İstanbul'a en yakın 9 trekking rotası

Şehrin korkunç hengamesinden uzaklaşıp kendinizi doğayla bütünleştirmek istediğiniz anlar olmuyor mu? Hele ki İstanbul gibi büyük bir magapoldeyseniz. İşte sizi bilgisayarlarınızın başından birdenbire kaçıp koşmak isteği uyandıracak İstanbul'a en yakın 9 yürüyüş rotası...

İstanbul'a en yakın 10 trekking rotası

İstanbul'a en yakın 10 trekking rotası
Şehrin korkunç hengamesinden uzaklaşıp kendinizi doğayla bütünleştirmek istediğiniz anlar olmuyor mu? Hele ki İstanbul gibi büyük bir magapoldeyseniz. İşte sizi bilgisayarlarınızın başından birdenbire kaçıp koşmak isteği uyandıracak İstanbul'a en yakın 10 yürüyüş rotası...

Polonezköy

Polonezköy
Polonezköy başlangıç için mükemmel bir rota, eğim neredeyse hiç olmadığı için çok yüksek kondisyon gerektirmiyor. Cennetin yolunda yürüyormuşsunuz hissine kapılacağınız bölgenin İstanbul’a en yakın mesafedeki rotaların başında gelmesi de işin bonusu.
 

Binkılıç Köyü

Binkılıç Köyü
Kırklareli’nin Saray ilçesinin Binkılıç köyü civarındaki yürüyüş parkurlarından biri köyün kuzeyinden akan Binkılıç Deresi’ni izliyor, öteki de bu derenin biraz ilerisindeki yolu takip edip ormana dalıyor. Orman parkuru için başlangıç noktası bir çiftlik evinin yanı. Buradan yola çıktığınızda sel tarafından tahrip edilen ama işlevi sona ermeyen yoldan yükselerek ormana doğru yürümeye başlayacaksınız. Kısa bir süre sonra kendinizi ormanın içinde bulacaksınız. İkinci parkur Binkılıç Deresi, aslında bu yürüdüğümüz ormanın ardında yer alıyor. Orman bir tepeyi kaplıyor, tepenin eteklerinden de dere akıyor. Derenin kenarı meyve ağaçlarıyla dolu. Dere boyunca en çok görülen ise ıhlamur ağaçları. Yola çıktıktan iki saat sonra derenin kaynağı olan tepenin eteklerine varacaksınız.
 

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları
İstanbul’un akciğeri, 5 bin 300 hektarlık bir alana yayılan Belgrad Ormanları’nda kısa ve uzun mesafeli birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Kente yakın olduğu için insanlar Belgrad ormanına sadece piknik amaçlı gidiyorlar. Oysa kaybolma pahasına da olsa ormanın derinliklerine yürümek gerek. Alternatif bir parkur istiyorsanız Rumelifeneri’nden Kale’ye doğru giden yola sapın. Bir tarafınızın orman, bir tarafınızın da masmavi deniz, muhteşem bir doğa ve orta uzunlukta ama hiç de yorucu olmayan bir parkur. İnişli çıkışlı olarak devam eden bu parkur yaklaşık bir buçuk saat sonra başka bir koyda sona eriyor. Demirciköy’e ait olan bu koyda hava güzelse yüzebilirsiniz. Geri dönüşte de aynı rotayı kullanacaksınız.

Erikli Yaylası

Erikli Yaylası
İstanbul’a yakın, doğayla iç içe bir yer Erikli Yaylası. Yalova’nın Çınarcık ilçesinin Teşvikiye köyü yürüyüş için başlangıç noktası. Yürüyüşün ilk aşaması bir dereyi geçerek üst üste akan birkaç şelalede sona eriyor. İlk etap çok hafif bir yokuşla başlıyor ve bir yamaçtan geçerek orman içindeki düzlüğe ulaşıyor. Yaklaşık 15 dakika düzlükte yüründükten sonra eğim yavaş yavaş artmaya başlıyor. Burayı da çıkınca yaylanın düzlüğüne varacaksınız. Yayla bu düzlükte kuruluymuş eskiden ama yaylanın sadece adı var. Burada dinlendikten sonra yola devam edin. Derenin kenarındaki yolu takip ederseniz yarım saat sonra Erikli Şelalesi’ne varacaksınız. Muhteşem bir gürültüyle akan su görenleri büyülüyor. Eğer hava sıcaksa giyin mayolarınızı ve soğuk sulara bırakın kendinizi.

Maşukiye

Maşukiye
Maşukiye İzmit’in bir beldesi. Bu kadar popüler olmasının nedeni Kartepe’nin eteklerinde olması. Aslında tepenin ismi “Keltepe” ama bol kar yağdığı için İzmitliler bu adı uygun görmüş. Kartepe üzerinde birçok yürüyüş rotası var. Hatta buradan Samanlı Dağları’nın diğer bölgelerine birkaç günlük kamplı yürüyüşler de yapılabilir. Yaz ve kış aylarında her yıl on binlerce kişi Kartepe’ye çıkıyor. Kimi piknik, kimi kayak, kimi de yürüyüş amaçlı. Kartepe’nin en popüler yeri Kuzuyayla’dan iki saatlik bir orman yürüyüşü ile otellerin bulunduğu bölgeye varılabilir. En güzel yürüyüş mevsimi ilkbahar ve kış ayları. İlkbahar aylarında vadiler henüz karla kaplı olduğu için yürüyüş yapanlar kar üzerinde batmadan yürüme keyfini yaşayabilir. Kartepe’de yapılacak kış yürüyüşleri de çok zevkli geçiyor. Hele yoğun bir kar yağışından bir hafta sonra giderseniz tüm ağaçların beyaz palto kuşandığını göreceksiniz.
 

Ballıkayalar

Ballıkayalar
Yemyeşil bir vadi içinde yer alan Ballıkayalar Milli Parkı, Kocaeli’nin Tavşanlı Köyü sınırları içinde kanyonu, göletleri, deresi ve şelalesiyle birçok doğal güzelliği bünyesinde bulunduran birinci derece doğal sit alanı. Milli Park içerisinde, çeşitli zorluk seviyelerinde birçok yürüyüş parkuru alternatifi var. Kanyonun üstünde bulunan parkuru seçtiyseniz kaya tırmanışı yapan maceraseverleri görebilir, hatta yanınızda gerekli ekipman varsa siz de gelmişken kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Kanyonun içinden, Ballıkaya Deresi’ni takip ederek yapacağınız yürüyüşlerde küçük göletlerden geçiş yapmanız gerekebilir, dolayısıyla botlarınız mutlaka su geçirmez olsun. Gölete uğrayan göçmen kuşları fotoğraflamak için de fotoğraf makinenizi çantanıza atmayı unutmayın.
 

Beşkayalar

Beşkayalar
Soğukdere, Menekşe Yaylası’nda hangi yürüyüş parkurunu seçerseniz seçin başlayacağınız yer belli: Veysel Amca’nın yeri olarak da bilinen Karaaslan Kamping. Veysel Amca’da bir çay molasından sonra Soğukdere üzerindeki köprüden karşıya geçip patikayı takip ederek, orman içinden kısa bir tırmanışla Şahin Tepesi adı verilen vadiye ulaşabilirsiniz. Şahin Tepesi’ne tırmanırken acele etmemelisiniz zira zorlanacağınız yer parkurun henüz çok başında olduğu için enerjinizi idareli kullanmanız önemli. Tepede soluklanırken büyüleyici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yürüyüşün devamında Menekşe Yaylası tabelasını gördükten sonra karşınıza çıkacak Karpuz Deresi’nde ıslanmamak için su geçirmez botları tercih edin. Beşkayalar Tabiat Alanı içerisinde bulunan Menekşe Yaylası’na mevsimde gittiyseniz yaylaya adını veren rengarenk menekşelerin fotoğrafları ile Instagram’da like’larınıza “like” katıp, takipçilerinize takipçi ekleyebilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanları
 

<div>
İğneada Longoz Ormanları</div>
<div>
&nbsp;</div>
İstanbul’dan batıya doğru yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşacağınız İğneada Longoz Ormanlarını henüz görmediyseniz ilk tercihlerinizden biri olmasını öneririz. 

Uçmakdere

U&ccedil;makdere
Meraklıları için; Tekirdağ yakınlarındaki Ganos Dağları çevresinde bulunan Uçmakdere’de trekking haricinde paraşüt de yapabiliyor. Eğimli bir parkur olduğu için başlarda biraz nefes kesebilir ama müthiş manzarası karşısında yorgunluğunuzu muhtemelen çok fark etmezsiniz.
 
Bu makaleye ifade bırak