Ilse Koch'un korkunç hayatı

Tarih boyunca birçok cani adını duyurmuştur fakat çok azı Ilse Koch kadar korkunç işlere imza atmıştır. Nazi Almanyası’nın canilerinden biri olan Ilse Koch neden bu kadar meşhur olmuştu?

Ilse Koch'un korkunç hayatı

1933 dönün noktası
 

1933 d&ouml;n&uuml;n noktası<br />
&nbsp;
Almanya’da yıllardır süren sıkıntılar sonucu iktidar 1933 yılında Nazi partisine geçmişti. Başbakan olarak atanan Adolf Hitler kafasındaki fikirleri gerçekleştirmek için harekete geçmişti. En büyük düşman olarak da Yahudileri ve Bolşevikleri seçmişti.
 

İnsan avı
 

İnsan avı<br />
&nbsp;
Bu tarihten itibaren Nazi Almanyası’nda adeta bir insan avı başlamıştı. Muhalif olanlar ve Yahudiler önce toplumdan izole edilmeye başlandı. Dükkanları ve evleri saldırılara uğradı. Kristallnacht yani Kristal Gece ise herkes için son darbe oldu.
 

Tamamen ele geçirdiler
 

Tamamen ele ge&ccedil;irdiler<br />
&nbsp;
Kristallnacht sonrası Naziler bütün yönetimi ele aldı. Artık kimse onlara dur diyemezdi. Sevmedikleri herkesi toplama kamplarına gönderdiler. Kamplardaki insanlar için ise asıl zorluk şimdi başlıyordu.
 

Deneyler yaptılar
 

Deneyler yaptılar<br />
&nbsp;
Birçok kampa dağıtılan bu insanlar kendilerine bilim insanı diyen canilerin eline geçiyordu. Çalıştırılmaktan vakit kalınca bu ‘insanlar’ kamptaki kişiler üzerinde deneyler yapıyorlardı. Korkunç deneyler sonunda insanlar hayatlarını kaybediyordu ya da çok fazla çalıştırılmaktan
 

Hapishane komutanıyla evliydi
 

Hapishane komutanıyla evliydi<br />
&nbsp;
Ilse Koch da o döneme damga vurmuş kişilerden biriydi. 1937 yılında Karl Otto Koch ile evlenmişti. Kocası siyasi suçluların tutulduğu hapishanenin müdürüydü. Ilse Koch da aynı yerde sekreter ve gardiyan olarak çalışıyordu.
 

20 bin kişi vardı
 

20 bin kişi vardı<br />
&nbsp;
Kocası Buchenwald kampına atanınca ailecek oraya taşındılar. Ilse Koch da ününü burada yaptıklarıyla kazandı. Kampta 20 bin kişi kalıyordu. Sadist hareketlerini burada göstermeye başladı.
 

Dövme fetişi
 

D&ouml;vme fetişi<br />
&nbsp;
Mahkumlara kötü davranmaktan haz alan Ilse Koch’un dövmeye karşı zaafı vardı, bir nevi dövme fetişi… Kampta adeta kendi hükümdarlığını ilan etti, pek çok kişiye işkence yaptı. Mahkumları kırbaçladı, onunla seks yapmaya zorladı.
 

Ancak daha korkunç işlere de imza atıyordu. Öldürttüğü kişiler dövmeli ise dövmeli deriyi alıyor ve onlardan obje yaptırıyordu. Abajurlar, kitaplar, eldivenler, hatta iç çamaşırları… Tam bir manyaktı anlayacağınız.
 

Kocası idam edildi
 

Kocası idam edildi<br />
&nbsp;
Nisan 1945’te kocası kamptaki paraları zimmetine geçirdiği ve mahkumlara ‘kötü’ davrandığı gerekçesiyle idama mahkûm edildi. Karısı ise bu durumdan aklandı. Haziran 1945’te ABD askerleri tarafından tutuklandı. 1947 yılında ise Buchenwald’da olanlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 1948’de cezası hamile olduğu için 4 yıla indirgendi. Söylentiye göre Ilse Koch cezasının hafifletilmesi amacıyla hapishane bekçilerinden biriyle ilişkiye girip hamile kaldı.
 

Tekrar tutuklandı
 

Tekrar tutuklandı<br />
&nbsp;
Ancak 2 yıl sonra yeni kanıtların çıkması sonucu tekrar tutuklandı. Yaptığı kötü muamele sebebiyle ömür boyu hapse mahkum edildi. Hapishane yaşamında zorlanan Ilse Koch, beklediği af çıkmayınca 1 Eylül 1967’de hücresinde demir parmaklığa bağladığı çarşaf ile kendini asarak intihar etti. “Buchenwald Cadısı” ardında onlarca suç bırakarak öldü.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak