Dusko Popov: James Bond'a ilham veren ajan

Sinema tarihinin en önemli karakterlerinden birisi James Bond’dur. Ajanlığa yepyeni bir bakış açısı getiren, dünyanın dört bir tarafından milyonlarca hayranı olan bir karakter James Bond. Ancak James Bond’a ilham veren gerçek birisi vardı. Dusko Popov ismindeki bu ajan neler yapmıştı da Sir Ian Fleming’e ilham kaynağı olmuştu. Karşınızda gerçek James Bond, Dusko Popov.

Dusko Popov: James Bond'a ilham veren ajan

Varlıklı bir ailenin evladı

Varlıklı bir ailenin evladı
1912 yılında Sırbistan’da dünyaya geldi Dusko Popov. Ailesi son derece varlıklıydı ve ona iyi bir yaşam sunuyorlardı. Bu fırsatlar sayesinde Adriyatik sahillerini daha çocukken dolaşmaya başlamış, Avrupa’nın en iyi okullarında okumuştu. İtalyanca, Fransızca ve Almanca biliyordu.

Okulda başı derde girdi

Okulda başı derde girdi
Okul hayatını İngiltere’de sürdürmeye başladı. Ancak İngiltere’de yaşadığı tecrübeler sonrası hayatı başka noktaya gitti. Sigara içerken bir öğretmene yakalanınca okul ile sorunlar yaşadı. Bir başka okulda da alkollü yakalanması okuldaki son anısı oldu.

Hayatını değiştiren kişi

Hayatını değiştiren kişi
Bunca şeyden sonra Sırbistan’a geri dönen Popov, Belgrad Üniversitesi’nde yüksek öğretimini tamamladı. Almancasını geliştirmek için Almanya’ya gittiği sırada ise hayatını değiştiren kişiyle tanıştı. Johann Jebsen ismindeki bu adam Popov’u kısa sürede etkiledi. İkisi de aynı zevklere sahip, aynı tarz hayat sürmeyi seven insanlardı. Kadınlar ve spor arabalar ikilinin ortak noktalarıydı. Bir de Nazi nefreti…

Arkadaşı sayesinde kurtuldu

Arkadaşı sayesinde kurtuldu
Almanya’da yaşadığı günlerde muhalif yaşamıyla dikkat çekiyordu. Sık sık da sivri dili yüzünden kavgalara karışıyordu. 1937 yılında bu kavgalardan biri neticesinde Gestapo onu içeri atmıştı. 8 gün içeride yatan Popov’u arkadaşı Johann Jebsen çıkarmış, İsviçre’de de onu karşılamıştı. Bu iyiliğine karşılık "Senin için yapabileceğim bir şey olursa hiç çekinmeden söyleyebilirsin" diyecekti.

Çift taraflı ajan oldu

Çift taraflı ajan oldu
Savaştan kaçmanın tek yolu olarak Nazi ajanı olan Johann Jebsen 1940 yılında arkadaşından ‘biri iyilik’ isteyecekti. Kendisine yardım etmesini istedi. Bunu ilk başta reddeden Dusko Popov, İngiltere’ye gitti bunun yerine. Ancak İngiltere’de kendisine bu teklifi kabul etmesini ve çift taraflı ajan olmasını telkin ettiler. Bunu üzerine bu teklifi kabul etti ve hayatı kökten değişti.

Playboy hayatına devam etti

Playboy hayatına devam etti
Zengin hayatını İngiltere’de de sürdüren Dusko Popov’dan Naziler şüphelenmiyordu. Zengin olması bunda büyük nedendi. Popov da Almanlardan aldığı bilileri İngilizlere veriyor, Almanlara ise dezenformasyonlu bilgileri iletiyordu. Böylelikle birçok planı tersine çevirmişti. Sivil hayattaki Playboy yaşam tarzı sayesinde de birçok kişi onun etrafında toplanmıştı, ajanlar da dahil.

Filmlere konu olan sahne

Filmlere konu olan sahne
Almanlar, Popov aracılığıyla MI6 ajanlarının kendilerine bağlamak istediler. Midas Operasyonu adı verilen operasyonla 50 bin doları Dusko Popov aracılığıyla ajanlara verip kendilerine bağlayacaklardı. Tabii bu durumdan İngilizler haberdar oldu. Aptalca bir şey yapmaması için Ian Fleming’di de yanına verdiler. İkilinin kumarhanede yaşadığı anlar da James Bond serisine girmişti. O kadar parayı kumarda kaybedecek potansiyeli olduğunu bilen Ian Fleming, Popov’un Litvanyalı bir iş insanıyla kumar oynamak istemesi üzerine renkten renge girmişti. Ancak son anda oyundan vazgeçmişti ve bu sahne de Casino Royal filmine konu olmuştu.
 

Pearl Harbor'u biliyor muydu?

Pearl Harbor'u biliyor muydu?
Popov’un bir sonraki görevi ise ABD’ye bir istihbarat ağı kurmaktı. Almanlar bu defa ABD’lilerden bilgiler alacaktı. Bu burumu FBI’ya iletti haliyle kendisi. Ancak FBI’in başındaki isim olan J. Edgar Hoover kendisinden çok hoşlanmadığı için bu operasyonu göz ardı etti. Birkaç ay sonra da Pearl Harbor’a Japonlar saldırdı ve ABD savaşın içine çekildi. Almanlar saldırıyı biliyor muydu? Popov’un anlatıları çok inandırıcı gelmese de yanlışlanma durumu da hiçbir zaman olmadı.

Normandiya’da da parmağı var

Normandiya’da da parmağı var
Savaşın sonunda en büyük darbelerden birini Normandiya’da yemişti Almanlar. Müttefiklerin Normandiya’dan çıkacaklarını Almanların bilmemesi gerekiyordu. Bunun için de Popov harekete geçti. Müttefiklerin Dieppe veya Calais bölgelerinden çıkarma yapacaklarına inandırmaya çalıştı. Bunda da başarılı oldu. Almanlar bu istihbaratlar yüzünden birliklerini çeşitli bölgelere dağıtmak zorunda kaldı. Hatta o kadar inanmıştılar ki ona Normandiya’nın aldatmaca bir çıkarma olduğuna inanmışlardı.

İnsanlardan uzak bir son

İnsanlardan uzak bir son
Savaştan sonra Fransa’ya gitti Dusko Popov. Orada yaşarken 1970’lerde anılarını kaleme aldı. 1981 yılında, insanlardan uzak bir hayat sürerken alkol ve sigara yüzünden çeşitli hastalıklara mustarip oldu ve hayatını kaybetti. Gerçek James Bond’un macerası da böylelikle son bulmuş oldu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak