İnsanlara zarar verebilecek tavsiyeler

Kendimize nazik davranmaktan ve zaman ayırmaktan yanayım. Ama ne yazık ki bazı tavsiyeler kendi kendini doğrulasalar ya da yapıcı görünseler de pek de öyle değiller. İyi görünen bir tavsiye, gerçek değerinde bakıldığı zaman zararlı bir tavsiye olabilir. Peki o tavsiyeler neler? İnsanlara zarar verebilecek tavsiyeler neler? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

İnsanlara zarar verebilecek tavsiyeler

1- "Yalnızca pozitif hisset"

1- "Yalnızca pozitif hisset"

İnsanlar bunu canlandırıcı olduğunu düşündükleri için kullanıyorlar, ama aslında oldukça küçümseyici. Genellikle insanlar, başkaları üzüntü, hayal kırıklığı, duygusal yorgunluk, öfke kısacası temelde mutluluktan başka herhangi bir duyguyu dile getirdiğinde bunu söylerler ve olumsuz herhangi bir duyguyu kabul etmezler. Olumlu bir tutum sizin için uzun bir yol alabilir, ancak böylece kendinizin ya da başkalarının da duyguları hissetmesine ve onları kabul etmesine izin verebilirsiniz. Her duygu kendi içerisinde güzeldir.

2- "Nasılsa umrumda olmaz"

2- "Nasılsa umrumda olmaz"

Belirli bir müzik türünden hoşlanıyorsanız insanların ne düşündüğü umrunuzda değil gibi görünüyor çoğu zaman. "Abi umrum değil ya" demek ne kadar doğru? Eylemlerinizin diğer insanları nasıl etkilediği hakkında kafa yormak önemli. Öz bakım ve öz sevgi için, eylemlerinizin çevrenizdeki dünya üzerindeki sonuçlarının ne olduğunu düşünmek önemlidir.

3- "Doğru hissettiğiniz şeyi yapın"

3- "Doğru hissettiğiniz şeyi yapın"

"Bu soruya tüm seri katillerin ve tecavüzcülerin "Tamam" diye cevap verdiğini düşünürsek dünyamız... " şeklinde bir yorumda bulunmak istiyorum. Herkesin doğrusu ne yazık ki etik olana çıkmıyor. Ben de bazı insanların kafasını duvara sürtmeyi doğru buluyorum ama sizce de bu doğru bir his mi? Hiç sanmıyorum. 

Ayrıca, bazen uzun vadede kayda değer faydalar elde etmek için kısa vadede bazı tatsız şeylerden geçmemiz gereken bir sorun var. Sizi rahatsız eden şeylerden her zaman kaçınırsanız, muhtemelen kendi büyümenizi engelliyor olursunuz.

4- "İnsanlar seni sen olduğun için..."

4- "İnsanlar seni sen olduğun için..."

Bu cümleyi sıklıkla duyabiliriz. "İnsanlar seni sen olduğun için sevmiyorsa, bu onların sorunu." Bence baştan aşağı hata kokan bir tavsiye olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu cümleyi kuran insanların bir çoğu toplum içerisinde sıkıntı çıkaran tipler oluyor. Evet herkes kendi olsun ama eğer biri bir kişinin bir davranıştan rahatsızlık duyuyorsa da bu duruma kulak vermek ve değişmek için çabalamak önemli.

5- "Kendini değiştirme!"

5- "Kendini değiştirme!"

Bence insanlara verilen iyi tavsiye olduğu düşünülen en kötü tavsiye. İnsanlara ne olursa olsun doğal görünümlerini sevmeleri gerektiğini öğretmemelisiniz; onlara dış görünüşleri ne olursa olsun saygıyı hak ettiklerini öğretmelisiniz. Eğer biri burnunu beğenmiyorsa değiştirebilir. Bence biz onun bu yeni görünümüne de saygı duymayı öğrenmeliyiz. 

6- "Her zaman hislerine güven"

6- "Her zaman hislerine güven"

Bu tavsiyeyi her yerde duyabilirsiniz. Fakat oldukça yanlış bir tavsiyedir. Çoğu zaman duygularımız, bunları aşmak ve olumlu bir değişiklik yapmak için iç gözleme ihtiyaç duyarlar.
 

7- "Olduğun kişi ol"

7- "Olduğun kişi ol"

İnsanlar bu tavsiyeyi çok yanlış bir şekilde kullanıyorlar. Şu anlama geliyor: 1) Eşsiz olmaktan ve kendi işinizi yapmaktan utanmayın. 2) Şüpheciler ne derse desin hayallerinizin peşinden gidin. 3) Ahlaki olarak doğru olanı yapın. Eğer bu sizi sevilmeyen biri bile yapıyorsa.

Ama insanlar bunun kötü biri olmak anlamına geldiğini düşünmüyor ve incittiği ya da kırdığı kimseden özür dilemiyor. Hayır. Gerçek şu ki, bazen 'olduğumuz gibi mükemmel' değiliz. Bazen olduğumuz halimiz kabul edilemez çünkü kaba ve düşüncesiz biri olabilirsiz. Bu durumda değişmek gerekir.
 

8- Kimseye hiçbir şey borçlu değilsin

8- Kimseye hiçbir şey borçlu değilsin

Tamam, eğer taciz edici bir ilişkiden bahsediyorsak bu bir şey, ama bu zihniyet, 'öz bakım' olarak maskelenmiş çocuksu, çatışmadan kaçınan davranışları teşvik ediyor gibi görünüyor, yani 'yalnızca pozitif hisset' tavsiyesi.

9- "Suçluluk boşa harcanmış bir duygudur"

9- "Suçluluk boşa harcanmış bir duygudur"

Bir doktor tavsiyesine göre: Suçluluk durumunda, kendinize bunun sizin için yararlı olup olmadığını sorun. Bir şeyler öğrenmenize yardımcı olur mu? Kötü bir davranışı değiştirir mi? Gelecekte birine zarar vermenizi engeller mi? O zaman faydalıdır. Bir şey için suçlu hissediyorsanız, analiz edin ve bunun yararlı olmadığının farkına varın. Muhtemelen bu konuda suçlu hissetmemeniz gerektiği içindir. Sonra suçluluk duygusundan kurtulmanıza izin verin. 

Aynı zamanda en azından biraz suçluluk duymak, psikopat olmadığınızın iyi bir işaretidir. Kişi başkasından önce kendinin yargıcı olmalıdır -abartmadan- diyor ve konuyu kapatıyorum.

10- "Sana huzur getirmeyen kimseyle görüşme"

10- "Sana huzur getirmeyen kimseyle görüşme"

Açıkçası bu, sizi sürekli, kasten mutsuz eden insanlar için geçerlidir. Ama değer verdiğiniz bir arkadaşınızla stresli bir durum veya tartışma, onlarla birlikte çözmeye çalışmadıysanız, bir ilişki kesintisini doğrulamaz.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak