Havana sendromu nedir?

Geçtiğimiz yıl dünya gündemine giren Havana sendromunda yeni gelişmeler yaşanıyor. İlk olarak Küba ve Çin'de çalışan ABD'li görevlilerde görülen Havana sendromu nedir? Havana sendromunu anlamak mümkün mü? Belirtiler neler? Havana sendromu biyolojik bir silah mı? Vakaların artmasının sebebi ne? Havana sendromuna dair tüm detaylara Molatik oluyoruz...

Havana sendromu nedir?

Havana sendromunun tarihçesi

Havana sendromunun tarihçesi

İlk olarak 2016 ile 2018 yılları arasında Küba ve Çin'de 40 ABD'li diplomatın yakalandığı gizemli rahatsızlığa 'Havana sendromu' adı verilmişti. 2017 yılında Küba'da görev yapan diplomatlarda görülen ve 'Havana sendromu' olarak adlandırılan rahatsızlığa, son zamanlarda ABD topraklarında da rastlandı. Hatta 2017 yılında ABD'nin Küba'daki büyükelçiliğinde görevli 21 personelde de benzer şikâyetler görülmüş, bu şikâyetlerin ardından Washington yönetimi de Eylül 2017'de ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü görevlerinden geri çekmişti.

Havana sendromu tartışmaları yeniden alevlendi

Havana sendromu tartışmaları yeniden alevlendi

Havana sendromu, Küba'daki Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada büyükelçiliği personelinin yaşadığı bir dizi tıbbi belirti ve semptom özetle. Ağustos 2017'den itibaren, Küba'daki Amerikalı ve Kanadalı diplomatik görevlilerde görüldü. Son zamanlarda artan vakalar 'Havana sendromu' tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Havana sendromunun belirtileri neler?

Havana sendromunun belirtileri neler?

En çok merak edilen noktalardan biri de bu hastalığın belirtilerinin ne olduğu yönünde. Bugüne kadar Havana sendromuna yakalananlar kulak ağrısı, şiddetli baş ağrısı, yüksek düzeyli sesler duyma, baş dönmesi, görme ve hafıza sorunları gibi şikâyetlerde bulundular.

Vakalar artıyor

Vakalar artıyor

Yıllar önce birçok tartışmaya sebep olan gizemli hastalık yeniden geri döndü. Koronavirüs salgını derdimiz bitmezmiş gibi derdimize bir yenisi daha eklendi. ABD’de özellikle diplomatlar ve Savunma Bakanlığı yetkilileri arasında yayılan beyni etkileyen Havana sendromunun 130 kişide tespit edildiği ortaya çıktı.

Guardian’ın haberine göre, Aralık 2020’den bu yana denizaşırı ülkelerde görev yapan üç CIA yetkilisi, ciddi semptomlar göstermeleri üzerine Washington’daki Walter Reed Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Guardian'ın aktardığı raporda,  ABD’li yetkililerin doğruladığı vakaların daha önce bilinenden 70 vaka daha fazla olduğu belirtildi.

Havana sendromunun nedeni radyo sinyalleri mi?

Havana sendromunun nedeni radyo sinyalleri mi?

Dünya genelindeki Amerika büyükelçilik binalarındaki Amerikalı diplomatları ve ailelerini etkileyen gizemli rahatsızlığa 'yönlendirilmiş, darbeli radyolu frekansı enerjisi'nin neden olduğu bildiriliyor. Ulusal Bilimler Akademisi tarafından hazırlanan rapora göre, elçiliklerde çalışanlarda görülen şikâyetlerin en olası nedeni olarak darbeli radyo frekansı gösterildi.

ABD Bilimler Akademisi tarafından Aralık 2019’da yayımlanan bir raporda, söz konusu hastalığa, yönlendirilmiş mikrodalga radyasyonunun yol açmış olabileceği fakat henüz net bir çıkarım yapılamayacağı söylendi.

Vakalar araştırılıyor

 Vakalar araştırılıyor

Geçtiğimiz günlerde bir Beyaz Saray yetkilisi, Amerikan kamu görevlilerinin sağlığının kendileri için öncelik olduğunu ve söz konusu vakaların detaylıca araştırıldığını bilgisini verdi. 

Havana sendromu, Koronavirüs'e dönüşür mü?

Havana sendromu, Koronavirüs'e dönüşür mü?

Koronavirüs yaklaşık iki yıldır tüm dünya genelinde hepimizin hayatını etkilemiş durumda. Artık çoğumuz salgın hastalıklara eskisinden daha çok şüpheci yaklaşıyoruz. Özellikle bu tarz salgın hastalıkların ve tedavisinin ne olduğunun bulunması zaman alan hastalıklar akıllara 'biyolojik silah'  endişesini getirmiyor değil. Havana sendromu her ne kadar bugüne dek ciddi bir vaka sayısı ile karşımıza çıkmamış olsa da bence göz ardı edilemeyecek kadar önemli. 

Özellikle diplomatlar

Özellikle diplomatlar

Havana Sendromu bazı özellikleriyle bildiğimiz salgın hastalıklardan ayrılıyor. Sendromun bugüne kadar görüldüğü vakaların çoğu değil hepsi üst düzey devlet yetkilileri. Elçiliklerde ve devlet adına çalışan kişilerin özellikle görevde oldukları ülkede bu sendroma yakalanmaları da çok büyük bir soru işareti olarak ortada duruyor. 

Sebebi hâlâ bilinmiyor

Sebebi hâlâ bilinmiyor

Havana sendromu ile ilgili bu güne dek yapılmış ciddi bir çalışma yok. Son zamanlarda artan vaka sayıları endişeleri artırmış olsa da durumun önceden fark edilmiş olması kontrol edilebilmesini kolaylaştırıyor diyebiliriz. Her ne kadar sendromun radyo sinyalleriyle yayılmış olduğu söylense de bence bu sendromun sebebi radyo sinyallerinden daha fazlası. Henüz sebebini tam olarak bilmediğimiz Havana sendromuna dair gelişmeleri takipteyiz...

 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com
 

Bu makaleye ifade bırak