İran'da Corona virüs tekrar canlanırsa neler olur?

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptığı açıklamada ikinci bir Corona virüs dalgasıyla karşılabileceklerini söyledi. Nevruz bayramı nedeniyle tatile giden İranlıların geri dönmesinin ikinci dalgayı yaratması bekleniyor. Peki bu durumu önlemek için İran hükümeti ne yapacak? İran tekrardan en başa mı dönecek? Gelin biraz Molatik olalım.

İran'da Corona virüs tekrar canlanırsa neler olur?

Tatilden dönenler risk taşıyor

Tatilden dönenler risk taşıyor

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ruhani, Nevruz bayramı dolayısıyla tatile giden vatandaşlarının ikinci bir Corona virüs dalgası yaratacağı ihtimaline dikkat çekerek gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.

İranlılar için öneme sahip olan Nevruz'un da önceki yıllardaki gibi kutlanamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı, salgının önüne geçmek için başka çarelerinin olmadığını da belirtti.

Ne yapılacak?

Ne yapılacak?

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ruhani ile aynı gün yaptığı açıklamada bu durumun önüne geçmek maksadıyla yeni seyahatlarin ve şehirlerden çıkışların yasaklandığını duyurdu. Zaten Ruhani konuşmasında halkını daha fazla kısıtlamalara karşı hazırlıklı olmaları için uyarmıştı. 

Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan Corona virüs hastalarına özel 2 bin yataklı Şehid Hicreti Hastanesi, İran Tümgenerali Seyyid Abdurrahim Musevi'nin katıldığı bir törenle açıldığı haberleri de basına yansımıştı.

Ölü sayısı azalmaya başlamıştı

Ölü sayısı azalmaya başlamıştı

Ruhani yine yakın zaman önce Corona virüs dolasıyla hastanelere başvuruların azaldığını ve ölüm sayılarının azaldığını açıklamalarında bulunmuştu. Böyle bir açıklama yapması az biraz insanları rahatlatmış olsa da ikinci bir dalga riski herkesi ürkütüyor.
 

Hayat adeta durdu

Hayat adeta durdu

Çin'den ve Avrupa'dan sonra virüsün en etkili olduğu yer olan İran'da ilk Corona virüs vakası Kum şehrinde görülmüştü. Ardından tüm eyaletlerde görülmeye başlanan virüs 25 bine yakın insana bulaştı. İki bin civarında ölüme sebep olan Corona, İran'da hayatı bitirmiş durumda. 

Siyasete de bulaştı

Siyasete de bulaştı

Siyasete kadar etkisini gösteren Corona virüs'ün İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, bazı bakan ve bakan yardımcılarıyla 24 milletvekiline bulaştığı haberi ekranda oldukça yer bulmuştu.

Yaptırımlar devam edecek mi?

Yaptırımlar devam edecek mi?

Corona virüs ile mücadele eden İran, bir yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptırımlarından mağdur olduklarını belirtti. Malum senelerdir aralarında gerginlik yaşayan bu iki ülke şu an aynı sağlık sorunlarını yaşıyor.

'Bloke hesapları da açın'

'Bloke hesapları da açın'

Yine aynı konuşmada Ruhani ''Şu anda Corona virüsle mücadele sırasında tüm yaptırımların kaldırılması konusu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) gündeminde.

Bununla birlikte İran'ın ülke dışında bloke edilmiş nakdi varlıklarınında da serbest bırakılmalısını hedefliyoruz" diyerek yaptırımlar konusuna da bir açıklama getirmiş oldu.

Bütün ülkelerin birlik beraberlik içerisinde olduğu bu günlerde daha fazla insan ölmemesi ve virüsün tekrardan artışa geçmeden başının el birliği ile ezilmesi herkesin hayrına olur diye düşünüyorum. Umarız BMGK'dan hayırlı bir karar çıkar.

İkinci bir dalga olursa neler yaşanır?

İkinci bir dalga olursa neler yaşanır?

Ruhani ve Hükümet sözcüsünün yaptığı açıklamalar, şehirlerin girişlerinde kurulmuş olan kontrol noktaları, okulların ertelenmesi ve gerekli tedbirlere uyulması ikinci bir dalganın gerçekleşmesi ihtimalini oldukça düşüyor.

Şahsen ben halkın bu sert tedbirlere uyarak veyahut zorunda kalarak virüsün tekrar yükselmesine izin vermeyeceği düşünüyorum. 

Her şey olasılık dahilinde

Her şey olasılık dahilinde

Geç müdahalelerde bulunduğu için eleştirilen İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, 'Koronayla Ulusal Mücadele Seferberliği' adı verilen bir organizyonla virüsün en çok görüldüğü eyaletlerde 300 bin kişilik ekiple sağlık taramasına başlandığını duyurmuştu.

Erken teşhiş için kurulan bu topluluğun virüsün daha da önünü keseceğini düşünüyorum. Yani bence Ruhani sadece ihtimal dahilinde konuşarak oluşabilecek bir felaketin önüne geçmek istiyor.

Stokçuluk orada da var

Stokçuluk orada da var

Aynı Türkiye'de olduğu gibi İran'da da krizi fırsata çevirmek isteyenler halkı mağdur ediyor. Bu kişilere karşı savaş açan İran yönetimi,yaptığı denetimlerle stoklanmış olan milyonlara maske ve koruyucu maske ele geçirdiğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Onlarda Corona virüs fırsatçılarının önüne geçmişler yani. Yakın zamanda bizde de örnekleri olmuştu. Umarız bu durumlar son bulur ve zengininden fakirine herkes aynı şartlardan faydalanabilir.

 

Bu makaleye ifade bırak