Ece Seçkin ile Edis, Türkçe popun prens ve prensesi mi?

Kadın popçular hakkında son günlerde bir '4 büyükler' muhabbetidir gidiyor... Demet Akalın, Hande Yener, Gülşen ve Simge'nin isimleri öne çıkıyor. Ece Seçkin ise konuya 'prens-prenses' boyutundan yaklaşıyor...

Ece Seçkin ile Edis, Türkçe popun prens ve prensesi mi?

Çalışkan ve istikrarlı

Çalışkan ve istikrarlı

Kim ne derse desin, Ece Seçkin son yılların en çalışkan popçularından. Hatta benim gözümde en istikrarlı isim bile olabilir.

Her şarkısına yükselmiyorum. Hatta mesela 'Follow Me' şarkısı bence inanılmaz yanlıştı, 'trend'i yakalamak adına yapılan ölü bir yatırımdı.

Ama şu bir gerçek ki, Ece Seçkin genç ve iddialı. Bugüne kadar 'Hoşuna mı Gidiyor?', 'Sayın Seyirciler', 'Bu Ne Ya', 'Adeyyo' gibi akılda kalan birçok şarkıya imza attı.

"Edis prens, ben de prenses"

Seçkin, son günlerde Türkçe popta dönen '4 büyükler' muhabbetine enteresan bir şekilde dahil oldu. Kendisini, o grupta görmediğini söylüyor:

 "Bir kalıba ait değilim. Tek başıma apayrı bir yerdeyim. Beni farklı kılan da sahnem, auram, vizyonum. Performans konusunda benimle aynı şovu yapan, aynı kulvarda başka biri yok. Başarılı bulduğum bir kişi var, o da Edis. Biz 'prens' ve 'prenses'iz..."

Tabii ki sadece Edis'i övecek

Ece Seçkin'in kendini diğer kadın şarkıcılardan ayrı bir yerde görmesi doğal. Düşüncesi bu değilse bile iddiasını ortaya koymak ve cool bir imaj çizmek için bunu söylemek zorunda. Erkekler kategorisinde Edis'i övmesi de doğru.  

Ece Seçkin, gerçekten de ayrı bir yerde...

<strong>Ece Se&ccedil;kin, ger&ccedil;ekten de ayrı bir yerde... </strong>

Demet Akalın, Hande Yener ve Simge, besteci kimlikleriyle değil yorumcu olarak biliniyorlar. Gülşen ise müzik kariyerinin başımda yorumcu ve yalnızca bir 'şarkıcı'yken, şimdi o da besteci. Yazdığı şarkıları sadece kendi yorumlamıyor, aynı zamanda başka isimlere -hatta Demet Akalın'a bile- destek oluyor.

Ortak noktaları ne peki bu isimlerin? Söyleyeyim: Hepsi birer yerel star.

Son dönemde Hande Yener bir İngilizce şarkı yayınladıysa da sonuç değişmiyor. Bu isimler Türkiye'nin yıldızları. Dünyaya açılmak, Edirne'nin ya da ne bileyim Hatay'ın dışına açılmak gibi bir iddiaları yok. Böyle bir niyetleri varsa bile en azından bize çaktırmıyorlar.

Halbuki Ece Seçkin öyle değil.

Aleyna Tilki, Aynur Aydın, Atiye ya da Hadise gibi isimlerin yurt dışına açılmalarını bekledik durduk bugüne kadar. Meğer golü atacak kişi Ece Seçkin'miş.

Ece Seçkin yurt dışına açılma konusunda bizi bir beklentiye sokmadı hiç. Sonra durdu, durdu, golü attı. "Hayranlarıma sürprizim var" klişesinin altını doldurdu ve gerçekten güzel bir sürpriz yaptı.

Enrique Iglesias ile Kübalı şarkıcı Descemer Bueno'nun bir yıl önce yayınladıkları düete Türkçe sözlerle eşlik etti.  

Ama nedense klibi izleyenler Ece Seçkin'in başarısını küçümsüyor.

Başarısı küçümsendi

Başarısı k&uuml;&ccedil;&uuml;msendi

Bazı dinleyiciler, "Ece Seçkin'in şarkıya sonradan monte edildiği çok belli" diyor. Halbuki bence bu tür bir küçümsemeyi hak etmeyecek kadar güzel bir işle karşımızda.

Üstelik çalışkanlığını kanıtlarcasına tam da bu düetten birkaç gün sonra 'Geçmiş Zaman' adlı yeni bir single da yayınladı. 

İddiasının altı boş değil

İddiasının altı boş değil

Ece Seçkin'in sağ gösterip sold vurması, koskoca Enrique Iglesias ile düet yapması takdir edilesi bir başarı. Kendisini yerel pop yıldızlarıyla aynı kategoride görmemesi de altı boş olmayan bir iddia.

Modern çizgide pop yapma gayreti gösteren Edis nasıl erkekler kulvarında yıldızlaştıysa, Ece Seçkin de kadınlar kategorisinin sürpriz golcüsü.

Türkçe popun bir prensi olacaksa bu Edis, o kesin.

Ece Seçkin'in 'prenses'liği ise an meselesi!

Aslında tek rakibi Aleyna Tilki

Aslında tek rakibi Aleyna Tilki

Aleyna Tilki, yalnızca yerel bir yıldız olarak kalırsa, otomatik olarak sıra Ece Seçkin'e geçecek.

Aleyna henüz genç, kanıtlaması gereken çok şey var. Ece Seçkin ise kariyerine daha sağlam adımlarla devam ediyor. Tek dezavantajı çok fazla rakibinin olması ve 'prenses'liğinin henüz farkına varılmaması.

Seçkin cephesinde zafer yakındır.

Biraz daha vizyonlu işlerle karşımıza çıkarsa 'Ece Seçkin gerçeği'ni herkes kabul edecek...

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak