İnsansız hava araçlarının özellikleri neler?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi birçok yeni aracının orduların envanterine katılmasını sağladı. Bunlardan birisi de insansız hava araçları yani İHA’lardır. Özellikle personel açısından çok avantajlı olan İHA’lar TSK’nın da bünyesinde bulunmakta. Peki, TSK’da bulunan İHA’ların özellikleri nelerdir?

İnsansız hava araçlarının özellikleri neler?

İHA nedir?

İHA nedir?

İnsansız hava aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone (Türkçesi yerden kumandalı hava aracı–dron diye okunur) uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır. İHA'lar iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen İHA'lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır.

İHA’nın avantajları nelerdir?

İHA’nın avantajları nelerdir?

Hava kuvvetlerinin son dönemde çokça kullandığı bir araç İHA. Operasyonlarda sadece İHA’lar değil Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) da kullanılıyor. Bu araçların avantajlı ise iki türlüdür. Ekonomik ve personel açsından önemlidirler.

Ekonomik açıdan daha uygun

Ekonomik açıdan daha uygun

İHA’lar ekonomik bağlamda bakıldığında diğer hava araçları arasında daha uygun bir araç. Büyük savaş uçaklarının birim maliyeti İHA’lara göre katbekat daha fazla. Sonuçta bir F-16’yı satın almak ile bir SİHA’yı satın almak arasında oldukça büyük fark var.

Uçuş maliyeti de önemli

Uçuş maliyeti de önemli

Sadece satın alırken değil kullanırken de İHA’lar daha avantajlı. Bir savaş uçağının hazırlanması, kaldırılması, iniş sonrası bakımları İHA’ya göre fazla. Daha ufak maliyetlerle İHA’lar kullanılabilir.

Daha az personel

Daha az personel

İHA’lar savaş uçaklarına göre daha az personele ihtiyaç duyuyor. Bakım, onarım ve idare edilmesi personel olarak daha küçük savaş uçaklarına nazaran.

Daha fazla havadalar

Daha fazla havadalar

En büyük avantajları ise daha fazla havada kalmaları. Günümüzde, savaş uçağının havada kalması için pilota ihtiyaç duyuyor. Tabii insansız savaş uçakları da var, onlar kategori dışında. Uçağı pilotun idare etmesi sonucunda bir müddet sonra uçağın mecburi olarak yere inmesi gerekiyor çünkü uçağı bir insan yönetiyor ve insanın belirli bir dayanma sınırı bulunuyor. Güneş enerjisiyle çalışan bir İHA varsa havada kalma süresi sınırsız olabilmektedir.

TSK’da hangi İHA’lar var?

TSK’da hangi İHA’lar var?

Teknolojiyi yoğun kullanan orduların başında Türk Silahlı Kuvvetleri de gelmektedir. TSK envanterinde de İHA ve SİHA’lar bulunmaktadır. Özellikle TAI ve BAYKAR’ın ürettiği yerli araçlar ihtiyaçları karşılamaktadır.  Bayraktar Akıncı, TUSAŞ Aksungur, TUSAŞ Anka-S, Baykar Bayraktar TB2 gibi yerli araçların yanında İsrail yapımı IAI Harpy ve IAI Heron da kullanılıyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak