ile Doğuş

2- Caravaggio'nun eseri: Aziz Francis ve St. Lawrence ile Doğuş

1609 yılında İtalyan ressam Caravaggio tarafından yapılan 'Aziz Francis ve St. Lawrence ile Doğuş', 1969 yılından bu yana hâlâ kayıp! 

20 milyon dolar değerinde olan eserin çalınma şekli ise ilginç. İki kişi eseri çerçevesinden çıkarıp, halıya sarıyor ve mekândan çıkarıyor. Tamamiyle bundan ibaret... 

2015 yılında eserin başka bir kopyası sergilenmeye başlanıyor.

3- Paul Cézanne'in eseri: View of Auvers-sur-Oise

3- Paul Cézanne'in eseri: View of Auvers-sur-Oise

Paul Cézanne tarafından 1870'lerde boyanan bu resim, 1999 yılının yeni yıl arifesinde çalındı. Bu tür büyük soygunlar için seçilen zamanlamalar bir 'aynılık' gösteriyor. Özel günleri, kalabalık anları kolluyorlar adeta! 

Eseri çalan hırsız, havai fişek kutlaması sırasında, yani dikkatlerin tamamen başka bir yönde olduğu bu anda, 3 milyon doların üzerinde olan tabloyu alıp ortadan kayboluyor.

Yapılan bu hırsızlık şu anda FBI'ın en iyi 10 sanat suçundan biri olarak kabul ediliyor. 

4. Museu da Chácara do Céu'da dört kayıp parça

4. Museu da Chácara do Céu'da dört kayıp parça

FBI'ın ilk 10 sanat suçu listesinde yer alan bir başka ünlü olay da Brezilya'daki Chácara do Céu Müzesi'nde gerçekleşen silahlı olay...

Karnavalın ilk gününde dört erkekten oluşan bir grup, güvenlik görevlisini sadece beş dakika içinde kandırmayı başarır ve yine en önemli etkeni saf dışı bırakır.

Salvador Dali'nin 'İki Balkon', Henri Matisse'nin 'Lüksemburg Bahçesi', Pablo Picasso'nun 'Dans' ve Claude Monet'in 'Deniz' adlı tablolarını 30 dakika içerisinde alıp kayıplara karıştılar. Fakat bu sefer diğer soygunlardan farklı olarak, tabloları alabilmek için uzun bir süre içeride personel ve ziyaretçileri silah zoruyla rehin tuttular. 

Çalınan dört eserin değerinin 10 milyon dolardan 50 milyon dolara kadar arttığı söyleniyor.

5- Vincent van Gogh'un eseri: Gelincikler (Vase with Poppies)

5- Vincent van Gogh'un eseri: Gelincikler (Vase with Poppies)

Ne yazık ki başta bahsettiğimiz eser Van Gogh'un eksik olan tek eseri değil. Kahire'de bulunan 'Gelincikler' Mohamed Mahmoud Khalil Müzesi'nden kolay bir şekilde çalındı. Kolay olmasının sebebi, bu sefer tablonun boyutuyla alâkalı. 

Boyutun küçük olması nedeniyle kolayca çalınan bu eser 50 milyon değerinde...

 

Bu makaleye ifade bırak