Dünyanın en garip fobileri

İnsanlar çok farklı şeylerden korku duyabiliyorlar. Bunlara fobi diyoruz. Yüksekten korkma, hayvanlardan korkma gibi fobiler mevcutken bazı fobiler de oldukça ilginç olabiliyor. Bu defa ilginç fobilere Molatik olduk. İşte ilginç fobiler…

Dünyanın en garip fobileri

Chirofobi

Chirofobi

Chirofobi sahipleri kendi vücutlarından korkuyorlar. Bu ilginç fobide kişi örneğin ayağından korkuyorsa, ayağını her gördüğünde kokuyor.

Kleptofobi

Kleptofobi

Hırsızlardan korkan bu fobi sahipleri hırsızla yüz yüze gelmekten ya da bir hırsızın kurbanı olmaktan korkuyor.

Agirofobi

Agirofobi

Karşıdan karşıya geçmekten korkan kişilerin Agirofobi deniyor. Yaya geçitleri bu fobi sahipleri için büyük sorun oluyor.

Peladofobi

Peladofobi

Kellerden ya da kelleşmeden korkma anlamına geliyor. Fobi sadece erkeklerde değil kadınlarda da mevcut. Erkekler kelleşmekten korkarken, kadınlar kel erkeklerle evlenmekten korkuyor.

Pediofobi

Pediofobi

Oyuncak bebekten korkanlar için kullanılan isimdir Pediofobi. Ancak her oyuncaktan değil. İnsana benzeyen oyuncaklardan korkuyorlar genelde bu fobiye sahip olanlar. Ah Chucky hepimizi yaktın…

Chaetofobi

Chaetofobi

Peladofobinin tersine bunda kıllı insanlardan korkuyor bu fobi sahipleri. Kıl ya da yoğun saç görünce irkiliyorlar.

Rhytifobi

Rhytifobi

Vücuttaki kırışıklıklardan korkma durumu Rhytifobi. Birçok insanda bulunan ancak çok az kişinin bildiği bir durum.

Limnofobi

Limnofobi

Bu fobinin gölden korkma manasına geliyor. Göle girmeyi bırakın, gölün yakınından bile geçmeye tahammül edemiyor bu fobi sahipleri.

Demonofobi

Demonofobi

Bu fobiye sahip insanlar etrafta sürekli kötülükler planlayan olağanüstü varlıkların olduğunu düşünürler. Dolayısıyla karanlık bir ortamda yalnız başlarına kalmak onlar için başlı başına korku sebebidir.

Deipnofobi

Deipnofobi

Bu korkuya sahip kişiler kalabalık akşam yemeklerinde konuşmaktan oldukça korkuyorlar. Şöyle bir düşünürsek özellikle öğrencilerin karne aldıkları günün akşam yemeğindeki korkuları bu fobiyle eşdeğerdir diyebiliriz.

Eisoptrofobi

Eisoptrofobi

Bu tür kişiler aynaya baktıklarında ruhsal dünyayla bağlantıya geçeceklerini düşündükleri için aynalardan korkuyorlar.

Logizomechanofobi

Logizomechanofobi

Gelişen teknolojiyle hayatımızın nerdeyse merkezine oturmuş bilgisayarlardan korkmak belki de haklı bir fobidir. Bu tür kişiler ise bilgisayarların bulunduğu ortamda duramıyorlar.

Anatidaefobi

Anatidaefobi

Genellikle çocukluğunda bir ördek tarafından kovalanan çocuklarda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir fobidir. Ördek tarafından izlenmekten korkan insanlara Anatidaefobi deniyor.

Jinofobi

Jinofobi

Kadınlardan korkma olarak açıklanabilecek bu fobi genelde erken yaşta anne, abla, kız kardeş ya da öğretmenden görülen kötü muamele sonrası oluşabiliyor.

Bu makaleye ifade bırak