Jamestown halkı yamyalıkla mı hayatta kaldı?

Sömürgecilik çılgınlığının tavan yaptığı yıllarda yaşanan ilginç bir olay var. Yeni dünyayı keşfeden İngilizlerin Jamestown’da yaşadığı korkunç olaylar tarihe geçti. Peki, Jamestown halkının başına gelenler nelerdi? İşte hikayeleri…

Jamestown halkı yamyalıkla mı hayatta kaldı?

Her şey 1492’de başladı

Her şey 1492’de başladı

Kristof Kolomb’un çıktığı yeni yollar, yeni yerleş keşfetme yolcuğu 1492’de nihayete ermişti. ‘Eski dünya’dan başka dünyaların da olduğu ortaya çıkmıştı. Haliyle çılgın bir sömürgecilik yarışı başladı. Yeni dünyada bulunan bütün zenginlikler İspanyol ve Portekiz güçleri tarafından Avrupa’ya taşınmaya başladı.
 

İngilizler geri kalmadı

İngilizler geri kalmadı

İspanyollar ve Portekizlilerin bu zenginliklerini kıskanan İngilizler de sömürgecilik yapmak istiyordu. Önce İspanyol ve Portekizli gemileri ‘legal korsanları’ ile soymaya başladılar. Ancak bu soygunlar İngilizlerin gözünü doyurmadı.

"Toprak almamız gerekli"

"Toprak almamız gerekli"

Haliyle yeni dünyada toprak sahibi olma fikri gündeme geldi. Güneyde kendilerine toprak kalmamıştı, haliyle daha kuzeyi kendilerine bağlamaları gerekiyordu. Böylelikle Kuzey Amerika’nın doğu yakalarına seferler düzenlemeye başladılar.
 

Jamestown ilk yer oldu

Jamestown ilk yer oldu

Bu seferler neticesinde ilk sömürge şehri Jamestown (Washington’un 180 kilometre güneyi) oldu. Ancak sorunlar yerleşim sonrası bitmedi. Aslında sorunlar tam olarak o zaman başladı. Koca okyanus geçilmiş ve yeni dünyaya yerleşilmeye çalışılıyordu. Ama hazır bir şehir beklemiyordu tabii ki onları.

İlk sorun soğuk

İlk sorun soğuk

İlk sorun olarak doğu yakasında yaşanan soğuklar. Bu kadar soğuğa alışkın olmayan işgalciler bir anda şoke olmuşlardı. Korkunç soğuklar neticesinde gelenlerin bir kısmı hayatını kaybetmişti. Sonuçta ortada hazır bir şehir yok, hazırlanıncaya kadar belirli bir süre geçiyor, o sırada da soğuklar bastırmıştı.

Açlık baş gösterdi

Açlık baş gösterdi

Ancak bununla da kalmadı zorluklar. Gelen İngilizlerin en büyük derdi artık açlıktı. Yanlarında bir takım yemekler getirmişlerdi fakat bir yere kadar dayandı bu yiyecekler. Sonunda da  yiyecekleri tükendi, açlık baş göstermeye başladı.

Atlar ve köpekleri yediler

Atlar ve köpekleri yediler

Yemekler bitince yanlarında getirdikleri atları ve köpekleri yemeye başladılar. Evet, açlık insana neler yaptırıyor. Lakin bununla da son bulmadı yaşadıkları. ‘Açlık zamanı’ diye nitelendirilen bu zamanlarda akıllara gelmeyecek şeylere imza attılar.
 

Fareleri bile tükettiler

Fareleri bile tükettiler

Bitmeyen açlıkla mücadele etmeye devam eden Jamestown halkı ne yapacağını bilemedi. Atlar ve köpeklere kadar her şeyi yediler. Sıra fareler ve sıçanlara gelmişti. Kolonide bulunan bütün hayvanları yiyor, böylelikle hayatta kalmaya çalışıyorlardı.

Fareler de bitti

 Fareler de bitti

Ancak bir yere kadar tabii ki. Sonunda fareler de tükenmişti. Yiyecek hiçbir şey kalmadı Jamestown’da. Kolonideki insanlar git gide azalmaya başlıyorlardı, açlığa dayanmak çok zordu. İşte burada yamyamlık devreye girdi.

Ölüleri yediler

Ölüleri yediler

Yapılan son araştırmalarda İngilizlerin kurduğu Jamestown kolonisinin dörtte üçü açlık ve soğuk yüzünden hayatını kaybetmişti. İnsanlar aç kalmamak için yamyamlığa başlamışlardı. Yani birbirlerini yiyorlardı ama gerçekten yiyorlardı.

Satır ve bıçak izleri

Satır ve bıçak izleri

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde 14 yaşında bir kıza ait bulunan kemikte satır ve bıçak izleri görülmüş. Bu da kolonideki yamyamlığı gözler önüne seriyor. Washington’daki Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde Adli Antropolog olan Doug Owsley, “Kafatası ve kemik parçaları, tecrübesizliklerini ve hayvan kalıntılarını doğramada deneyimden bütünüyle yoksun olduklarını gösteriyor.” dedi.

Bir kişi de değil

Bir kişi de değil

Hayatta kalan 60 kişinin yamyamlığına sadece 14 yaşındaki kız değildi. 1610 yılına kadar süren bu açlık sırasında, bu kişilerin hayatta kalması için daha fazla insanın yenmesi gerektiğini düşünüyor bilim insanları.

Hırs sen nelere kadirsin

Hırs sen nelere kadirsin

Para ve ganimet hırsıyla gönderilen insanların başlarına gelen korkunç olaylar birilerinin umurunda olmuş mudur? Hiç sanmıyorum. Onlar kendi paralarına bakarlar. Kan, gözyaşı ve yamyamlık üzerine İngiltere uzun yıllar sürecek bir imparatorluğun sahibi oldu.

Bu makaleye ifade bırak