Dünyanın en garip yasakları - Çin

Uzakdoğu ülkesi Çin'de oldukça ilginç yasaklar var. Yolunuz Çin'e düşecek olursa dikkat etmeniz gereken onlarca kural olduğunu söyleyebiliriz. Çin'de dünyada benzerine rastlanmayan ilginç yasaklar neler? Bu yasakların koyulmasının sebebi ne? Çin'in yasaklarına Molatik oluyoruz...

Dünyanın en garip yasakları - Çin

Hip-hop'a dair her şey yasak

Hip-hop'a dair her şey yasak

Hip-hop müzik sevenlerin dikkatine yolunuz Çin'e düşecekse, düşmesin. Çin genelinde devletin kurmuş olduğu değerlere saygı duymadığı ve kültürel anlamda Çin’e yakışmadığı düşünülen hip-hop kültürünün yaygınlaşması yasak. Kanun koyuculara göre hip-hop kötü davranışlara teşvik olarak görüldüğünden ülke genelinde yasaklanmış.

Zamanda yolculuk yapmak yasak

Zamanda yolculuk yapmak yasak

Zaman yolculuğu yapmak Çin'de yasak... Çin'de ülke genelinde Nisan 2011 yılında kabul edilen kanuna göre, resmi olarak zaman yolculuğu teması içeren her türlü film ve dizi Çin'de yasaklanmış. Gerekçe olarak ise bu tarz dizilerin tarihin çarpıtılmaya zemin hazırlaması ve reenkarnasyon ve batıl inanç gibi inanışların farklı bir şekilde yorumlanmasına sebep olabileceği sunulmuş. İnsanları rahat mı bıraksanız acaba?

Havai fişek atmak yasak

Havai fişek atmak yasak

Çin'in takdir ettiğim yasaklarından biri havai fişek atmanın yasaklanmış olması oldu. Aslında özellikle yeni yıl kutlamalarında gördüğümüz havai fişekler Çin ile yakından ilişkili. Ancak aşırı nüfus ve hava kirliliğiyle ilgili endişeler nedeniyle Çin genelinde havai fişek atmak yasaklanmış. Güzel yasak, beğendim.

Yasemin çiçekleri yasak

Yasemin çiçekleri yasak

İlginç bir diğer yasak ise yasemin çiçekleri ile ilgili. İkinci ismim yasemin olduğundan bir an bu yasağı üzerime alınıyor gibi oluyorum ama sonra geçiyor... Peki yasemin çiçekleri neden yasak? Çünkü, bir örnek olarak 2010 yılında Tunus'taki Yasemin Devrimi, Çin'deki benzer demokrasi yanlısı protestolara ilham kaynağı olmuş bunun üzerine Çin hükümeti internet dahil olmak üzere bir çok mecrada 'yasemin' kelimesine sansür getirmiş. Hatta Pekin gibi bazı büyük Çin şehirlerindeki dükkanlarda ve pazarlarda yasemin çiçeklerinin satışını bile yasaklanmış. Şahsen biraz ileri gitmişler. Çiçeğin ne suçu var ya!

İzinsiz reenkarnasyon yapmak yasak

İzinsiz reenkarnasyon yapmak yasak

Bakın işte buna çok üzüldüm (!) Çin'de izinsiz reenkarnasyon yapmak bayağı yasak. Reenkarnasyonun ne demek olduğunu bildiğinizi varsayarak direkt yasağa geçiyorum. Eğer reenkarnasyon yapmak istiyorsanız Çin hükümetinden izin almanız ve belirlenen kurallara uymanız gerekiyor. İlginç tabii!
 

Yabancı basından alıntı yapmak yasak

Yabancı basından alıntı yapmak yasak

Çin'in enteresan yasaklarından biri de yabancı basından alıntı yapmanın belirli kurallar gerektirmesi yasağı oldu. Çin'de 'The New York Times' veya 'The Washington Post' gibi yabancı basın kuruluşlarından alıntı yapan herhangi bir Çin haber kaynağı görmek mümkün değilmiş. Çünkü Basın, Yayın, Radyo, Film ve Televizyon İdaresi, 2013 yılında tüm ana kara medyasının yabancı kuruluşlardan gelen bilgileri izinsiz kullanmasının yasak olduğunu belirten kurallar yayınlamış ve böylece yabancı basından alıntı yapmak yasaklanmış. Bunu yasak bazında uygulamak ne kadar doğru bilemiyorum tabii

Dedikodu yapmak yasak

Dedikodu yapmak yasak

Bakın açık açık çok net bir yasak. Çin'de dedikodu yapmak yasak. Şimdi bu yasağın ülkemizde olduğunu düşünüyorum ve sonra hemen düşüncelerime son veriyorum çünkü böyle bir yasak bizim ülkemizde olsaydı, neyse siz anladınız... Evet, Çin'de dedikodu yapmak yasak. Yasağın gerekçesi ise tabii ki toplumun zihnini bulandıran daha doğrusu yalan yanlış haberlerle ünlü ve göz önünde olan kişileri zor durumda bırakmaktan ve sınıf ayrımını daha görünür hale getirmekten korumak. Bu kuralla yetkililer, haset ve nefret gibi duyguların toplum genelinde aşırı yükselmesinin önüne geçtiğini düşünüyor. Güzel yöntem...

Garip mimarili binalar yapmak yasak

Garip mimarili binalar yapmak yasak

Çin'de ilginç olarak sayamayacağımız bir yasak garip mimarili binaların yapımına engel olunması. 2016 yılında Çin yetkilileri, 'büyük, yabancı merkezli, tuhaf' binaların artık inşaat için onaylanmayacağını açıkladı. Bugün hâlâ yasak yürürlükte kalmaya devam ediyor ve Çin bu yasakla daha 'uygun, ekonomik, yeşil ve göze hoş gelen' yapılar inşa etmeye odaklanıyor. Ba-yıl-dım! Sizce de harika bir yasak değil mi?

Çinli futbolcuların dövme yaptırması yasak

Çinli futbolcuların dövme yaptırması yasak

Bakın bu yasak da biraz ilginç işte. Çin'de futbolcuların dövme yaptırması yasak ama neden? İlk olarak U-19 teknik direktörü Jia Xiuquan tarafından gündeme getirilen yasak, hükümetin onayı ile Çin liglerinde oynayan tüm oyuncuları kapsıyor. Yasağa göre Çinli futbolcular aykırı renkli saçlar ve forma dışından gözüken dövmeler ile maçlara çıkamıyor. Sebebi ise sosyal medya ve televizyonlarda bolca gözüken bu oyuncuların gençlere ve çocuklara kötü örnek olması ile ilgili.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yasaklar gibi bu yasak da hedef olarak toplumun sağlıklı ve ahlaklı olmasını hedef alıyor diyebiliriz. Her ne kadar yöntemleri tartışmaya açık olsa da yasakların bile çıkış noktasına toplum çıkarının konuluyor olması ise takdire şayan! 
 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak