Ed Gein: Seri katil olmayan seri katil

Seri katiller arasında en farklı olanı belki de Ed Gein’dir. Seri katil olmadan önce yaşadığı hayat, başından geçenlere Molatik olmaya karar verdik. Ed Gein’i katil yapan sebepler nelerdi? Ed Gein aslında ne yapmak istiyordu. Hepsi yazımızda…

Ed Gein: Seri katil olmayan seri katil

Baskıcı bir annenin oğlu
 

Baskıcı bir annenin oğlu<br />
&nbsp;
1906 yılında dünyaya gelen Ed Gein, 4 çocuklu bir ailenin evladıydı. Babası hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen annesi hakkında oldukça fazla şey biliyoruz. Annesinin ismi Augusta ve oldukça dominant (baskın) bir karaktere sahip. Çocuklarını dış etkilerden mümkün mertebe korumak istiyor.
 

Çocuklarına sürekli İncil okuyan Augusta, onları kadınların ‘ahlaksızlığı ve serbestliği’ karşısında uyarıyordu. Ed Gein’in kadınlara bakış açısı da bu yaşlarda ortaya çıktı belki de. Çocuklarındaki cinsel arzuları yok etmeye çalışıyordu anne. Babası hakkında bilinenler ise silik biri olduğu ve alkolik olduğuydu.
 

Anne sözünden çıkmıyordu
 

Anne s&ouml;z&uuml;nden &ccedil;ıkmıyordu<br />
&nbsp;
Annesi çocuklarını insanlardan uzak tutmak için en yakın komşusu 1 buçuk kilometre ötede olacak bir ev tuttu. Fakat bir sorun vardı çocukları okula gitmek zorundaydı, haliyle Ed de. Mecburen okula yazdırdı Ed’i. Başarılı da bir öğrencilik yaşamı vardı fakat çocuklar onunla arkadaş olmak istemiyordu. Kadınsı ve utangaç tavırları arkadaşlarına ‘garip’ gelmiş, ondan uzak durmuşlardı. Arkadaş edinememesine üzülüyor, annesinin arkadaş edinmesine izin vermemesi onu yaralıyordu lakin annesini hep iyilik abidesi görüyordu ve dediklerini elinden geldiğince yapmaya çalışıyordu.

Abisine düşman mı oldu?
 

Abisine d&uuml;şman mı oldu?<br />
&nbsp;
Ed Gein abisini çok seviyordu. Belki de onun güçlü olması, onda ‘baba’ hissi uyandırıyordu. Babasının ölümü üzerine abi kardeş iyice yakınlaştılar. Bu yakınlaşma Ed’in karakterini de etkiledi, sağlam ve güvenilir buluyordu insanlar onları. Çoğunlukla ayak işleri yapıyorlardı fakat Ed Gein en çok bebek bakıcılığını seviyordu. Sosyal özellikleri gelişmediği için yaşıtlarıyla değil de çocuk ve bebeklerle iyi anlaşıyordu.
 

Abisini çok sevmesine rağmen bir gün abisinin annesini eleştirdiğine şahit oldu. Ed’e göre annesi saf ve iyi bir kadındı lakin abisi onu öyle görmüyordu.
Evlerine yakın bir yerde çıkan yangını söndürmek üzere ikiye ayrılan abi kardeşten büyük olan Henry’den bir süre sonra ses alınamadı. Polis aramalara başladığında Ed abisinin cesedini eliyle koymuş gibi buldu. Yangının sirayet etmediği bölgede bulunan ceset şüpheliydi ancak kimse Ed Gein’de şüphelenmedi çünkü oldukça utangaç ve sakin biriydi. Dosyaya da “yangın zehirlenmesi” olarak geçti.
 

Annesini diriltmeye çalıştı
 

Annesini diriltmeye &ccedil;alıştı<br />
&nbsp;
Abisi ve babasının ölümünden birkaç yıl sonra annesinin ölümü Ed Gein’i tam olarak yıktı. Annesine aşırı derecede bağlı olan Ed onun evde yaşadığı alanlara hiç dokunmadı, adeta mabet haline getirdi.  Boş vaktinde burada macera romanları veya ölü ve karanlık kültürle ilgili dergiler okuyordu. Onun dışında kendine garip uğraşlar edinmişti, bunların arasında gece yarısı mezarlık ziyaretleri de vardı. Ölen annesini tekrar diriltebilmek için, anatomi bilimini incelemeye ve öğrendiklerini mezarlıklardan çaldığı cesetler üzerinde uygulamaya başladı.
 

Mezardan ceset çıkardı
 

Mezardan ceset &ccedil;ıkardı<br />
&nbsp;
Kendini hadım etmek istedi Ed ancak bir süre sonra bundan vazgeçti. Bunun yerine mezardan çıkardığı kadınların derilerini yüzüp, annesinin eski elbiseleriyle birlikte elbise niyetine giyer. Her şey daha da garipleşmeye başları. Bir süre sonra Ed Gein’i bu durum tatmin etmez ve cinayet işlemeye başlar.
 

İlk kurbanı annesinin yaşlarında
 

İlk kurbanı annesinin yaşlarında<br />
&nbsp;
Cinayet işine giren Ed’in ilk kurbanı annesi yaşındaki bir kadındı. Deri işlemesinde gün geçtikçe daha da ustalaşan Gein, bir süre sonra meme uçlarından kemer, kafatasından çorba kasesi ve diğer süs eşyaları yapmaya koyuldu. Bir süre sonra kasabanın şerifi kendisini buldu ve yakaladı. Evinde arama yapan polis, birçok ceset, insan dudaklarından yapılmış kolyeler ve diğer garip nesnelerle karşılaştı. Bulunan bu ceset parçaları Gein’in çok sayıda cinayet işlemiş olması gerektiğini düşündürttü. Ancak daha sonra yapılan incelemelerle bu parçaların yakındaki mezarlıktan çıkarılan yaşlı kadın cesetlerinden kesildiği anlaşıldı.
 

Pişman değildi
 

Pişman değildi<br />
&nbsp;
Yapılan incelemeler neticesinde Ed Gein’ tutuklandı. Sorgu sırasında ise polisler ilginç bir gerçekle karşı karşıya kaldılar; Ed Gein yaptığı hiçbir şeyden pişman değildi. Yapılan araştırmalar neticesinde şizofren ve ‘cinsel psikopat’ olduğu ortaya çıktı. Bu durumunun ortaya çıkmasına sebep ise annesi olan sağlıksız ilişkisi yatıyordu.
Polisin yamyamlık, seri katillik ve ölü sevicilik iddialarını reddetti Ed Gein. Kimseyi öldürmediğini sadece mezarlıktan cesetleri çaldığını söyledi. 10 yıl akıl hastanesinde kaldıktan sonra yargılamasına başlandı. Cinayetten hüküm giydi ancak cinayetleri işlediği sırada akıl sağlığı yerinde olmadığı için beraat etti, akıl hastanesine gönderildi tekrar.
 

Filmlere konu oldu
 

Filmlere konu oldu<br />
&nbsp;
Ed Gein yapılan araştırmalar sonucu sadece 2 cinayet işlemişti. Bu onu seri katil yapmıyordu çünkü en az 3 kişiyi öldürenler seri katil kategorisine alınıyordu. Gein tüm zamanların belki de en tanınan ve en kült katili olarak bilinir. Bunun nedeni işlediği suçların niceliği değil, niteliğidir. Ondan esinlenerek yaratılmış roman/film karakterleri inanılmaz ilgi çekmiş, Ed Gein’i de efsane haline getirmiştir.
Sapık, Teksas Testere Katliamı ve Kuzuların Sessizliği gibi filmler Ed Gein’in hayatından esinlenmiştir. Ancak filmlerdeki gibi korkunç bir karaktere sahip değildir, cinayetlerini işkence ile işlememiştir. 26 Haziran 1984′te kansere karşı verdiği uzun savaşı kaybetti. Plainfield mezarlığına, daha önceden hazırladığı, annesinin yanındaki mezara gömüldü.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak