Kadir Şeker: Suçlu mu? Kahraman mı?

Kadir Şeker, sevgilisi tarafından darp edilen Ayşe Dırla’yı kurtarmak isterken yaşanan arbede sonunda bir kişinin ölümüne sebep oldu. “Kadir Şeker suçlu mu yoksa değil mi?” diye iki farklı görüş ortaya atıldı. Son gelen haber enteresan. Sevgilisinin şiddetinden kurtardığı kadın Ayşe Dırla, bir kilo eroinle yakalandı. Peki, bütün bu olanlar sonucunda Kadir Şeker suçlu mu? Yoksa bir kahraman mı?

Kadir Şeker: Suçlu mu? Kahraman mı?

Kendi halinde

Kendi halinde

Geçtiğimiz şubat ayında Konya’da meydana geldi bu tatsız olay. Kadir Şeker üniversite sınavına hazırlanan, tıp okumak isteyen kendi halinde bir çocuk. Biz ne biliriz tabii ki ama çevresi tarafından öyle tanımlanıyor Kadir. Ne var ki, bir gün Kosova Mahallesi’ndeki bir parkta sevgilisi tarafından darp edilen bir kadın görüyor Kadir Şeker.

Ambulansta hayatını kaybediyor

Ambulansta hayatını kaybediyor

Dayanamıyor gördüğü görüntülere ve müdahale ediyor. Çiftin tartışmasına müdahale ettikten sonra Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşıyor Kadir Şeker. Özgür Duran, Kadir Şeker’i bir süre kovaladıktan sonra arbede esnasında kalbine aldığı darbeden dolayı ambulansta hayatını kaybediyor.

Bir kişinin hayatına mâl oluyor

Bir kişinin hayatına mâl oluyor

Kadir Şeker ise teyzesinin evinin önünde polisler tarafından tutuklanıyor. İşte burada başlıyor Kadir Şeker’in hikâyesi. Kimisi tarafından suçlu görülürken kimisi tarafından da kahraman ilan ediliyor. Biz masum görsek mahkeme masum görmüyor Kadir’i. Sonuç olarak yanlışlıkla da olsa bir kişinin hayatına mâl oluyor yapmış olduğu eylem. Bir kişinin hayatına mâl olmuş gibi görünse de Kadir’in de hayatına sebep oluyor bu durum.

Ayşe Dırla’nın ifadeleri…

Ayşe Dırla’nın ifadeleri…

Olayın tek şahidi olan Ayşe Dırla’nın ifadeleri de göz önünde tutuluyor. Ayşe Dırla’nın ifadelerini şöyle bir özetleyecek olursak; eşinden dayak yemediğini, karı-koca arasında olabilecek herhangi bir tartışma olduğunu, Özgür Duran’ın başına gelenlerin hepsinin uyuşturucudan olduğunu ve kendisinin onu uyuşturucudan kurtardığını, 19 suç kaydı olmasının bir insanı kötü yapmadığını ve son belki de Kadir’in akıbetini belirleyen ifadesi, bıçağın Kadir Şeker’e ait olduğu yönündeki ifadelerini verdikten kısa bir süre sonra Kadir Şeker 12.5 yıl hapis cezasına tutuluyor.

“Kadir için adalet”

“Kadir için adalet”

Tabii bu karar sonrasında “Kadir için adalet” hashtag'leri açıldı. Birçok insan onun suçsuz olduğunu düşündü. E sonuç olarak; herkesin karşısında 19 suç kaydı olan, bir kadına şiddet gösteren, kimisi tarafından hayatı pek de değerli olmayan bir adam için, daha gencecik, okuyup belki de doktor olacak tertemiz bir çocuğun hayatı söz konusuydu.

Kimisi için de…

Kimisi için de…

Kimisi içinse ne olursa olsun sonunda birinin hayatı artık yoktu. Eee, Ayşe Dırla’nın ifadeleri de göz ardı edilemezdi. Kadir Şeker, kimisi için masum olsa da kimisi için pek de öyle sayılmazdı. Sonuç olarak 19 suç kaydı kimseyi de kötü yapmazdı. Bütün bunların sonunda 15 yıl olan Kadir’in cezası mahkemedeki iyi halinden dolayı 12.5 yıla indirildi.

“Bana dokunmayan yılan…”

“Bana dokunmayan yılan…”

Ve bu olay toplumsal belleğinde olumsuz birçok şeye yer açtı. Ama en önemlisi de “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” sözünü iliklerimize kadar işletti belki de. Artık biri, rahatsız olduğu herhangi bir şey gördüğünde; biri, bir kadına, bir çocuğa ya da bir hayvana şiddet uygulandığında engel olmaya kalkışacağı zaman, “Acaba elinde bıçak var mıdır? Bir şey olursa haksız çıkar mıyım?” diyerek on defa düşünecek.

“Başımıza bela almayalım”

“Başımıza bela almayalım”

“Kocasıdır sever de döver de”, “Aile arasında olur öyle şeyler”in yanına bir de “Aman başımıza bela almayalım” eklenecek. Çünkü bakarsınız siz tüm iyi niyetinizle bir kadını korumaya çalışırsınız, karşınızdaki 19 suç kaydı bulunan iyi biri oluverir. Hiç belli olmaz bu işler.  

Bir kilo eroinle yakalandı

Bir kilo eroinle yakalandı

Bu şekilde toplum ikiye bölünmüşken ve biz Kadir’in adını daha seyrek anmaya başlamışken, sevgilisinin şiddetinden kurtardığı kadın Ayşe Dırla, Konya Emniyet Müdürlüğü’nün bir araca yaptığı baskın sonucu bir kilo eroinle yakalandı. Kadir Şeker’in “Ağlama seslerine dayanamadım” dediği kadın Ayşe Dırla.

Bizler bunun adını koyamayız belki ama...

Bizler bunun adını koyamayız belki ama...

Özgür Duran için “O benim eşim sen git” diyen Ayşe Dırla imam nikahlı eşiyle ve bir kilo eroinle yakalandı. Bu haber ağzımızı açık bıraktı. Çünkü bütün bu olayın sonunda şöyle bir tablo çıkıyor: Darp edilen bir kadını kurtarmak için yanlışlıkla cinayet işleyen gencecik bir çocuk. Biri mezara, biri hapse giriyor. Kadın özgür. Kadın da sonradan hapse. Şöyle bir baktığımızda “Kadere bak” diyorsunuz en hafif tabirle. Kaderin de güzeli satın alınmıyor ki. Kadir Şeker Suçlu mudur yoksa kahraman mı? Bizler bunun adını koyamayız belki ama yaşananlar çok üzücü. "Böyle olmamalıydı" ya da "Yazık oldu" dememek imkânsız. Bakalım bu olay, sosyal hayatın içindeki şiddetle sınavımızda nasıl bir "O olay"a dönüşecek...
 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak