Dünyanın en zeki 10 kedisi

Evlerimize neşe katan ve hayatlarımızda bizlere çok güzel bir yol arkadaşlığı yapan kediler o kadar çok cinse sahipler ki her birimiz onları merak ediyoruz. En çok da kedilerin zekâ seviyelerini. İşte dünyanın en zeki 10 kedisi...

Dünyanın en zeki 10 kedisi

1- Savannah

1- Savannah

Vahşi bir tür olan Savannah ırkı kediler, kesinlikle kucak kedileri olmayıp tamamen vahşi yapıdadırlar. İnsanlara çok bağlı olarak yaşamaları dışında, fazla evde kalamazlar çünkü yapıları gereği sürekli olarak bir şeylerin peşinde koşmaları gerekir.

2- American Bobtail

2- American Bobtail

Amerikan coğrafyasında diğer sevilen kediler türlerinden birisi de kuşkusuz Bobtail cinsi kedidir. Bu kedilerin zeki oluşları ve insanlarla iyi iletişim kurmaları onları farklı bir konuma getirmektedir.

3- Tekir

3- Tekir

Türkiye’de de çok sık görülen ve sevilen Tekir kedi cinsi aslında doğu coğrafyasından gelme bir kökene sahiptir. İran kedisi ile Arap siyam kedisinin çiftleşmesinden oluşan bu kedi cinsinin bahçeli evlerde oldukça mutlu mesut yaşayabilir.

4- Habeş (Abyssinian)

4- Habeş (Abyssinian)

Habeş kedileri, dünyadaki en ilginç kedi cinslerinden birisidir. Etiyopya ülkesinden geldiği düşünülen bu kediler, tam bir avcı karakterdedir. Bu sebeple de aşırı gelişmiş bir zekâ yapıları vardır. Kesinlikle kucak kedisi değildirler ve aşırı sevgiden hiç hoşlanmazlar.

5- Bengal

5- Bengal

Birçok kedi cinsine göre vahşi bir yapıda olan Bengal kedileri, oldukça yaramaz ve oyuncudurlar. Aynı zamanda aldıkları vahşi genden ötürü çok zeki ve avcı bir karakterde olmaktadırlar.

6- Siyam

6- Siyam

Eğer klasik bir kucak kedisi istiyorsanız, Siyam kedisi tam sizlere göredir. Oldukça zeki ve çevresini iyi şekilde kavrayabilen cinslerden olan Siyam kedisi, sürekli olarak konuşmayı ve oyun oynamayı çok severler.

7- American Shorthair

7- American Shorthair

Amerikan coğrafyasında kuşkusuz bir sürü kedi cinsi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de American shorthair denilen, oldukça zeki bir kedi türüdür. Bu kedi türünün özellikleri diğer kedilere göre oldukça farklıdır. Çok zeki ve duygusal yönleri çok gelişmiş olan bu kediler adeta kucak kedileridir.

8- Birman

8- Birman

Birman kedileri, oldukça enerjik ve oyun oynamayı seven kediler olmasının yanında insanlarla çok iyi iletişim kurma becerileri de olan kedilerdir. Bu kedilerin oyuncu özellikleri en az Habeş kedileri kadar olmasa da oldukça fazladır. Zekâları ise aynı oranda gelişmiş olmasıyla beraber, aşırı sevgi ve zorlamadan nefret ederler.

9- Korat

9- Korat

Tayland bölgesinden gelen bu kedi cinsinin, oldukça yumuşak ve uysal bir karakteri vardır. Zeki olan bu kedi cinsi aynı zamanda tüysüz olması sebebiyle alerjilere sebebiyet vermez.

10- Balinese

10- Balinese

Balinese kedileri, uzun tüyleri ve sevimli yüz hatlarıyla her zaman için bizlerin ilgisini çekerler. Aslında kökenleri siyam kedilerine dayanmakta olan bu minik dostlarımızın genel olarak çok sevimli ve farklı bir karakterleri vardır. Genleri biraz siyam kedisinden de olsa, Balili dansçılardan ismini alan bu tür oldukça vahşi ve akıllı bir kedi türüdür.

Bu makaleye ifade bırak