En değerli maddeler

Dünya üzerinde birçok madde bulunmakta. Bazıları ise diğerlerinden çok farklıdır çünkü fiyatları ile dikkat çekerler. Biz de en değerli maddelere Molatik olduk. İşte dünyadaki en değerli maddeler…

En değerli maddeler

Havyar

Havyar
Evet, yanlış duymadınız. Havyar dünyanın en değerli maddelerinden birisi. Beluga Havyarı çeşidi en pahalı olanı. İşte bu havyarın 1 gramı 34 dolar.

Altın

Altın
En sevilen yatırım araçlarından birisi olan altın da listedeki kendine yer buldu. Birçok insanın “güvenli liman” olarak gördüğü altının 1 gramı 57 dolar. Tabii bu fiyat zaman içerisinde yükselip düşebiliyor, 1 Aralık itibariyle fiyatı bu şekilde.

Rodyum

Rodyum
Birçok alanda kullanılan bir element rodyum. Özellikle de otomobil sektöründe, egzoz gazlarının zararını azaltmak için kullanılıyor. Az üretilen rodyumun 1 gramı 504 dolar.

Plütonyum

Plütonyum
En tehlikeli maddelerden birisi olan plütonyum bulunması zor bir madde. Plütonyumun 1 gramı 5 bin dolar.

Taaffeit

Taaffeit
Taaffeit’in (tafet şeklinde okunuyor) 1 gramı 20 bin dolara satılıyor. Oldukça değerli ve az bulunan bir taş kendisi.

Trityum

Trityum
Eskiden çalar saatlerde kullanılan trityum boyasıyla kullanılan çalar saatlerde görmüş olanlar vardır. Trityum dünyada çok az bulunuyor ve nükleer santrallerde kullanılıyor. 1 gramı 30 bin dolar.

Pırlanta

Pırlanta
Pırlantanın fiyatını daha çok yapılış şekli belirliyor. Değerli bir pırlantanın 1 gramı 55 bin doları bulabiliyor.

Kaliforniyum

Kaliforniyum
Doğal olarak bulunmayan bir madde olan Kaliforniyum, nükleer santrallerde, bazı kanser türlerinin tespitinde kullanılıyor. 1 gramı 27 milyon dolar.

Antimadde

Antimadde
“Antimadde nedir?” diyebilirsiniz. Ancak antimadde, sadece bilimkurgu ürünü değildir; gerçektir! Antimadde, normal atom altı parçacıkların zıttı özelliklere sahip atom altı parçacıkları ifade eder; yani antimadde, normal maddenin zıttıdır. 1 gram antimaddeyi ortaya çıkarabilmek için 62.5 trilyon dolar. Bu da antimaddeyi en değerli madde yapıyor.
Kaynak: Özgür Demirtaş
Bu makaleye ifade bırak