Ekin Beril 'Dualite' albümüyle zamansız bir albüme imza attı

Ekin Beril’in beklenen albümü 'Dualite' sonunda yayınlandı. Yaptığı cover parçalarla tüm Türkiye’nin dikkatini çekmeyi başaran Ekin Beril, her daim konuşulacak, zamansız bir işe imza atmış...

Ekin Beril 'Dualite' albümüyle zamansız bir albüme imza attı

Albüm dediğin hikâye taşımalı!

Albüm dediğin hikâye taşımalı!

Ekin Beril’in yeni albümü 'Türkiye’de neden bu zamana kadar böyle bir albümü başarabilen olmadı' dediğim bir proje. 'Dualite' tadında bir albümü yapabilecek şu an için tek kişinin Ekin Beril olduğunu düşünüyordum. Fakat yine de bu albüm beni oldukça şaşırttı.

Çünkü beklentimin gerçekten çok üstünde bir iş bu!

Öncelikle sound inanılmaz. Prodüksiyon sürecinde Caner Anar (Playjoy) gibi büyük bir isimle beraber çalışmış olmalarının sonucu bu. Mix, mastering, vokal performansı, şarkıların taşıdığı his ayrı ayrı çok başarılı.

Bir albüme iyi demek için en önemli unsur bana göre hikâyedir.  Albümde bir bütün 11 parçaya bölünmüş ve hepsini bir arada hissedebildiğiniz an da ortaya kendi dünyasının tanrısı Ekin Beril çıkıyor.

Popüler kültür kaygısı yok

Popüler kültür kaygısı yok
Ekin Beril’in tüm Türkiye’nin ezbere söylediği birçok parçaya yaptığı coverlar var. Aslında bir noktada onu yerli ve yabancı üretim şarkıları özgün yorumlama gücüyle tanıdık.

Fakat bu kaliteli cover çalışmaların ve o süreçteki gelişimin bu albümü yaratması hiç te şaşırtıcı değil. Üreten insan, gerçek anlamda özgün ve taklitçilikten uzak ise ürettiği güne kadar beslendiği tüm müzisyen ve şarkıları o kadar güzel bir araya getirir ki, ortaya yepyeni bir gerçeklik çıkar.

Ben bu albümde popüler kitleyi yakalamak için atılmış bir adım göremedim. En çok bu ilgimi çekti. Bence Ekin Beril aslında sadece albüm yapmadı. Üretim sürecinde gösterdiği bütün mücadelenin meyvesine ulaştı ve en büyük amacı buydu. Hiçbirimiz onun aldığı lezzeti alamayacağız.

Bırakalım anlamsız şarkılar 100 milyonlarca dinlensin!

Bırakalım anlamsız şarkılar 100 milyonlarca dinlensin!

Ekin Beril’e cevabından asla emin olamadığımız can alıcı soruları sorsak... Bize kendisini anlatmasına gerek yok. Bu albüm sayesinde yeterli cevabı alabiliriz. Bu soruların her cevabı bize özgü ve eşsiz. İnsanlar duygusuz üretimlerine devam etsin. Anlamsız parçalar trend listelerini alt üst etsin. Bırakalım anlamsız şarkılar 100 milyonlarca dinlensin.

Bu albüm kime dokunuyorsa gerçekten dokunacak.
Kimi etkilemiyorsa o da bu albümün ana temasındaki hikâyeden çok bağımsız bir yoldadır. Zaman algımızın bu dünyaya veda etmeden yok olabileceği maksimum noktaya ulaşması dileği ile!


burak.gezmis@demirorenmedya.com

 

Bu makaleye ifade bırak