Dünyadaki en tehlikeli 11 turistik bölge

Dünya üzerinde turistik olarak binlerce yer bulunmakta. Lakin bazı bölgeler var ki oralara gitmek yürek istiyor. Bizler de dünyanın en tehlikeli 11 turistik bölgesine Molatik olduk. Hangi bölgeye giderken nasıl önlem almalıyız?

Dünyadaki en tehlikeli 11 turistik bölge

Ölüm Vadisi, ABD

Ölüm Vadisi, ABD
Dünya bizim evimizse, Ölüm Vadisi mutfağımızdaki fırın demektir! Gezegenimizde kaydedilen en yüksek sıcaklık 56.7 derece burada hissedildi. Ne kadar güçlü olursanız olun, Ölüm Vadisi'nin kavurucu güneşi ve korkunç sıcağı sizi mahvedecektir. Ölüm Vadisi’nde su olmadan sadece 14 saat yaşanabiliyor…

Danakil Çölü, Etiyopya

Danakil Çölü, Etiyopya
50 derece civarında değişen kavurucu sıcağı, sayısız aktif volkanı, toksik gazları tükenen sıcak su kaynaklarıyla Afrika'nın Danakil Çölü’nden daha acımasız bir manzara hayal edemiyoruz. Çoğu kişi bu korkunç çöl için "Yeryüzünün cehennemi” diyor, ancak yine de dünyanın dört bir yanından cesur maceracılar gidip görmek için sıraya giriyor. Danakil Çölü’nü yanınızda deneyimli bir rehber olmadan ziyaret etmenin yasak olduğunu unutmayın.

Washington Dağı, ABD

Washington Dağı, ABD
Washington Dağı'nın zirvesi, Dünya yüzeyindeki en hızlı rüzgarlar için dünya rekorunu elinde tutuyor. En yüksek kaydedilen hız saatte 327 km. Ancak şiddetli rüzgarlar bu alandaki tek endişe değil. Donma sıcaklıkları -40 dereceye kadar düşebiliyor ve sürekli devam eden şiddetli kar yağışı Washington Dağı’nı çok tehlikeli bir yer haline getiriyor. Mütevazı yüksekliğine rağmen - (1.917 metre) Washington Dağı dünyanın en ölümcül zirvelerinden biri olarak görülüyor. Buraya giden bir insanın hissedecekleri, Everest Dağı’na çıkan insanlarla karşılaştırılabilir.

Sinabug Yanardağı, Endonezya

Sinabug Yanardağı, Endonezya
Endonezya'nın Sumatra Adası’nda yer alan aktif yanardağ patladığında binlerce kişi ölüyor. Yakındaki kasaba ve köyler 2010, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında lav ve külden tamamen yitip gitti. En son patlama 27 Şubat 2016'da gerçekleşti. Bu patlama, volkanik gaz, taşlar ve kül bulutlarını patlattı. 2 bin 500 metrelik bir yükseklikten bahsediyoruz. Ve yarın orada neler olacağını kimse bilmiyor!

Yılan Adası, Brezilya

Yılan Adası, Brezilya
Brezilya kıyılarından birinde saklı olan bu ada, gezegenin en tehlikeli yeri olarak biliniyor. Bunun nedeni oldukça basit - burası dünyanın en zehirli yılanlarından Bothrops ile dolu! Araştırmacılar, adada metrekare başına yaklaşık 5 yılan yaşadığını tahmin ediyor. Ölümcül yırtıcılara yenik düşen birkaç kötü hikaye de var. Bu hikayelerden biri, deniz feneri bekçisinin yılanlar tarafından saldırıya uğrayıp öldüğü yönünde… Yılan Adası’nın feneri bu ölümcül olaydan beri otomatikleştirildi ve Brezilya hükümeti ziyaretçilerin oraya ayak basmasını yasakladı.

Madidi Ulusal Parkı, Bolivya

Madidi Ulusal Parkı, Bolivya
İlk bakışta çok güzel görünüyor ama aslında çok tehlikeli. Niye ya? Çünkü dünyadaki en zehirli ve agresif faunaya ev sahipliği yapıyor! Bu parkta yetişen bitkilerden herhangi biriyle temas ederseniz vücudunuzda ciddi kaşıntı ve döküntü olur; başınız dönmeye başlar. Herhangi bir kesik veya küçük bir yara bile tropik parazitlerle infekte olabilir.

Ölüm Vadisi, Rusya

Ölüm Vadisi, Rusya
Rusya'nın Uzakdoğu'daki Kamchatka Yarımadası'nın da kendi Ölüm Vadisi var. Ünlü Geysers Vadisi'nden uzakta değil. Bu bölgede bulunan yüksek konsantrasyonlarda toksik gazlar her canlı için ciddi bir tehdit oluşturuyor: Bitkiler ve hayvanlar hızla ölüyor, insanlar kısa süre sonra kendilerini iyi hissetmiyor; ateş ve baş dönmesi başlıyor.

Bikini Atolü, Marshall Adaları

Bikini Atolü, Marshall Adaları
Okyanusta bir yerde kaybolan bu ada cennete benziyor, değil mi? Fakat Bikini Atolü burayı bir radyoaktif çoraklığa çeviren sayısız nükleer test programına ev sahipliği yapıyordu. Yerliler evlerini terk etmek zorunda kaldılar ve bugün bile bu durum canlı organizmalar için tehlikeli bir durum oluşturuyor. Bikini Atolü’nde kaydedilen anormal yüksek radyasyon seviyesi, kansere neden olabilir.

Fil Krallığı, Tayland

Fil Krallığı, Tayland
Fil Krallığı, Tayland'da bir timsah çiftliği… Çiftliğin sahibi turistlerin gelip ziyaret etmeleri için küçük, yarı kapalı bir sal kiraladı. İsteyenler gelip burada timsahları besleyebiliyor. Sal, plastik variller üzerinde dengelenmiş ince tahta bir halkadan oluşuyor ve etrafında koruma var. Kulübede de bir çatı... İnsanlar kasanın içine giriyor ve timsahları beslemek için balıkçılık çubuklarını alıyorlar. Deliklere et parçaları sıkıştırıp timsahlara uzatıyorlar. Timsahlar da hemen etleri yakalamak için sudan dışarı atlıyor.

Erta Ale Yanardağı, Etiyopya

Erta Ale Yanardağı, Etiyopya
Etiyopya'nın Afar Bölgesi'ndeki bu volkan, gezegenin en tehlikeli yanardağlarından biri. Zirvesinde iki lav gölüne sahip olduğu için sürekli titriyor. Göldeki lav miktarı sürekli değişiyor ve Dünya yüzeyinin sarsılmasına neden oluyor.

Natron Gölü, Tanzanya

Natron Gölü, Tanzanya
Muhteşem bir manzara, değil mi? Halbuki gölün yüzeyindeki alkali tuz kabuğu o kadar tehlikeli ki, canlılar onunla temas eder etmez ölüyorlar. Malum sebepler dolayısıyla, bu gölde yüzmek kesinlikle yasak. Zaten hidrojen sülfidin yüzünden gelen kuvvetli koku, uzun süre yanında durmanıza bile müsaade etmiyor.

 
Bu makaleye ifade bırak