Farah Zeynep Abdullah 'Masumlar Apartmanı'ndan ayrılamaz mı?

'Masumlar Apartmanı' 37. bölümüyle sezon finali yaptı. Sezon finalinde Farah Zeynep Abdullah'ın ölerek diziye veda etmesi de gündeme oturdu. "Yoruldum" diyerek diziden ayrılması birçok tepkiye de sebebiyet verdi. Peki Farah Zeynep Abdullah diziden çıkamaz mı? "Yoruldum" deyip çıkması ne kadar doğruydu? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Farah Zeynep Abdullah 'Masumlar Apartmanı'ndan ayrılamaz mı?

Büyük ses getirdi

Büyük ses getirdi

'Masumlar Apartmanı' yayınlandığı ilk günden beri büyük bir ses getirdi getirmeye de devam ediyor. Oldukça başarılı bir şekilde de sezon finalini yaptılar. Gerçekten herkes oyunculuğunu ve yeteneğini çatır çatır konuşturdu.

"Yoruldum"

"Yoruldum"

Fakat sezon finalinden daha çok dizide İnci karakterini canlandıran Farah Zeynep Abdullah'ın "Yoruldum" deyip diziden ayrılması tartışıldı. Bununla birlikte başladığı bütün yapımları aynı gerekçeyle sonlandırdığı, yarıda bıraktığı da söylemler arasında.

Ne kadar doğru?

Ne kadar doğru?

Oynadığı bütün dizileri yarıda bırakırmış ya da ilk sezonda diziye veda edermiş. Böyle bir duyum aldık bizler. Bu duyum ne kadar doğru bilemiyorum ama ben bu durumu 'Masumlar Apartmanı' üzerinden değerlendirmek istiyorum.

Safiye ve Gülben

Safiye ve Gülben

Haberi ilk öğrendiğimden itibaren hatta "Yoruldum" cümlesini duyduğum gibi "Bu ne şımarıklıktır" demiştim. Bence birçoğumuz bu cümleyi kurduk. İlk aklımıza Gülben'i canlandıran Merve Dizdar, Safiye'yi canlandıran Ezgi Mola geldi. "İyi de onlar yorulmuyor mu? Hatta dizi onların dram sahneleri üzerinden dönüyor yorulma hakkı en çok onların" dedik.

Önemli bir başroldü

Önemli bir başroldü

İnci de dizide gerçekten önemli bir yere sahipti. Özellikle dizinin başlarında Han'la olan evliliklerinin nereye evrileceği, son bölümlerde de Han'ın yaptıklarından dolayı İnci'nin duruma tepkisi ne olacak, Han'la ilişkileri nasıl seyredecek diye merakla bekledik. Her şey iyi, güzel, hoş. "Önemli bir başroldü diziden neden ayrıldı?" diyoruz birçoğumuz. Hatta ben Han'ı canlandıran Birkan Sokullu'yu kilitlediğini bile düşünüyorum. İnci veda ettiği için Han da delirerek veda etti diziye ve ikinci sezonda işler nasıl devam edecek merakta kaldık.

İnci'ye has olmaktan çıktı

İnci'ye has olmaktan çıktı

Fakat şunu da soramadan edemedim. İnci, Safiye ve Gülben gibi kilit bir karakter miydi gerçekten? Yani dizinin mihenk taşlarından biri ama oyundan İnci'yi çıkardığımızda oyun devam edemez miydi? sorusunu sordum ve değerlendirdim. Ve kendime şu cevabı verdim. Tabii ki çıkar ve oyun devam eder. Çünkü özellikle son bölümlerde İnci, İnci özelinde bir karakter olmaktan çıkıp Han, Safiye ve Gülben etrafında şekillenen bir İnci karakteri oldu. Biz İnci'yi ya Han'la mücadele ederken, Safiye'yle kavga ederken ya da Gülben'e yardım ederken görmeye başladık. İnci'ye has acılar bile silinmeye başlamıştı diziden ve her şey kendi ekseni etrafında tekrar ediyordu.
 

"Ben buradayım" diye bağırıyor

"Ben buradayım" diye bağırıyor

Ben bu sebeple de Farah Zeynep Abdullah'ın diziden ayrılmak isteyeceğini düşünüyorum. Belki de karaterin gelişimini beğenmedi belki de yan rolde drama yapmak istemedi veya daha bir sürü şey. Safiye ve Gülben'in dramaları da çok ağır evet ama zaten bu karakterler dizide "Ben buradayım" diye bağırıyor. 

İnsan olduğunu unutmamak gerek

İnsan olduğunu unutmamak gerek

Belki de bu bağırış bu sahnelere dayanma kudreti veriyor onlara. Ama İnci'nin özellikle karakter gelişiminin silikleşmesiyle birlikte, bir sezonun 37 bölüm olması ve aynı zamanda her bölümün iki saat olması, dram sahnelerinin beş saat çekilmesini de eklersek hepsi belki de yorgunluğunu katlamıştır. Sonuçta karşımızdakinin bir insan olduğunu unutmamak lazım. Hatta hasta olduğu çok fazla kilo verdiği de söylentiler arasında.

Dayanmalıydı

Dayanmalıydı

Ama bence yaptıkları her röportajda da setten ne kadar memnun ve mutlu olduklarını dile getiren bu oyuncular içerisinde, Farah Zeynep Abdullah en azından bir sezon daha dayanabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten senaryoyu ciddi etkilemiştir aldığı bu karar. Han karakterine de etkisinin büyük olması sebebiyle, Gülben ve Safiye'yi de göz önünde bulundurduğumuzda, tabii bir de her diziyi yarım bırakması da söz konusu olduğunda biraz daha, en azından mesleğinin hakkını verebilmek için dayanmalıydı diye düşünüyorum.

Yolu açık olsun

Yolu açık olsun

Bir sürü bakış açısı var ve hepsi birbirinden haklı. Farah Zeynep Abdullah'a ne haklı ne de haksız diyebiliyoruz. 'Masumlar Apartmanı'na gerek canlandırdığı karakter gerekse oyunculuğuyla çok güzel şeyler kattı. Daha da katabilirdi ama canı sağolsun. Yolu açık olsun.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak