Harika sandığımız fakat hayatları çok zor olan 9 hayvan

Hayvanların hep olumlu özelliklerine odaklanıyoruz. Mükemmel görünümleri, üstün özellikleri ve davranışlarını seviyoruz ama onların da dezavantajları var.

Harika sandığımız fakat hayatları çok zor olan 9 hayvan

1- Atlar yüksek hızda birkaç dakikadan fazla koşarsa...

1- Atlar yüksek hızda birkaç dakikadan fazla koşarsa...

Atların üstün özellikleri saymakla bitmez. Fakat en belirgin olanları şüphesiz, hızları ve güçleri. Binek araçların gücünü anlatırken bile birim olarak 'beygir' kullanılır. Atlar saatte ortalama 80-90 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca yük çekmeye, sıçramaya çok uygun hayvanlar.

Fakat dayanıklı yapılarına rağmen yüksek hızda birkaç dakikadan fazla koşarlarsa ciğerlerinde ve boğazlarında kanama oluşuyor. Vücutları hız ve güç için ideal olsa da, uzun süreler yüksek efor sarf etmeye elverişli değil. Böyle durumlarda akciğerlerindeki hava soluyor ve basınç, kan damarlarının çatlamasına neden oluyor.

2- Koalalar çoğunlukla açlıktan ölüyor

2- Koalalar çoğunlukla açlıktan ölüyor

Koalalar, küçük ve kıvrımsız beyinleri yüzünden karmaşık işleri yapamıyorlar. Okaliptüsün toksik ve düşük besin değerlerine sahip olan yapraklarını yiyerek besleniyorlar. Güçsüz, tek köklü, küçük ve pürüzlü dişleri var. Okaliptüsün sert ve lifli yaprakları haricinde bir şey yiyemeyen koalalar çoğunlukla açlıktan ölüyor.

3- Güneş balıklarının beyni bir marulla eşdeğer

3- Güneş balıklarının beyni bir marulla eşdeğer

Güneş balıkları dünyada herhangi bir amaca hizmet etmeyen nadir hayvanlardan biri. Kocaman gözleri ve dudaklarıyla çok garip görünüyorlar. Ayrıca diş yapıları yüzünden ağızları hiç kapanmıyor.

Beslenme alışkanlıkları da pek iyi değil. Plankton ve denizanası gibi besin değeri olmayan şeyler yedikleri için beyinleri bir marulla eşdeğer. Bir diğer dezavantajları ise, balıkların suyun içinde dengede durmasını sağlayan 'yüzme kesesi'nin onlarda olmaması.

Yüzme kesesi, balıkların vücudunun tam ortasında bulunan, içi gaz dolu bir organ. Güneş balığında bu olmadığı için vücudunun altındaki jölemsi bir tabakayla gazı telafi etmeye mecbur kalıyor.

Güneş balıklarının varlığını sürdürmesinin tek sebebi, bir seferde 300 milyon yumurta bırakabilmesi. 300 milyon yumurtayı erkek balıkların yakınına bırakarak döllenmesini ve üremesini bekliyorlar.

4- Çitaların anksiyete bozukluğu var

4- Çitaların anksiyete bozukluğu var

Çitalar birçok insanın favori yırtıcı hayvanı. Hızlı, çevik, güçlü ve iyi bir avcı. Haliyle çitalardan korkuyoruz. Fakat pek bilinmeyen bir özellikleri var: Şiddetli kaygı.

Özellikle baskı ve esaret altında kaldıklarında büyük kaygı yaşıyorlar. Sosyalleşmekte ve üremekte zorluk yaşadıklarında strese giriyorlar. Bu nedenle hayvanat bahçelerinde yaşayan çitaların sosyalleşmeleri ve çiftleşmeleri için sakin bir ortam yaratılmaya çalışılıyor. Hatta sırf sosyalleşelebilsinler diye, arkadaş canlısı ve oyuncu köpekler onlara eşlik ediyor. Köpekler ve çitalar birbirlerine zarar vermeden yaşayabiliyorlar.

5- Deniz yılanı susuzluk çekiyor

5- Deniz yılanı susuzluk çekiyor

Deniz yılanları tuzlu suda yaşayabilen hayvanlar. Haliyle su sorunu çekmediklerini düşünüyoruz. Fakat hiçbir deniz yılanı tuzlu su içemediği için hayatının büyük bölümünü orta derecede susuzluk, yani dehidrasyon durumunda geçiriyor. Bir damla su içebilmek için yağmur yağmasını bekliyor ve tuzlu sudan daha yoğun olan tatlı yağmur suyu, okyanus suyunun üzerine çıkıyor.

Karada kalamadıkları için tatlı su dolu akarsulara ve nehirlere gidemiyorlar. Bu nedenle susuzluktan ölmeleri ya da uzun süre susuzluk yaşamaları çok olası.

6- Dev kalamarın boğazı, beyinlerinden geçiyor

6- Dev kalamarın boğazı, beyinlerinden geçiyor

Okyanustaki gerçek canavarlardan biri olan Dev kalamarların gözler, basketbol topu büyüklüğünde. Saatte 32 kilometreye varan hıza ulaşabiliyorlar. Her türlü küçük balık, mürekkep balığı ve köpek balığı dahil olmak üzere; günde 227 kilograma kadar besin tüketebiliyorlar.

Fakat tüm bu iştahının bir dezavantajı da var, dev kalamarların boğazı, beyinlerinden geçiyor. Eğer büyük bir besin beyinden geçerken damarlara baskı uygulayarak beyne zarar veriyor. Büyük lokma, yemek borusunu ezip ölümüne sebep olabiliyor.

7- Kakapo kuşu çiftleşmek için yıllarca bekliyor

7- Kakapo kuşu çiftleşmek için yıllarca bekliyor

Dünyada uçamayan tek papağan olan kakapo kuşlarının nesli tükenme tehlikesi altında. Bilinen en uzun ömürlü ve en iri papağan olan kakapo kuşları gece yaşıyor. Özel bir çiftleşme ritüeli olan kakapoların üremesi, rimu meyvesinin çiçek açmasına ve yüksek ses çıkarabilmelerine bağlı.

Her iki ya da üç yılda bir (5 yıla kadar çıktığı da görülür), kakapoların yaşadığı adalarda rimu meyvesi çiçek açıyor. Bu uzun bekleme süresine rağmen her kakapo çiftleşemiyor. Ancak yeterince rimu meyvesi çiçek açtıysa ve kakapolar 'BOW' şeklinde çıkardıkları sesi yeterince gürültülü çıkarabilirse dişileri tarafından çiftleşmeye kabul ediliyorlar. Rimu meyvesi yetersizse ya da sesleri yeteri kadar yüksek değilse görmezden gelinip kısırlığa sürükleniyorlar.

8- Büyük beyaz köpekbalıkları uyurken bile yüzmek zorunda

8- Büyük beyaz köpekbalıkları uyurken bile yüzmek zorunda

Büyük çeneleri, sıra sıra keskin dişleri ve güçlü kas yapıları yıllardır filmlerin konusu oldu. Fakat köpekbalıkları nefes alabilmek için uyurken bile hareket etmek zorunda.

Köpekbalıkları uyurken ağızlarını açık tutarak vücutlarını zorunlu bir döngü haline bırakıyorlar. Suya batmamak, daha fazla oksijen alabilmek ve enerjisini yenilemek için uyurken de düşük hızda yüzüyorlar.

9- Balinaların ciğeri yok

9- Balinaların ciğeri yok

Yaşamın denizde başladığına inanılıyor. "Canlılar suda oluştu, gelişti, karada süründü ve memeli oldular" gibi bir sıralama var. Fakat bazı memeliler karayı bırakıp suya geri dönmüş. Mesela, balinalar.

Balinaların bilinen en eski ataları Indoyhus denen ve karıncayiyene benzeyen bir canlı. Denizden çıkan canlıların memeli olarak evrilme esnasında bu canlılar suya geri dönerek ilginç su altı özellikleri geliştirmiş. Bununla beraber memeli canlı özelliklerini de korumuş ve sonunda balina ile yunusların ciğer yerine solungaçları oluşmuş.

Bu makaleye ifade bırak