Gülşen'in kıyafet açıklamasından ne anlıyoruz?

Gülşen'in konserde seçtiği transparan kıyafet gündem oldu. Gündemin Gülşen'in giydiği kıyafet olması sebebiyle de Gülşen konuyla ilgili açıklama yapmak istemiş. Peki Gülşen'in kıyafet açıklamasından ne anlıyoruz? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Gülşen'in kıyafet açıklamasından ne anlıyoruz?

Gündem oldu

Gündem oldu

Biliyorsunuz ki sosyal medyada neyin gündem olacağı pek kestirelemiyor. Gülşen'in Çeşme konserinde giydiği sahne kıyafetinin de gündem olacağını birçoğumuz kestirememiştik ama oldu. Gülşen'in sahnede giydiği transparan bir pantolon neden olduğu bilinmez birçok kişiyi rahatsız etti. Üzerine vazife olmayan birçok insan Gülşen'in pantolonu hakkında yorum yaptı. Herkes stil danışmanı ve ahlak bekçisi kesildi.

"O kadar spor yaptık"

"O kadar spor yaptık"

Tabii bütün bunlar nihayetinde Gülşen'e sanatçı arkadaşlarından destek geldi. Fakat Hande Yener'in yaptığı yorum bence en dikkate değer olanıydı. Hande Yener,  Gülşen'e karşı yapılan eleştirilere; "Biz sanatçılar kıyafete önem gösteririz. 'O kadar spor yaptık tabii ki de böyle giyineceğiz değil mi Gülşen’cim?' dedim. Sahnede kumaş kıyafet bizi boğuyor. Bu yüzden böyle giyiniyoruz" diyerek karşılık vermiş. 

"Poposu güzel giyiyor"

"Poposu güzel giyiyor"

Üzerine "Gülşen'in fiziğini beğeniyorum. Zaten 'Sarışınım' klibinde de öyle giyinmişti. Unutuldu galiba, hatırlattı o da. Tabii dünya starları bunu hep yapıyor ama Türkiye'de pek alışıldık bir durum değil. Ben de bazı konserlerimde böyle şeyler yapmıştım. Kendini nasıl rahat hissediyorsa artık. Biz aileyiz, olaya çok yabancı gibi bakmamak lazım. Arada kafasına eser, acayip davranır. Bunlar olabilir. Michael Jackson suratını bembeyaz yapıp fotolarını basına yolluyordu, bu işler stratejik işler. Çok hoş, bakımlı bir kadın Gülşen. Poposu güzel giyiyor, ne yapsın. Sosyal medyanın gazına gelmeyelim, herkes özgürlüğünü yaşasın" demiş.

Rihanna giyse

Rihanna giyse

Gerçekten Hande Yener'in dediği gibi bırakın herkes özgürlüğünü yaşasın. Bir de cidden kıyafeti Rihanna giyse "Off çok iyi" diyecek biri konu Gülşen'e gelince "A böyle de olmaz" diyor. 26-45 meridyenleri 36-42 paralelleri arasında herhangi bir kişiye aynı medeniyeti gösteremiyor. Neden çünkü paralel ve meridyeni farklı. Gerçekten enteresan.

Bırakın

Bırakın

Biri açık kıyafetler mi giymek istiyor giysin. Bırakın arkadaşlar bırakın. Valla Gülşen hep de giysin çünkü Hande Yener'in dediği gibi çok güzel bir kadın. Ve giydiği kıyafet de gayet yakışmış, yakışıyor da. Kadın erkek farketmeksizin ağzının suyu akarak Gülşen'e bakan insanların "Aa ne bu kıyafet ahlaksız kadın" demeleri çok garip.

"Tüm insanların dilediği şekilde..."

"Tüm insanların dilediği şekilde..."

Bütün bu konuşulanlar nihayetinde de Gülşen de sessiz kalamadı haliyle ce açıklama yaptı. Açıklamasında; "Son konserimde dilediğimi giyme özgürlüğümü kullanarak seçtiğim kıyafet, birçok farklı ama en mühimi özgürlük alanına, tercihlere olan saygı sınırlarını aşan türden yorumları duymama sebep oldu. Sizler için çok küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ne giydiğime, ne düşündüğüme, nasıl yaşamak ve var olmak istediğime sadece ama sadece kendim karar veririm. Tıpkı sizlerin de hayatlarında olduğu ya da olması gerektiği gibi. Bir toplumu oluşturan bütün parçaların, her görüşten, her inançtan olan tüm insanların, birbirlerine zarar vermeden, dilediği şekilde bir arada barış içerisinde yaşamaktır bütün hikâye.." diyerek gerçekten yine "Helal olsun Gülşen" dedirten bir açıklama yapmış.

Acı verici

Acı verici

Herkesin verdiği destek mesajları ya da açıklamalar bir kenara dursun hepimizin içinden geleni en güzel şekilde dışa vurup ifade etmiş Gülşen. Ki aslında bütün bu olanlar Gülşen'in ifade ettiği gibi de çok acı. Gülşen'in böyle bir açıklama yapmak zorunda kalması da çok acı.

Neden?

Neden?

Neden güzel ve başarılı bir sanatçı giydiği bir kıyafet yüzünden; anneliğine, insanlığına, iyi bir eş olup olmadığına hatta kocasının bu durumu normal karşılamasına kadar bütün ailesi hedef gösterilerek linç ediliyor? Gerçekten anlaması zor. Sahnede ne giydiği ve nasıl giydiği neden herkesin bu kadar umrunda. Görmek istemeyen bakmaz. Neden biri bir şeyi sevmiyorsa ya da görmek istemiyorsa kafasını çevirmek veya uzaklaşmak yerine saldırma modunu açıyor anlamıyorum. Çok basit bir kural var; bakmazsan görmezsin. İkincisi de "Sana ne" veya "Bize ne" kuralı.

Kocasının yaklaşımı...

Kocasının yaklaşımı...

Gerçekten herkes Hande Yener gibi "Poposu güzel giyiyor" diyebilir ya. Herkes birbirini yargılamadan önce bir durup kendine "Bu beni ne kadar alakadar ediyor?" diye sormalı ya da "Ben bu konunun neresindeyim?" de diyebilir ya da direkt "Bana ne" demesi daha makbul olur diye düşünmekteyim. 21. yüzyılın ortasında neden Gülşen'in kıyafeti, seçimleri ve özellikle bu konuya kocasının yaklaşımını soruluyor gerçekten enteresan.

"Ne güzel olmuşsun"

"Ne güzel olmuşsun"

Gülşen herhangi bir kıyafet giydiği zaman kocasının fikri neden bu kadar önemli oluyor? "Eşiniz ne diyor bu kostümünüze" sorusu gerçekten iyi niyetli bir soru değil. Fakat Gülşen bu konuda inanılmaz biri olduğu için harka cevaplar veriyor.. Ne zaman böyle bir soruyla karşılaşsa "Kocam çok güzel olmuşsun diyor" deyip herkesin lafı ağzına tıkayıp gönderiyor.

Umarız...

Umarız...

Ama bu sefer ki gündeme gelmesi çok farklı ve acıydı. Giydiği kıyafet yüzünden kimse kötü bir anne, eş ya da insan olmaz. Birbirlerimizin terchine, giydiğine ettiğine, yediğine içtiğine tam olarak ne zaman burnumuzu sokmamayı öğreniriz bilemiyorum ama umarım bir gün öğreniriz. Ben de bu dileklerimle resmen 'Sure grandma' meme'lerine benziyorum ama olsun. Umudum var, elbet bir gün medeniyet herkesin kapısını çalacak, gerekirse kırabilir de ama olsun...


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak