Hadise, sosyal medyayı ne kadar etkili kullanıyor?

Hadise geçtiğimiz günlerde bir müzik kanalından 'En Güçlü Sosyal Medya Yönetimi' ödülünü kazanmıştı. Demet Akalın'ın "Ne işim var benim o kategoride be!" resti çektiği ödülün sahibi olan Hadise, hayatında ilk defa böyle bir ödül aldı. Ancak birçok kişi bu ödülü hak etmediğini düşünüyor. O zaman şu soruyu sormak şart: Hadise sosyal medyayı ne kadar etkili kullanıyor?

Hadise, sosyal medyayı ne kadar etkili kullanıyor?

'O Ses'in vazgeçilmezi

'O Ses'in vazgeçilmezi

Hadise, uzun zamandır Türkiye'de. 'Stir Me Up' şarkısı patlamadan önce 'Made In Belgium' olarak bilinen Hadise, bu şarkıdan sonra dümeni tamamen Türkiye'ye kırdı. Kardeşi ve ablasıyla Türkiye'de yaşamaya başladı.

Başarısına başarı kattı, özellikle 'O Ses Türkiye' jürisinin daimi üyesi olma başarısı göstererek 'vazgeçilmezimiz' oldu. Büyük beklentilerle Eurovision'a bile yolladık Hadise'yi.

Demet Akalın'ın isyan ettiği kategori

Demet Akalın'ın isyan ettiği kategori

Geçtiğimiz günlerde popüler müzik kanallarından biri ödül dağıttı. Adayların açıklanmasından ödül dağıtım anına kadar tartışmalı geçen organizasyonda, bir de 'En Güçlü Sosyal Medya Yönetimi' kategorisi vardı.Demet Akalın da bu kategorinin iddialı adayları arasındaydı. Hatta hatırlarsınız, Akalın, bu kategoride aday olmayı neredeyse bir hakaret olarak algıladı, "Ne işim var benim orada be, çıkartın beni oradan" resti çekti.

"Hayallerimi paylaşıyorum"

"Hayallerimi paylaşıyorum"

Hadise ise bu kategorinin asıl favorisiydi ve hak yerini buldu, ödülü kazandı. 'Sosyal Medya Yönetimi' ödülünün kendisi için büyük bir önem ve anlam taşıdığını söyleyen Hadise, "Sanatçı olmak yalnızca klip ve fotoğraf çektirmek değil. Sosyal medya üzerinden hayallerimi paylaşıyorum. Her zaman dik bir duruş sergiliyorum" diyerek yaşadığı mutluluğu dile getirdi.

Ödülün Hadise'ye gitmesinden sonra birçokları yine şarkıcıyı hedef alsa da, açıkçası bu ödülün doğru bir isme gittiğini düşünüyorum ben. 

Düzgün bir Türkçe kullanıyor

Düzgün bir Türkçe kullanıyor

Çünkü Hadise, sosyal medyayı etkili kullanıyor. Twitter ve Instagram'da düzgün bir Türkçe ile yazıyor, gündeme dair fikirlerini belirtiyor, korkmadan paylaşımlarda bulunuyor.

Günümüzde pek çok ismin tribünlere oynadığını düşünürsek onun bu rahatlığı bence takdiri hak ediyor. Bu alanda ödül kazanması da güzel bir motivasyon.

Sosyal medyada aslında gayet ciddi

Sosyal medyada aslında gayet ciddi

Hadise'nin sosyal medyayı etkili kullandığının en büyük kanıtı, burada yarattığı kimlik. 'Sahte' ya da 'yapay' anlamında söylemiyorum bunu. Tam tersi, gerçek Hadise'nin sosyal medyadaki Hadise olduğunu düşünüyorum.

Gerçek hayatta kameralar karşısında eğlenceli, 'lay lay lom', hatta belki hafif şaşkın bir imaj çizen Hadise, sosyal medyada gayet ciddi. Espri yaparken bile birilerine ya da bir şeylere mutlaka gönderme yapıyor.

Önemli bir figür

Önemli bir figür

Yani gerçek Hadise aslında sosyal medyada yazının gücüyle ortaya çıkıyor. Ya da sosyal medya hesaplarının yönetimini profesyonel bir ekibe teslim etmiş. Ve bu ekibin çizdiği imajı sergiliyor. 

Hadise'ye sempati besleme oranınıza göre bu konu hakkındaki fikriniz değişir. Ama inkâr edilemez bir gerçek var: Hadise, sosyal medyada önemli bir figür.

Özellikle 'Sıfır Tolerans' sonrasında...

Özellikle 'Sıfır Tolerans' sonrasında...

Bunu somut olarak 'Sıfır Tolerans' klibi döneminde gördük. Videoya gelen eleştiriler, yasaklar vs. döneminde Hadise dikkat çekici bir sosyal medya çıkışına imza attı. Feminist bir duruş sergiledi, müzik sektöründeki cinsiyet ayrımına karşı durduğunu vurguladı.

Sivri çıkışı, ona sempati beslemeyenlerin bile dikkatini çekti. Ve paylaşımları o gün bugündür dikkatle takip ediliyor.

Önemli bir markaya dönüştü

Önemli bir markaya dönüştü

İşin bir de özel hayat konusu var... Hadise, Türkiye'ye ayak bastığı andan itibaren magazinel bir figür oldu hep. Sürekli özel hayatıyla gündeme geldi. Ama tüm bunlar olurken bir yandan da çalıştı.

'Aşk Kaç Beden Giyer', 'Deli Oğlan', 'Superman', 'Sıfır Tolerans', 'Prenses', 'Mesajımı Almıştır O'... Birçok hit şarkıya imza attı.

Tüm bunların üzerine 'O Ses Türkiye'deki eğlenceli ve sempatik halleri eklenince, Belçika'daki şöhretini solda sıfır bırakacak bir markaya dönüştü Türkiye'de.

Kim öyle bir pozisyona düşmek ister ki?

Kim öyle bir pozisyona düşmek ister ki?

Son dönemde ise başına gelenler ortada. Annesi, ablası ve kardeşiyle problemler yaşadı. Gereksizce ifşa oldu aile hayatı. Hiçbir ünlünün ailesini konuşmazken, işi gücü bıraktık Hadise'ye odaklandık.

Şimdi düştüğü duruma bakar mısınız? Ailesiyle yaşadığı her şey haber oluyor. Kim böyle bir pozisyona düşmek ister ki?

Geçen yıl patlayan bu mevzularda Hadise yine de soğukkanlı bir imaj çizdi. Özellikle de sosyal medyada...

Zoru başardı

Zoru başardı

Ve bence 'En Güçlü Sosyal Medya Yönetimi' ödülünü kazanması da bu yüzden önemli. Başka bir ünlü bu olaylar sırasında markasına zarar verebilirdi.

Hadise ise ailesiyle ilgili olumsuz bir malzeme vermedi sosyal medyada. Hep açığı aranmasına rağmen, o anlamsız bir tweet atmadı. Bize de ne kadar güçlü bir karakter olduğunu gösterdi. Ha bu süreçte 'kürk' kazası da yaşadı belki ama, yine de son tahlilde olumlu bir tablodan bahsedebiliriz.

Hangimiz fake hesap açmak istemiyoruz ki?

Hangimiz fake hesap açmak istemiyoruz ki?

Ha belki fake bir hesabı vardır sosyal medyada, belki de bunca zamandır içinde biriktirdiği bütün öfkeyi o fake hesaptan dile getiriyordur da haberimiz yoktur. Mümkün. Hangimiz fake hesap açıp dilediğimizce öfke kusmak istemiyoruz ki?

Gerçi kimse bizi merak etmiyor, açığımızı aramıyor. Hadise öyle değil. Birini takipten çıkartsa 10 dakikada fark edilir!

Sosyal medyanın gücü ortada. Artık alanlarında başarılı isimler, sosyal medya hesaplarını 'ulusa sesleniş' kafasıyla kullanıyor. Röportaj vermek bile lüzumsuz. Fikirlerini burada paylaşıyorlar. Haklarında çıkan yanlış haberleri, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri platformlarda yalanlıyorlar.

Hadise, sosyal medya hesaplarını doğru kullanarak çok iyi bir yolda ilerliyor. Umarım bu ödülden sonra da aynen böyle devam eder.


can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak