Hastalıkların isimleri nereden geliyor?

İnsanlık tarihinde birçok hastalıkla karşılaştık. Bazıları unutuldu gitti bazıları ise hala hayatımızda. Biz de hastalıkların isimlerine Molatik olduk. Bakalım hastalıkların isimleri nereden geliyormuş…

Hastalıkların isimleri nereden geliyor?

Alzheimer

Alzheimer

Alman bilim adamı Alois Alzheimer, Frankfurt'taki bir hastanede yatan hastanın semptomlarını incelemeye başlamıştı. Kısa süreli hafıza kayıplarının baş gösterdiği bu hastalığın sunumu 3 kasım 1906'da yapıldı ve Alzheimer olarak anılmaya başlandı.

Parkinson

Parkinson
James Parkinson, hastalığı 1817 yılında tanımlamıştır. Kendisi hastalığa ilk yakalanan kişiydi. Adolf Hitler, Muhammed Ali, Bülent Ecevit ve Robin Williams da Parkinson hastalığından muzdaripti.

Lejyoner Hastalığı

Lejyoner Hastalığı
Bu hastalık, ilk olarak 1976 yılında Philadephia'daki bir otelde konferansa katılan lejyonerlerde gelişmiş ve bu ismi almıştır.

Down Sendromu

Down Sendromu
John Langdon Haydon Down, akıl hastanesinde öğrenme yetersizlikleri üzerine çalışma yaparken soyadını alan down sendromu hastalığını tanımlamıştır. Babası eczacı olan bu İngiliz adam, grip nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Kanser

Kanser
Antik Yunanca'da 'yengeç' demektir. Sebebi ise yengecin, kurbanlarını yavaş yavaş kemirerek yemesi. Aynı zamanda İngilizce'de cancer, yengeç burcu anlamına gelir.

Malarya

Malarya
Daha çok bilinen adı sıtmadır. İtalyanca "mala aria" sözcüklerinden türemiştir. Türkçe'de "kötü hava" anlamına gelir.

Ebola Virüsü Hastalığı

Ebola Virüsü Hastalığı
İlk kez 1976 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yer alan Ebola Nehri yakınlarında görüldüğü için bu ismi almıştır.

Behçet Hastalığı 

Behçet Hastalığı 
Türk bilim adamı Hulusi Behçet bu hastalığı tanımladığında 48 yaşındaydı. Tıp öğrenimini GATA'da görmüş ve İstanbul Tıp Fakültesi'nde profesörlük yapmıştır. Hastalık tüm dünya'da Behçet hastalığı ya da Behçet sendromu adıyla bilinmektedir.

Bu makaleye ifade bırak