Herkesin bilmesi gereken görgü kuralları

Toplumda çeşitli kurallar vardır. Bunlar hayatımızı kolaylaştıran, insanlarla sağlıklı iletişime geçebildiğimiz kurallardır. Ancak minik de olsa bir kesim bu kurallardan haberdar değil. Biz de bilmeyenler, bilip de unutanlar için bazı görgü kurallarına Molatik olduk.

Herkesin bilmesi gereken görgü kuralları

Güneş gözlüğüyle selam verilmez

Güneş gözlüğüyle selam verilmez
Tanıdığınız biriyle karşılaştınız ya da yeni biriyle tanışacaksınız, gözünüzde de güneş gözlüğü de var. Heh işte o an gözlüğü çıkarmanız gerekiyor. Çünkü insanlarla karşılıklı konuşurken göz teması kurmalısınız. Gözünüz güneşe hassas ise de karşı tarafa bu durumu açıklayıp tekrar takabilirsiniz. En azından ilk anda göz teması kurmalıyız.

IBAN ekran görüntüsüyle atılmaz

IBAN ekran görüntüsüyle atılmaz
Birine para göndereceksiniz ve IBAN istediniz. Hop size ekran görüntüsü olarak gönderdi. Eeee ne anladık bu işte? Sayıyı akılda tutmak imkânsız, kaç haneli. Sürekli fotoğrafı açıp bakacaksınız. Sinir bozucu bir şey. O yüzden birine IBAN gönderecekseniz kopyalayıp, yapıştırarak gönderiniz.

Dert küçümsenmez

Dert küçümsenmez
Birinin bir derdi vardır, size anlatır. Siz de lafa “Ohoooo sen bir de benim başıma geleni gör” diyerek girmemelisiniz. O anda mesele sizin sorununuz değil, derdini anlatan kişinindir. Tamam, daha kötüsü de var diye anlatıyorsunuz ama yapmayın.

Yürüyen merdivene dikkat

Yürüyen merdivene dikkat
Metroda, AVM’de yürüyen merdiven kullanıyorsunuz. İşte o anda yürümeyecekseniz, solda durmamalısınız. Acelesi olan veya durmak istemeyen birini engellemeye hakkınız yok. Sağa geçip müsaade etmelisiniz.

'Sen' denmez

'Sen' denmez
Size 2. çoğul şahıs olarak seslenen, ‘siz’ diye hitap eden kişiye 2. tekil şahıs olan ‘sen’ ile karşılık verilmez.

Uçak kapısı açılmadan ayağa kalkılmaz

Uçak kapısı açılmadan ayağa kalkılmaz
Zaten kalksanız da bir şey yapamazsınız çünkü kapı kapalı. Açılıncaya kadar bekleyin. En fazla 5 dakika daha beklersiniz.

Davete icabet önemli ama…

Davete icabet önemli ama…
Bir yere davet edildiniz. Gitmeye de karar verdiniz. Ancak yanınızda, size söylenmediyse fazla kişi götüremezsiniz. Sonuçta hazırlık size göre yapılacaktır. Baştan “Şu kişiyi de getirebilir miyim?” diye kibarca sorabilirsiniz ama.

Kaynak yapılmaz

Kaynak yapılmaz
Bir şey almak için sıraya gireceksiniz. “Amaaan bu kadar kim bekleyecek şöyle araya kaçarım” diyemezsiniz, insanlar orada keyiflerine durmuyorlar.

İltifata nasıl karşılık verilir?

İltifata nasıl karşılık verilir?
Öncelikle iltifat ederken samimi olunmalı. Yoksa iş başka taraflara kayar. Samimi bir şekilde alınan iltifat sonrası vereceğiniz cevap ‘Teşekkür ederim’ ya da ‘Rica ederim’ diyebilirsiniz. İlla iltifat etme ihtiyacı hissetmeyin, samimi olmadığınız ortaya çıkarsa kalp kırabilirsiniz.

Bu makaleye ifade bırak