Hadise'nin 'Aşk Dediğin' klibi 'İyi ki' dedirtti

Hadise, 'Şampiyon' adını verdiği albümünü tam iki yıl önce bu zamanlar yayınlamıştı. Olaylı 'Sıfır Tolerans' videosundan sonra kısmeti açılan bu albüme yeni bir klip daha geldi. Hem de gayet şaşırtıcı bir şarkıya...

Hadise'nin 'Aşk Dediğin' klibi 'İyi ki' dedirtti

'Şampiyon' ilk etapta şaşırtmıştı

'Şampiyon' ilk etapta şaşırtmıştı

Hadise, 'Şampiyon' adını verdiği albümünü Haziran 2017'de yayınladığında birçoklarımız hafif ya da büyük fark etmiyor ama biraz şaşkınlık yaşamıştı.

O güne kadar 'Aşk Kaç Beden Giyer', 'Superman', 'Prenses' hatta klipsiz 'Mesajımı Almıştır O' gibi hit'ler çıkartan Hadise, 'Şampiyon' albümünde hit eksikliği çekiyordu. İlk algı buydu.

Sanki Hadise, 'Tavsiye' albümünün bir kopyasını yapmış, tutan bir albümün bir başka versiyonunu hazırlamış gibiydi.

Benzer formüller

'Şampiyon' albümüyle aynı adı taşıyan aşırı -ve biraz da yorucu- çıkış şarkısı, bir önceki 'Tavsiye' albümünün ilk klibi 'Nerdesin Aşkım'a, buram buram "İkinci klip bu şarkıya gelecek" dedirten 'Sıfır Tolerans' ise yine bir önceki albümün ikinci videosu 'Prenses'e benzer yollardan yürüyordu.

Olabilir. Demet Akalın ve Serdar Ortaç gibi isimler Türkçe pop'a kabul ettirdiği 'formüllü şarkılar' durağında Hadise de inebilir, iki soluklanıp ayağını yorganına göre uzatıyor olabilirdi. Bunda garipsenecek bir şey yok.

'Sıfır Tolerans'ın videosundan sonra...

'Sıfır Tolerans'ın videosundan sonra...

Ama ilk etapta ne 'Şampiyon' ne de 'Sıfır Tolerans' ön plana çıkamadı. Tabii 'Şampiyon' şarkısının radyo dostu olmaktan uzak yıpratıcı coşkusunun da bu ön yargının oluşmasında katkısı çoktu...

İlk etapta 'güme gitti' diyebileceğimiz 'Şampiyon' albümünün kısmeti 'Sıfır Tolerans' videosunda açıldı. Hem de ne açılmak! Aman Tanrım!

'Sıfır Tolerans' videosu RTÜK'lük olunca, bunun üzerine Hadise de asla geri adım atmayıp sosyal medyada ciddi bir sempati kazanınca video tıklandı, şarkı patladı ve bir anda yer gök 'Sıfır Tolerans' diye inledi!

'Farkımız Var' bile 100 milyonu geçti

'Farkımız Var' bile 100 milyonu geçti

Hatta Hadise bu coşkuyla 'Sıfır Tolerans'ın akustik versiyonunu kliplendirdi. Hemen akabinde de 'Farkımız Var' gibi önceki Hadise hit'lerine göre fazla 'tekrar' kaçan bir şarkıyı bu rüzgârdan yararlanması için ön plana çıkarttı.


'Dekolte' tartışmalarına tepkisini gayet doğru bir stratejiyle, sadece 'mor renkli montuyla' cevap verdi. İyi de yaptı. Youtube'ta 'Şampiyon' şarkısı bugüne kadar 80 milyon, 'Sıfır Tolerans' 113 milyon, 'Farkımız Var' ise tam 100 milyon tıklanmayı başardı.

Bu kez dans yok!

Bu kez dans yok!

E doğal olarak 'Şampiyon' albümüne bir klip daha eklendi. Üstelik 'Telefon Rehberi', 'Kafa Tutuyor' ya da 'Rezerve'ye değil. Çok doğru bir seçimle 'Aşk Dediğin' kliplendi...

'Kahraman'ı saymazsak çoğunlukla hareketli, dans şarkılarını kliplendiren Hadise'nin 'Aşk Dediğin' gibi kendi diskografisinde farklı kaçan bir işin üzerine oynaması oldukça doğru bir seçim. Dördüncü sırada bile olsa mutlaka kliplendirilmeyi hak eden bir şarkı çünkü 'Aşk Dediğin'.

'Aşk Dediğin' akustik bir şarkı

'Aşk Dediğin' akustik bir şarkı

Sözü ve müziği, özellikle Bengü'nün son dönemde ses getiren slow'larına imza atan Zeki Güner'e ait. Akustik, Latin düzenlemesi de Serkan Ölçer'in. Hadise'nin dans şarkıları arasında enteresan tınlıyor 'Aşk Dediğin'.

