Hande Yener'in 'Pencere'sinde 'anı yakalamak' var

2000 yılında 'Yalanın Batsın'la hayatımıza dahil olan Hande Yener, müzik hayatının 20'nci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Adının 'Carpe Diem' olacağı konuşulan bu yeni albümden ilk single 'Pencere' yayınlandı bile. Peki Hande Yener'in 'Pencere'sinde neler var?

Hande Yener'in 'Pencere'sinde 'anı yakalamak' var

20'nci yıl telaşı

20'nci yıl telaşı

Hande Yener, 2020 imajıyla çok konuşulmuştu. Yılmaz Morgül'e de benzetildi, Michael Jackson'a da bu yeni imaj. Bir türlü kafalarda oturmadı. "Acaba Hande Yener'e bir kez daha neler oluyor yahu?" dedirtti. Halbuki Hande Yener, profesyonel müzik hayatının 20'nci yılını kutlama telaşındaydı.

Kendini yenileme hevesi

Şaşırtmak, tümevarmak istiyordu. 'Apayrı' ve 'Nasıl Delirdim' gibi iki önemli albüme imza atan, farklı isimlerle çalışarak enerjisini her daim diri tutma gayreti gösteren bir isim Hande Yener. Enerjisini, kendini yenileme hevesini takdir etmemek elde değil. 

'Carpe Diem'le dönecek

'Carpe Diem'le dönecek

Adının 'Carpe Diem' olacağı konuşulan 20'nci yıl özel albümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor şimdilerde Yener. Ve bu albümden ilk single olarak da 'Pencere'yi artık izleyebiliyor, dinleyebiliyoruz.

Corona'nın fon müziği gibi

Corona'nın fon müziği gibi

Sözü Berksan'a, müziği Berksan ve Misha'ya, düzenlemesi de Misha'ya ait olan 'Pencere' tam da Corona günlerinde yayınlandı. Bu karanlık ve kasvetli dönemin fon müziği olmayı hak edecek kadar 'ayrı bir pencere'de şarkı.

'Aşk Tohumu' ve 'Beni Sev'le nokta atışı yapmıştı

'Aşk Tohumu' ve 'Beni Sev'le nokta atışı yapmıştı

Bir taraftan yeni bir Hande Yener havası dinliyoruz. Uzun süren Sinan Akçıl işbirliğini noktaladığı andan itibaren Hande Yener'in daha başarılı işler yaptığı ortada. Deniyor. Özellikle 'Aşk Tohumu'yla kaliteli pop dinleyicisini, 'Beni Sev'le de radyo dinleyicisini yakalamayı başarmıştı Yener son dönemde.

'Pencere' anı yakalamış

'Pencere' anı yakalamış

'Pencere' bir tarafıyla eski, bir tarafıyla da yeni bir şarkı. 'Aşk Tohumu' ve 'Beni Sev' arasında. Ne çok alternatif kaçıyor ne de aşırı pop. Ortalarda. Dengeyi sağlamış. Ama daha da önemlisi 'anı yakalamış' Hande Yener. 'Yeni'den geliyor. 'Carpe Diem' yani Türkçe olarak söylersek 'Anı yakala' gibi bir albümün ilk single'ı olmayı hak edecek bir şarkı 'Pencere'.

Daha keskin bile olabilirdi

Daha keskin bile olabilirdi

Altyapısı sağlam. Sözleri akılda kalıcı ve iddialı bulsam da bir tık daha etkileyici olabilirdi diye düşünüyorum. Aytekin Yalçın yönetmenliğinde çekilen klip ise şarkıyla bütünleşmiş olsa da yine daha kasvetli/umutlu, yani biraz daha keskin bir video beklerdim orada da.

'Eski' tarafı 'Apayrı' bir boyutta

'Eski' tarafı 'Apayrı' bir boyutta

Şarkının 'eski' tarafı ise 'Apayrı' bir boyutta. 'Kelepçe'sinden 'Nasıl Zor Şimdi'sine baştan sona harikalarla dolu 'Apayrı' albümü Hande Yener'in müzik kariyerinin en iyi albümü olarak değerlendirilebilir. 

Cool, havalı ve biraz da ticariydi

Cool, havalı ve biraz da ticariydi

Hande Yener 'Apayrı'da havalı, cool ama bir taraftan da herkese hitap eden şarkılarla karşımıza çıkmıştı. Şarkılar hep nitelikli bulunmuştu hem de nicelik olarak başarıya ulaşmıştı. Hem cool şarkılar vardı hem de bu şarkılar ticari öğeler de taşıyordu.

Dengeyi tutturduğu için ışıltılı

Dengeyi tutturduğu için ışıltılı

'Pencere'de sanki 'Apayrı'da yer alacakmış da unutulmuş gibi bir taraf da var. Bizlere 2000'ler ortasına götürüyor. Bir taraftan anı yakalarken diğer yandan hem 'eski'yi hatırlatıyor hem de 'yeni'yi müjdeliyor. Dengeyi tutturabilme başarısı da 'Pencere'ye ışıltı ve berraklık katıyor.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak