İzleyenlerin hayran kaldıkları halde tekrar izlemek istemedikleri 7 film

Kimi filmler bizleri öylesine etkiler ki yaşananları düşünmeden edemeyiz. Yine de bu büyüyü bozmamak için tekrar izlemeyi reddederiz. İşte hayran kalacağınız halde yalnızca bir kez izlemek isteyeceğiniz 7 film...

Konu sinema olduğunda birçok farklı yapım bulmanız mümkün. Ancak bazı filmler var ki bir kere izleyen bir daha izlemek istemiyor. Bu yapımları kimi zaman fazla etkileyici, kimi zaman fazla hüzünlü kimi zamansa fazla uzun bulan izleyiciler; filmleri beğense de tekrar izlemekten kaçınıyor. Sosyal medya platformunda bir kullanıcı diğer kullanıcılara çok beğenmelerine rağmen bir daha asla izlemek istemedikleri filmleri sordu. Gelen cevaplarsa bir hayli ilginç. İşte izleyenlerin hayran kalmasına rağmen tekrar izlemeyi reddettiği o filmler…

İzleyenlerin hayran kaldıkları halde tekrar izlemek istemedikleri 7 film

1. Yeşil Yol

1. Yeşil Yol

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun başına gelenleri konu ediniyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkunç görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir kalp yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun ölümünden sorumlu tutulmuştur. Coffey’in zamanla gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını da ortaya çıkaracaktır.

2. Pan’ın Labirenti

2. Pan’ın Labirenti

Pan’ın Labirenti, fantastik bir dünyaya kaçan küçük bir kız çocuğunu konu ediniyor. İspanya’da faşist iktidarın gölgesinde yalnız bir kız çocuğu olan Ofelia, sadist eğilimleri olan babasının etrafındakilere çektirdiği tüm acıları görmektedir. Bu küçük kız çocuğunun gerçeklikten kaçabileceği tek yer yine kendi hayal dünyasıdır. Ofelia gerçeklikte bulamadığı huzuru hayallerinde aramaya başlayacaktır. Bu esnada vahşet ise tüm sertliğiyle Ofelia’nın çevresini sarmıştır.

3. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

3. Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Asistan doktor Andrew Bagby, 2001 yılında kız arkadaşından ayrıldıktan kısa süre sonra öldürülür. Andrew’in ölümünden kısa bir süre sonra kız arkadaşı hamile olduğunu açıklar. Andrew’in yakın arkadaşlarından Kurt Kuenne ise çocuğa bir hediye olarak bu belgeseli çekmek ister. Andrew’in dostları, akrabaları ve çalışma arkadaşları onun hakkında sevgi dolu şeyler anlatırlar. Evde çekilmiş görüntüler de Andrew hakkındaki bu düşünceleri doğrulamaktadır. Andrew’in annesi Kathleen ve babası David, Andrew’in eski kız arkadaşının daha önce yerleşmiş olduğu Labrador’a taşınırlar. Andrew’in katilinin yakalanmasını ve duruşmaya çıkarılmasını beklemektedirler. Andrew’in eski kız arkadaşıyla torunları Zachery’i ziyaret edebilmek için görüşürler ve çocuğun velayetini almak isterler.

4. American History X

4. American History X

American History X, öldürülen babasının intikamını almaya çalışan bir genci konu ediniyor. Babasının uyuşturucu satıcısı bir siyahi tarafından öldürülmesinin ardından Derek, faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının intikamını bu örgütün yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün arabasını çalmaya çalışan iki siyahiyi öldürür ve hapse girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymaya başlamıştır. Artık tek amacı, kardeşini bu yoldan geri döndürmeye çalışmaktır.

5. The Perks of Being a Wallflower

5. The Perks of Being a Wallflower

Charlie, arkadaşları tarafından daima küçümsenen ve kendi dünyasında kişisel sorunlarıyla boğuşmakta olan sorunlu bir gençtir. Arkadaşlarının acımasızca alay ettiği Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle sarsılır. Aynı yıl liseye başlar. Lisede tanıştığı iki karde, Sam ve Patrick ile kısa zaman içerisinde yakın arkadaş olurlar. İki kardeş, son derece çekingen bir genç olan Charlie’yi uyandırır ve ona hayattan zevk almayı öğretir.

6. Schindler’s List

6. Schindler’s List

Schindler’s List, Oskar Schindler adında bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudileri çalıştırarak 1100 kadar Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu ediniyor. Gerçek bir olaydan uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılıyor.

7. Çizgili Pijamalı Çocuk

7. Çizgili Pijamalı Çocuk

Film, 2. Dünya Savaşı’nın hararetli yıllarında arkadaş olmaya çalışan iki çocuğu konu ediniyor. 8 yaşındaki Bruno ailesiyle Berlin’den ayrılır ve Polonya’da yaşamaya başlar. Babasının işi için taşındıkları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı tellerin arkasında kalan Yahudi bir çocuktur. Bruno’nun yaşadığı yer, 1.5 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü Auschwitz toplama kampının bitişiğindedir. Oğlunun tellerin ardında yaşananlarla ilgili gerçeği öğreneceğinden kaygılanan anne, oğlunu bu arkadaşlıktan korumaya çalışır.

Bu makaleye ifade bırak