Bir başkası söylese belki "Amaaan" diyebiliriz, fazlasıyla standart bulabiliriz. Ama Hadise'de farklı tınlamış bu şarkı. Radyolarda çalma garantili, standart Türkçe pop dinleyicisinin kafadan sempatik bulabileceği bir şarkı.

Dolayısıyla ilk 'iyi ki', Hadise'nin diskografisinde farklı kaçan bu şarkının üzerine oynanma kararı alınmasıyla gerçekleşiyor...

Klibi Şenol Korkmaz yönetmiş

Klibi Şenol Korkmaz yönetmiş

İkinci 'iyi ki' için ise şarkının videosunu izlemeniz gerekiyor. Çünkü, inanır mısınız ama, Hadise yıllar sonra bir kez daha Şenol Korkmaz ile çalışmış.

Tıpkı Hadise gibi Belçikalı bir tarafı olan Şenol Korkmaz, uzun bir zamandır video klip yönetmenleri arasında aranan bir isim. Birçok isimle çalışıyor. Klipleri çoğunlukla yurt dışında çekiyor. Onun en önemli, en enteresan, en şahane işlerinden biri ise Hadise'nin 'My Body' şarkısına çektiği klipti.

'My Body' Belçika'yı sallamıştı

'My Body' Belçika'yı sallamıştı

2008 yılında Belçika'nın Flamanya bölgesinin resmi single listesinde 9 hafta kalan 'My Body', 8 numaraya kadar yükselmişti. Hadise'nin Belçika'daki en büyük başarılarından biri bu şarkıydı.

Ve şarkının bu kadar çok sevilmesinde modern sound'u kadar aşırı cool klibinin de etkisi çok fazlaydı. Şenol Korkmaz'ın çektiği bu klip daha o zamanlarda bile Hadise'nin Türk hayranları arasında popüler olmuş, Şenol Korkmaz'ın adını ilk o zamanlar duymaya başlamıştık.

9 yıl sonra yeniden bir aradalar

9 yıl sonra yeniden bir aradalar

Hadise'nin Türkiye'ye transferi öncesi Belçika'da çıkarttığı bütün hit'lerin videosuna imza atan Şenol Korkmaz'la şarkıcı son olarak 2010'da 'Kahraman' klibinde çalışmıştı. 9 yıllık aradan sonra bir kez daha ikili bir arada.

Ve 'Aşk Dediğin' klibini izlemeye başladığımızda dikkatimizi çeken ilk şey elbette estetik görüntüler. Hadise inanılmaz şık ve güzel. Gerçekten prenses gibi. Şarkının ruhuna da uygun üstelik klip.

Kardeşleriyle sorun yaşamıştı

Kardeşleriyle sorun yaşamıştı

'İyi ki' dememizin sebebi ise Hadise'nin müzik kariyerine tek başına devam ettiğine tanıklık etmemiz... Türkiye'deki hit şarkılarının video kliplerini ablası Hülya Açıkgöz yönetmişti hatırlarsınız.

Hadise geçen yıl kardeşleriyle tatsızlık yaşayınca hem ablası hem de kardeşiyle iş ortaklıkları da sekteye uğramıştı. Elbette tatsız ve üzücü bir durum bu. Keşke yaşanmasaydı. Ama konuya 'iş' kafasıyla yaklaşınca "Hmm" diyesi geliyor insanın.

İş başka ahbaplık başka

İş başka ahbaplık başka

Acaba Hadise ile ablasının iş ortağı olması zaten en başından sakat ve problemlere mahal verecek bir durum muydu? Bence öyle... Kesinlikle bazı aşklar yarım, iş ve ahbaplık da birbirinden tamamen ayrılmalı. İş başka ahbaplık başka...

Çünkü arkadaşlık ve profesyonellik arasındaki denge zaman içerisinde ne yazık ki kayboluyor. Ve iyi niyetler suistimal ediliyor. Üstelik sadece iki dostun da başına gelmiyor bu. Abla-kardeşler, abi-kardeşler bile birbirleriyle dargınlık yaşıyor. Tıpkı Hadise ve Hülya Açıkgöz gibi.

Bu yolu tek başına yürümeli

Bu yolu tek başına yürümeli

'Aşk Dediğin' videosunun yönetmenlik koltuğunda Şenol Korkmaz'ın olması, Hadise'nin müzik kariyerinde 'eş-dost' faktörlerinden sıyrılıp yola tek başına devam ettiğini, daha profesyonel bir çizgide yürüdüğünü görmemiz bakımından önemli.

Ve aile arasında üzücü olaylar olsa bile 'iyi ki' yaşanmış her şey... Hadise zaten müzik yolculuğunda tek başına yürümeliydi. Kesinlikle doğru olan oldu. Özel hayat, aile hayatı ile iş hayatı birbirinden ayrıldı.

Bu yoldan yürümeye devam ettiği sürece Hadise bence kaybetmeyecek ve kolay kolay hata yapmayacak...

 


can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak