En sık karşılaşılan psikolojik sorunlar

Dünyada milyarlarca insan yaşamakta. Haliyle her insanın ayrı psikolojisi bulunmakta. Bazılarımızın sağlamken psikolojisi bazılarının da sorunları olabiliyor. Biz de en çok görülen psikolojik sorunlara Molatik olduk. İşte en çok karşılaşılan psikolojik sorunlar.

En sık karşılaşılan psikolojik sorunlar

Şizofreni

Şizofreni
Dünya nüfusunun %1’inde görülen şizofreninin ismini çokça duymuşuzdur. Şizofreni, bireylerin gerçekliği anormal olarak yorumladıkları ve gerçek ile gerçek dışını birbirinden ayıramadıkları ciddi bir zihinsel bozukluğa verilen isimdir. Halüsinasyonlar, sanrılar ve günlük işleyişi bozan son derece düzensiz düşünme ve davranışların kombinasyonlarından meydana gelebilir bireyi bütünüyle etkisiz hale getirebilir.

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk
Kişinin duygu durumlarının sık sık değişmesi olarak tanımlayabileceğimiz Bipolar Bozukluk dünya üzerinde %1,2 oranında insanda görünüyor. Aşırı iyimser bir durumdan depresif bir gönüme kısa sürede geçmesi gibi bir durumdur.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline Kişilik Bozukluğu
Borderline kişilik bozukluğu; kişinin çevresini algılama biçiminde, düşünme tarzında, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde problemlere yol açan bir rahatsızlıktır. Genellikle ergenlik ve genç yetişkinlik döneminde gelişmeye başlar. Hastalığın adında geçen ve ‘Borderline nedir?’ sorusunun sorulmasına neden olan kelimenin anlamı; “sınırda, belirsiz” olarak ifade edilebilir. Bipolar’a benzemesine rağmen farklıklar gösterir. Dünya üzerinde görülme olasılığı %1,6

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Dış etkenlerin çok büyük etken olduğu bir rahatsızlık Travma Sonrası Stres Bozukluğu. Savaş gazilerinde görülmesi sonrası dünya gündemine gelmişti. Büyük şok, kaza gibi olayları yaşayanlarda görülüyor. Bu tür travmatik olayları yaşayan ya da onlardan etkilenen çoğu insan, geçici olarak şartlara ve çevrelerine uyum sağlamakta ve durumla başa çıkmakta zorluk çekebilirler. %1,8 oranında görülüyor dünyada.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk
Takıntılı dediğimiz insanlar her yerde görülebilir. Ancak bu takıntılar kontrol edilemezse Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığına kadar ilerler. Obsesif kompulsif bozukluğa (OKB) sahip hastalar, kontrol edemedikleri düşünceleri, korkuları veya imgeleri saplantı halinde yaşarlar. Bu durum hem kendileri hem de çevresindekiler için son derece rahatsız edici olabilir. Dünya nüfusunun %2’inde görülmektedir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
Hiperaktivite, olağandışı hareketlilik veya anormal derecede aktif olma durumuna denilmektedir. Diğer bir deyişle ise çocukların kendini kontrol edemediği psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalık 2-5 yaş arası çocuklarda %2,4, 6-11 yaş arası çocuklarda %9,6, 12-17 yaş arasındaki ergenlerde %13,6 oranında görülür. Yetişkinler arasında ise %2,6 oranında görüldüğü söylenmektedir.

Depresyon

Depresyon
Günümüz dünyasında sıkça karşılaştığımız bir hastalık depresyon. Sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. %3,4 oranında görülüyor dünya nüfusunda. Teşhis konulmayanlar da mevcut.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu
Meryem Uzerli ile duymuştuk Tükenmişlik Sendromu’nu. Tükenmişlik sendromu bireyin normal şartlarda kariyerinden, arkadaşlıklarından veya aile etkileşimlerinden aldığı keyfi ve başarı duygusunu azaltan ve bireysel kimliğin kaybedildiğine inanılmasına yol açan bir zihinsel ve fiziksel tükenme durumudur. Aynı zamanda bir iş hayatı stresi türüdür. %3 - 4 arasında değişen oranlara sahip.
 

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu
Çok sık karşılaştığımız bir rahatsızlık Anksiyete Bozukluğu. Anksiyete, subjektif olarak tehdit görülen bir duruma karşı aşırı tepki olarak genelleştirilmiş ve odaklanmamış bir huzursuzluk ve endişe hissidir. Anksiyete bozukluğu ise sürekli olarak devam eden, normalin çok üzerinde endişe ve karamsarlığa sahip olma durumudur. %4 gibi görülme durumu var ancak teşhis konulmamış çok fazla hasta bulunmakta.
 

Madde Kullanım Bozuklukları

Madde Kullanım Bozuklukları
Doğal veya kimyasal çeşitli uyuşturucu maddeler ve nikotin, düzenli kullanım sonucunda insanlarda bağımlılık yapar. Bağımlılık oluşturulan maddenin alınamaması veya geciktirilmesi sonucu; sinirlilik, kararsızlık, titreme, baş ağrısı, normal dışı hareketler gibi zihinsel ve fiziksel belirtiler görülebilir. %7 oranında görüldüğü söyleniyor ama daha fazla olma olasılığı da mevcut.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak