En büyük 10 ordu

Devletlerin en büyük güçler hiç şüphesiz ordularıdır. Askerleri ve teknolojileriyle bir bütün olan ordular diğer ülkelerin ‘gözünü korkutmak’ için en büyük avantajı oluşturur. Molatik olarak biz de 2020 yılında en büyük orduları araştırdık. Bakalım en fazla askere sahip ordular hangileriymiş.

En büyük 10 ordu

1- Çin
 

1- &Ccedil;in<br />
&nbsp;
Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin nüfus olarak en kalabalık ülke malumunuz. Ordudaki asker bakımında da öyle. 2020 yılında Çin ordusundaki asker sayısı 2 milyon 183 bin.
 

2- Hindistan
 

2- Hindistan<br />
&nbsp;
Çin’i nüfus açısından takip eden Hindistan, asker sayısında da aynı ülkeyi takip ediyor. 1 milyon 444 bin asker silah altında Hindistan’da.
 

3- ABD
 

3- ABD<br />
&nbsp;
‘Dünyanın en güçlü ordusu’ unvanını taşıyan ABD ordusu sayı bakımından üçüncü sırada. 1 milyon 400 bin kişilik bir sayıya sahip.

4- Kuzey Kore
 

4- Kuzey Kore<br />
&nbsp;
Uzak Doğu’nun ilginç ülkesi Kuzey Kore militarist yönetimiyle tanınıyor. 25 buçuk milyonluk ülke nüfusunun 1 milyon 280 bin kişisi asker. Bu da nüfusun yüzde 5’ine denk geliyor.
 

5- Rusya
 

5- Rusya<br />
&nbsp;
Asker sayısı olarak Rusya beşinci sırada kendine yer buluyor. 1 milyon 13 bin asker silah altındadır. Milyon sayısını geçen son ordu Rus ordusudur.
 

6- Pakistan
 

6- Pakistan<br />
&nbsp;
Şaşırtan bir ülke Pakistan ancak sebebi Hindistan ile yaşanan gerilim. Sürekli teyakkuz halindeler. Asker sayısı da haliyle bir hayli fazla, 654 bin kişilik orduya sahip.
 

7- Güney Kore
 

7- G&uuml;ney Kore<br />
&nbsp;
Sürekli Kuzey Kore tehdidi ile karşı karşıya olan Güney Kore’de de asker sayısı oldukça fazla. 51 milyonluk nüfusun 580 bini askerlik yapıyor.
 

8- İran
 

8- İran<br />
&nbsp;
523 bin kişi İran ordusunda hizmet veriyor. Tabii bu sayının içinde Devrim Muhafızları var mı bilemiyoruz.
 

9- Vietnam
 

9- Vietnam<br />
&nbsp;
Bir dönem ABD ordusunu yerle bir eden Vietnam’ın 2020’deki asker sayısı 482 bin kişi.
 

10- Suudi Arabistan
 

10- Suudi Arabistan<br />
&nbsp;
Suudi Arabistan listede onuncu sırada kendine yer buldu. Orta Doğu’nun kritik ülkesindeki askerlerin sayısı 478 bin civarında.
 

Bonus: Türkiye
 

Bonus: T&uuml;rkiye<br />
&nbsp;
TSK bünyesinde 2020 verilerine göre 355 bin kişi silah altında.
*Veriler statista.com adresinden alınmıştır.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak