Geçmiş yıllarda yazın habercisi olan şarkılar

Ufak ufak yaz mevsimi gelmek üzere. Her ne kadar pandemi döneminde olsak da yazın habercisi olan yaz mevsimini hatırlatan parçalara Molatik olmadan geçemedik. Geçmiş yıllarda yazı müjdeleyen, içimizi kıpır kıpır yapan şarkıları derledik.

Geçmiş yıllarda yazın habercisi olan şarkılar

Emre Altuğ - Sıcak

Şarkı başlar başlamaz bizleri sahiller ışınlıyor. Hem klibi hem de şarkı çok başarılıydı. 2003 yazına damga vurmayı başarmış, plajlarda bol bol dinlenmişti. Çok ‘sıcak’tı evet…

Gülşen - Bangır Bangır

Şarkı çıktığı günden itibaren 2015 yazında bütün sahillerde, plajlarda, sıcak olan her yerde çalındı. Klipteki danslar, renkler de dinlenmesinde büyük etkiye sahipti.

Nil Karaibrahimgil - Bronzlaşmak

Sadece şarkı değil klip de bizi sahillere götürüyordu. Nil Karaibrahimgil’in adını sıkça duyduğumuz dönemde sıkça dinlediğimiz parça olmuştu Bronzlaşmak. Murat Boz’u henüz tanımadığımız dönemde, klipte Nil Karaibrahimgil’e oje sürmesi ise ilginç detaydı.

Serdar Ortaç - Poşet

Yaz şarkısı denince akla gelen ilk isim tabii ki Serdar Ortaç’tır. Hareketli parçaları ile her bahar mevsiminde ortaya çıkar, yazımızı şenlendirirdi. 'Poşet' de o parçalardan biriydi. İlginç sözleri ile fenomen haline gelmişti.

Serdar Ortaç - Gıybet

Yine Serdar yine Ortaç… Yaz şarkılarının vazgeçilmez ismi Serdar Ortaç 2016 yılına damga vuran şarkısı ‘Gıybet’i piyasaya sürmüş, efsane olmuştu. Arabalarda, club’larda, sahillerde çokça çalındı.

Gıybeeeet, çekemiyorlar bizi!

Sertab Erener - Kumsalda

2001 yazında en çok dinlenen parça sanırım Sertab Erener’in ‘Kumsalda’ şarkısıydı. Reklamlara bile konu olmuş, dillerden dillere dolanmıştı. Klipteki sahil konsepti ise bizi bizden almıştı.

Yaşar - On Bir Ay

‘Liseliler bilmez’ diyeceğimiz eserlerden birisi de On Bir Ay. Yaşar’ın yerel temalı, yaz esintili şarkısıydı. Ancak içindeki ‘Gülü bir gün seni her gün. Gülü soluncaya, seni ölünceye kadar’ klişesi asıl unutulmaz olanıydı.

İzel - Hasretim

1995 yazına sözleri ve klibiyle damga vurmuştu İzel. Aşkı için sahillere atmıştı kendini. İçinde, o dönemin çocuklarının bilmediği kelimeleri barındıran sözlere sahipti. Denizleri aşıp gelebildi mi acaba yâri?

Tarkan - Kuzu Kuzu

Kuzu kuzu kuzu kuzu kuzu kuzu kuzu… 2001 yazında dillerden dillere dolaşan parçaydı. Yıllar sonra Tarkan tekrar karşımıza çıkmış, bizleri mest etmeyi bilmişti.

Kenan Doğulu - Çakkıdı

Sezen Aksu parçası ‘Çakkıdı’ 2006 yazında, Kenan Doğulu aracılığıyla bizlerle buluşmuştu. Melodisi, dansları, klibiyle enfes bir eserdi. Daha sonra ‘Avrupa Yakası’nda Gaffur’un dansıyla iyice hayatımıza girmişti.

Serdar Ortaç - Dansöz

‘Laf sokmalı parça’ olarak adlandıracağımız ‘Dansöz’, 2006’nın unutulmaz eserlerindendi. Yine Serdar Ortaç sayesinde hayatımıza girmişti. Yaz olur da Serdar Ortaç olmaz mı?

Sila - Kafa

Sıla çıkışını yapmış, devamını da yaz mevsimiyle getirmişti. 2010’da ‘Kafa’ kafa parçasıyla radyolarda ve plajlarda bolca dinlenmişti. Zaten sonrasında aldı yürüdü kendisi.

Bonus: Edis - Martılar

Geçmiş yıllara değil de 2021 yılına damga vuracak parça sanırım ‘Martılar’. Edis yayınladığı şarkı ile kısa sürede çok sevildi, çok tuttu.  

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak