Dünyanın Yeni 7 Harikası hangileridir?

Tarihin en sevilen konularından birisi de Dünyanın 7 Harikası’dır. Ancak birçoğu yüzyıllar içinde kaybolup gitti. O yüzden uzmanlar Dünyanın Yeni 7 Harikası’nı seçme kararı aldı. Günümüzde hala var olan, insanların ziyaret ettiği Dünyanın Yeni 7 Harikası hangileri? Gelin birlikte bakalım.

Dünyanın Yeni 7 Harikası hangileridir?

Chichen Itza
 

Chichen Itza<br />
&nbsp;
Okunuşunu da yazalım da lazım olursa sıkıntı çıkmasın; Çiçen İtza. Kristof Kolomb öncesi dönemde Meksika’da yapılmış bir yerdir. Piramit, tapınak, gözlemevi gibi yapılara ev sahipliği yapıyor. Meksika’nın en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir.
 

Kurtarıcı İsa Heykeli
 

Kurtarıcı İsa Heykeli<br />
&nbsp;
Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli neredeyse Brezilya’nın sembolü olmuş durumda. Corcovado Dağı’nın 710 metre rakımlı tepesine yapılmış bir heykeldir. 12 Ekim 1931'de resmi törenle açılmıştır. 30 m boyundaki devasa heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığındadır. Yalnızca başı 3,75 m yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Açılmış kollarının genişliği 30 m tutar. İnşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı (talk da denir) kullanılmıştır. Yılda 30 milyon kişi ziyaret etmektedir.
 

Çin Seddi
 

&Ccedil;in Seddi<br />
&nbsp;
Bir ara “Uzaydan görünen tek insan yapısı Çin Seddi’dir” diye bir goygoy vardı, o bilgi yanlış. 2200 yıldır olduğu yerde duran Çin Seddi ülkeyi saldırılardan korumak için yapılmıştır. Hala sapasağlam yerinde duruyor.

Machu Picchu
 

Machu Picchu<br />
&nbsp;
Bunun da okunuşunu yazalım sizler için; Maçu Piççu veya Maçu Piçu. 1450’li yıllarda inşa edilen Machu Picchu, İspanyol istilacılardan yüzyıllar boyu uzak kalmıştır çünkü sık ormanlar ve 2430 metre rakım kendisini korumuştu.
 

Petra
 

Petra<br />
&nbsp;
Tarihi 6000 yıla dayanan Petra dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir. Romalılar işgal edinceye kadar varlığını sürdürmüştü. Petra'nın yapım amacı tarihçiler tarafından bulunamamıştı. Ancak yapılan son araştırmalarda Petra'daki El-Khazneh'nin (El-Hazne) altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.
 

Roma’daki Kolezyum
 

Roma&rsquo;daki Kolezyum<br />
&nbsp;
Roma İmparatorluğu’nun şatafatını ortaya koyan yapılardan birisi de Kolezyum’dur. Günümüz stadyumlarına da ilham kaynağı olan Kolezyum, neredeyse 2000 yıldır ayakta durmaktadır. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki heykelin adını almıştı.
 

Tac Mahal
 

Tac Mahal<br />
&nbsp;
Eşi Mümtaz Mahal ölünce anıt mezar yaptırmak isteyen Şah Cihan bu muhteşem yapıya imza attırmıştır. Kendisi de aynı yere gömülmüştür. Yılda 3 milyon insan ziyaret etmektedir Tac Mahal’i.
 

Keops Piramidi
 

Keops Piramidi<br />
&nbsp;
Kendisi eski listede de yer bulup yeni listeye de giren tek yapıdır. Mısır mühendisliğinin zirve noktalarından birisidir. 4500 yıldır ayakta durmaktadır.
 

Bonus: Ayasofya
 

Bonus: Ayasofya<br />
&nbsp;
Listeye ülkemizden Ayasofya da girmiş ancak seçilememişti. İlk 21 arasından birisi de Ayasofya olmuştu.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak