Gözlük kullanmak Covid-19'u engelliyor mu?

Çin’den çıkıp hayatımızı kökünden Covid-19 son bir yılımıza damga vurdu. "Şunu yaparsam hastalık bulaşır mı?", "Nasıl önlem almama gerekiyor?" gibi sorulara maruz kalıyoruz sürekli. Ancak son yapılan açıklama herkesi şaşırttı. Gözlük kullananlar daha az Covid-19'a yakalanıyormuş. Peki, gözlük takanlara Covid-19 neden daha az bulaşıyor? Molatik olduğumuz konu Covid-19'un gözlüklü insanlara daha az bulaşması.

Gözlük kullanmak Covid-19'u engelliyor mu?

Bir yıldır hayatımız değişti

Bir yıldır hayatımız değişti
Çıktığı günden bu yana hayatımızı kökünden değiştirdi Covid-19. Bulaş riskini yüksek olması, özellikle yaşlı nüfusu etkilemesi bizleri önlem almaya sevk etti haliyle. Son bir yıldır da eski normalden çok uzak bir yaşam sürmeye devam ediyoruz.

Araştırmalar devam ediyor

Araştırmalar devam ediyor
Haliyle bilim camiası aşısıydı, ilacıydı, bulaş riskini azaltacak önlemleriydi araştırmaya devam ediyorlar. Yapılan çalışmalar bizi nereye taşıyacak bakıp göreceğiz. O güne kadar önlemleri almaya devam edeceğiz, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınıp, maske ve mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor.

Hindistan’da ilginç bir araştırma

Hindistan’da ilginç bir araştırma
Bu çerçevede Hindistan da çalışmalara devam ediyor. Ancak son raporları ise oldukça ilginçti. Gözlüklü insanların gözlüksüzlere göre daha az Covid-19’a yakalandıkları ortaya çıkmış. Peki, bu nasıl oldu? Gözlüklü insanlar neden daha az hastalığa yakalanıyordu?

Eller göze daha az gidiyor

Eller göze daha az gidiyor
Nanchang Üniversitesi’nde yapılan araştırmada virüsün vücuda giriş yolları olarak, ağız, burun ve göz işaret edilirken gözlük takan kişilerin gözlerini daha az ovuşturdukları için daha az enfekte olabilecekleri belirtildi.

3 kat daha az hasta oluyorlar

3 kat daha az hasta oluyorlar
Yaşları 10 ila 80 arasında değişen 304 kişi araştırmaya katılmış. Bunların yüzde 19’u ise gözlüklüymüş. Gözlüklerin diğer deneklere göre üç kat daha az hasta oldukları gözlemlenmiş. Araştırma sonrası yapılan açıklamada ise "Bir insan saatte ortalama 23 kez yüzüne, saatte ortalama üç kez gözüne dokunma alışkanlığına sahiptir. Uzun süreli gözlük kullanımı, gözlere tekrar tekrar dokunulmasını ve ovuşturulmasını engeller" sözlerine yer verildi.

Uzmanlar gözlüğü öneriyor

Uzmanlar gözlüğü öneriyor
Daha önce de uzmanlar, kontak lens kullananları gözlük kullanmaya davet etmişti. Böylelikle enfekte olma durumlarının daha düşük olacağı söylenmişti.

Yeni bir hastalık mı geliyor?

Yeni bir hastalık mı geliyor?
Gözlüklü insanların daha az hasta olması bir yana yeni bir virüsle daha karşı karşıyayız. Nipah virüsü ismindeki hastalık konusunda uzmanlar uyarılardan bulundular.

Yüzde 75 daha ölümcül

Yüzde 75 daha ölümcül
Nipah virüsüne dair yapılan açılamalar bizleri tedirgin etti haliyle. Nur topu gibi doğan(!) yeni virüs gelecek yıllarda yeni bir salgına neden olabilirmiş. Ölüm oranının yüzde 45 ila 75 arasında değişebildiğini ve bunun Covid-19’daki orandan çok daha yüksek olabileceğini bildirdiler.

Aşı ve tedavisi henüz yok

Aşı ve tedavisi henüz yok
Yeni virüse dair henüz aşı ya da ilaç bulunmuş değil. Şimdiden DSÖ, Nipah virüsünü en tehlikeli virüsler kategorisine soktu. Fakat ilaç şirketleri henüz çalışma başlatmadı.

Korkmak için çok erken

Korkmak için çok erken
Bu yeni virüs için alarm vermek için çok erken olduğunu söylüyor uzmanlar. Belki de birkaç yıl içerisinde birçok gelişme yaşanacak ve hastalık unutulup gidecek.
 
Mars’a yerleşmeyi düşünürken başımıza gelenler de…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
 
Bu makaleye ifade bırak