En çok görülen rüyaların tabiri

Her gün ya da belli aralıklarla karmakarışık bir çok rüya görüyoruz. Yer yer hayalle gerçeği ayıramadığımız rüya aleminde de hayatımıza ve bilinçaltımıza ilişkin bazı anlamlar mevcut. Peki sıklıkla gördüğümüz rüyaların anlamları neler? Rüyalarımızın altında neler yatıyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

En çok görülen rüyaların tabiri

Düşmek

 Düşmek

Sanırım en sık görülen rüyalardan biridir. Yataktan düşüyormuş hissine kapıldığımız gökyüzünden yeryüzüne çakılıyor gibi hissettiğimiz birçok rüya görmüşüzdür. Rüyada düşmek iş, aşk, arkadaşlık gibi konularda yaşanılan büyük problemleri işaret ediyor olabilir. 

Ayrıca düşmek genelde rüya sahibi için ferah bir yaşama işaret olarak yorumlanır. Rüya sahibinin yaşadığı bazı sıkıntı ve üzüntü ile beraber kederden kurtulacağına delalet eder. Borçlarını ödeyeceğine, maddi sıkıntıların son bulacağına ve mutlu bir yaşam süreceği üzerine işaret eder. Özellikle rüyasında düştüğünü gören kişilerin bazı zorluklardan kurtulacağına yorulur. Bu zorlukların ardından düze çıkacağı ve maddi manevi tüm problemlerin üstesinden geleceğine delalet edeceği yönünde yorumlamalar yapılır.
 

Çıplak kalmak

Çıplak kalmak

Rüyada herkesin içinde çıplak kalmak ise görülen en sık rüyalardan biri. Uzmanlar bu rüyayı strese, kaygıya ve savunmasız hissetmeye bağlıyor. Örneğin terfi alan ya da yeni bir işe giren, insanların gözü önünde olan çalışanlar bu rüyayı daha sık görüyor. 

Rüyada kendini çıplak görmek, genellikle iyiye işaret olarak tabir edilir. Rüya sahibinin aile ve sosyal hayatındaki sorunların sona ereceğine, yaşanan sıkıntıların çözüleceğine ve iş hayatındaki problemlerin en kısa sürede ortadan kalkacağına delalet edeceği söylenmektedir. 

Ölüm

Ölüm

Bir diğer rüya da "Rüyamda öldüğünü görüyordum iyi misin" diye atılan mesajlara sebebiyet veren yer yer de hüngür hüngür yataktan kalkmamıza sebep olan ölüm rüyalarına. Rüyada ölüm görmek genelde olumsuz yorumlansa da esas anlamı hayatta meydana gelecek büyük bir değişimdir. Bir ilişkinin, çalışılan işin, arkadaşlığın sona ermesi ve yeni, taze başlangıçlar yapılması olarak yorumlanabilir.

Bir başka şekilde rüyada ölüm görmek bazı rivayetlere göre yolculuk anlamına gelirken bazı rivayetlere göre ise evlilik anlamına gelir. Kişinin kendisini ölü olarak görüp aynı zamanda mezara götürülmekteyken görmüş ise bu kişinin uzakta bir yerlere gideceğini, yolculuğa çıkacağına işaret eder. Eğer kişi rüyada kendisinin öldüğünü ve aynı zamanda kefenlendiğini görüyorsa o kişinin evleneceğine yorulmaktadır.

Uçmak

Uçmak

Eğer rüyanızda Süperman gibi uçtuğunuzu görüyorsanız gerçek hayatta kontrolden çıkan bir durumdan ötürü görüyor olabilirsiniz. Kişinin şimdiki sorunlarını bir kenara bırakıp her şeyi oluruna bıraktığı durumlarda da sık sık görülen bir rüya türüdür.

Rüyada uçtuğunu görmek sevinç, mutluluk, refah dolu bir yaşam ve önemli başarılar üzerinden ele alınmaktadır. Eğer herhangi bir kişi rüyasında uçtuğunu görürse hayatında olumlu gelişmeler yaşanacağı üzerine rivayet edilir. Yaşamdaki tüm isteklerinin yerine geleceği ve maddi manevi önemli kazançlar elde edeceği şeklinde de yorumlanır.
 

Diş düşmesi

Diş düşmesi

Toplum arasında çokça bilinir eğer dişiniz düştüğü bir rüya görürseniz birçok kişi sıkıntıya delalet ettiğini söyler. Birden fazla anlama gelen rüyada dişin düşmesi durumu, kişinin dış görünüşü ile ilgili problemler yaşadığına ve çekiciliğinden şüphe ettiğine yorulabilir. Ayrıca iletişim becerileriniz konusunda şüpheye düştüğünüzde ya da gün içinde söylediğiniz bir şeye kafanızı taktığınızda sık sık bu rüyayı görebilirsiniz.

Bir başka yorum olarak  rüyada dişin kendiliğinden düşmesi, ağır hastalık habercisi olabilir. Bunun yanında tabirciler bunun bir uyarı olabileceği üzerine de durmuşlardır. Alimler rüyasında dişinin düştüğünü gören kimsenin, hikmetinin pek parlak olmadığını işaret ederler. Dişin kendiliğinden düşmesi ortaya çıkacak ağır hastalığa rivayet edilir. 

Geç kalmak

Geç kalmak

Kişinin omzuna taşıyabileceğinden çok yükler aldığının, gereğinden fazla çalıştığı ya da yorulduğunun göstergesidir. Bir uyarı olarak nitelendirilen bu durumun aslında vermek istediği mesaj tutulamayacak sözlerin verilmemesi gerektiğidir.

Rüyada işe geciktiğinizi görmek, başarısızlıklar ve kayıplar yaşayacağınızın göstergesidir. Özellikle de bu dönemde davranışlarınıza ve fevri hareketlerinize özen göstermeniz gerekir. Aslında bu rüya bir uyarı anlamı da taşımaktadır. Rüyayı gören kişinin sorumsuz tavırlarına devam etmesi sonucu büyük kayıplar yaşayacağını ve dahranışlarını düzeltmesi gerektiğini gösterir. Geç kalmak sembolü, başarısızlığın ve hayal kırıklıklarının göstergesidir. Rüyasında sınava geç kaldığını gören bir kişi, çok istediği bir işinin olmayacağı bu duruma rüya sahibinin çok üzülüp kendisini harap edeceği, uğruna gözyaşı dökeceği fakat daha sonra bu işin kendisi için uğursuz olduğunu göreceğini gösterir.

Ünlü ile tanışmak

Ünlü ile tanışmak

Hepimiz en az bir kez rüyazmızda bir ünlüyle garip maceralara yelken açmışızdır. Rüyada görülen ünlünün sahip olduğu yetenekler kişinin değer verdiği yetenekler olarak yorumlanıyor. Ayrıca kişinin başkaları tarafından tanınma ve bilinme ihtiyacının da bir göstergesi olduğu düşünülüyor.

Fare görmek

Fare görmek

Rüyada fare görmek sağlıkla ilgili olduğu tabir edilir. Fare gören kişi hastalanacağı düşünülür. Diğer taraftan evinde fareler gezdiğini görmek ise bolluk bereket olarak da yorumlanır. Rüyada fare yakalamak ise yakınlarınızda bulunan kötü niyetli birini mağlup etmeye işaret eder.
 

Evlenmek

Evlenmek

Birçok kişinin süslü rüyası olan evlenmek, zenginlikle tabir olunur. Bir kimsenin rüyasında evlendiğini görmesi; o kimsenin çok yakında zengin olarak bolluğa ve berekete kavuşacağına işaret eder. Kişinin rüyasında evlenmek için söz kestiğini görmesi ise o kişinin büyük bir kimseden menfaat göreceğine, kişinin rüyasında bir gençle buluşup evlenme kararı aldığını görmesi; o kimsenin muradına ereceğine işaret eder.

Aldatılmak

Aldatılmak

Gelelim rüyada aldatıldığınızı görüp sevgiliye trip atılan bölüme. Bu durumu bir "öngörü" olarak düşünmek ve endişe etmenin gereksiz olduğu biliniyor. Bu rüya genel olarak partnerinizin sizi içermeyen bir işe zamanını ve dikkatini ayırmasından dolayı görülüyor, ayrıca ilişkideki güvensizlik de bu rüyaya neden olabiliyor.

Bir diğer olarak rüyada aldatıldığını görmek tahmin edildiği gibi kötü bir şeye neden olmamaktadır. Rüyada aldatıldığını gören kişi mutluluk verici olaylar yaşayacağı, yeni başlangıçlar yapacağı şeklinde ifade edilir. Rüyada aldatıldığını gören kişi yeni başlangıçlar yapacak evlenme kararı alacak ve bu karardan dolayı sevinç gözyaşları dökecektir. Rüyada aldatılmak aslında gerçek hayatın tam tersi olan bir durum şeklinde de karşımıza çıkar. Rüyada aldatıldığını gören kişi gerçek hayatta birlikteliğinde bir üst seviyeye çıkacak ve birlikteliğinin daha da ilerlemesini sağlayacaktır. Rüya sahibi bu rüyadan dolayı çok mutlu olacak ve gözyaşları dökecektir. Rüyada aldatılmak kişiye kısmet şans olarak da görülebilir.


Sizler rüyalara bilinçaltıyla mı bakarsınız yoksa tabirlerle mi bilemeyiz ama hepinizin rüyası hayrolsun.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak