Dünyanın en ünlü 10 keskin nişancısı

Savaşlar, insanlık tarihi için oldukça kötü sonuçlara neden olmuştur. Fakat tarih okuması yapmak da birçok insanın yakından ilgilendiği bir şeydir. Özellikle savaşın seyrini değiştiren keskin nişancıları araştırmak... İşte dünyanın en ünlü 10 keskin nişancısı...

Dünyanın en ünlü 10 keskin nişancısı

1- Vasili Zaytsev

1- Vasili Zaytsev

Kızıl Ordu'da bir memur olan Vasily Zaytsev, gönüllü olarak katıldığı savaşta keskin nişancılar arasına katıldı. Yaklaşık bir buçuk yılda 242 Nazi askerini uzaktan nişan alarak vurdu.

2- Rob Furlong

2- Rob Furlong

Rob Furlong, El Kaide operasyonlarında en uzun mesafeden atış yapma rekoruna sahip. Rekor kıran atışı 2430 metreden yapmıştı.

3- Francis Pegahmagabow

3- Francis Pegahmagabow

Francis Pegahmagabow da Birinci Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katıldı ve en zorlu çatışmalarda muharebelerde savaşıp 400'e yakın kişiyi vurdu.

4- Carlos Hathcock

4- Carlos Hathcock

Küçük yaşta katıldığı Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde keskin nişancı olarak yetiştirilen Carlos Hathcock, tarihin en efsane askerlerinden biri olarak anılır. Hathcock, tek başına ufak bir birliği bile öldürecek kadar ustaydı.

5- Simo Hayha

5- Simo Hayha

Beyaz Ölüm lakaplı Simo Hayha, Finlandiya adına Rusya ile savaştı. -40 derece soğukta 700'e yakın kişiyi vurdu. 6 Mart 1940'da bir Rus askeri tarafından çenesinin sol altından vuruldu. Askerler tarafından bulunduğun da yüzünün altı parçalanmış ama ölmemişti. Kendine geldiği gün olan 13 Mart günü ilan edilen barış antlaşması ile savaş sona erdi.

6- Adelbert F. Waldron

6- Adelbert F. Waldron

Çok kritik bir saldırıda düşman keskin nişancıyı vurarak birliğinin kurtulmasını sağlayan Adelbert F. Waldron, üyesi olduğu Amerikan Ordusu'nda önemli bir yere sahip. Hareket halindeki bir gemide vurduğu keskin nişancıyı öldürmesiyle ünlendi.

7- Thomas Plunkett

7- Thomas Plunkett

İrlandalı asker Thomas Plunkett, tarihin ilk keskin nişancısı olarak bilinir. Uzun namlulu tüfeğiyle Fransız General Auguste François Marie de Colbert-Chabanais'i 800 metreden vurmasıyla ünlendi. O dönemlerde 50 metreden vurma için yetiştirilen askerler arasında Thomas'ın 800 metrelik vuruşu büyük başarıydı.

8- Lyudmila Mykhailivna Pavlichenko

8- Lyudmila Mykhailivna Pavlichenko

Nazilerle savaşan bir ekip içindeki Lyudmila, yaklaşık üç ayda 187 Nazi'yi vurdu. Daha sonraki çatışma ve savaşlarda ise 300'ü aşkın kişiyi öldürdü.

9- Chuck Mawhinney

9- Chuck Mawhinney

Henüz çocuk yaşlarındayken katıldığı Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde 300'ü aşkın asker vurdu. Bunlardan 103'ü resmi kayıtlara geçmiş ölümler.

10- Sergeant Grace

10- Sergeant Grace

Dünyanın en ünlü keskin nişancıları ABD'de Spotsylvania'da General John Sedwick'i gözünden vurmasıyla tanınır. Henüz çatışmanın başlamadığı anlarda gerçekleşen atış, yaklaşık 900 metrelik mesafeden yapılmıştı.

Bu makaleye ifade bırak