Kaldırım sanatının ustaları

Günümüzde sanata dair oldukça konuşulan sokak sanatının 16'ncı yüzyıla dayandığını biliyor muydunuz? Son zamanlarda oldukça popüler olan sokak sanatçıları ve eserlerine Molatik olalım...

Kaldırım sanatının ustaları

Sokak sanatı nedir?

Sokak sanatı nedir?
Kaldırım (sokak) sanatı olarak bilinen 3D yani üç boyutlu olarak sokaklara yapılan resim olgusu 16'ncı yüzyılda İtalya’da ortaya çıkmış. Kaldırım sanatında tuval olarak kaldırımlar benimsenmiş ve düz yüzeyler üç boyutlu hale getirilmeye başlanmış. Bu sanat anlayışı Rönesans döneminde Avrupalı sanatçılar tarafından 'anamorfoz' olarak adlandırılırmış. Kentleşmeyle birlikte sanatta da farklılaşmaya gidilmiş. Sanat, galerilerden çıkarılıp sokaklara taşınmaya başlamış.

Sokağın sihirbazları

Sokağın sihirbazları
Sanatın bir biçimi ve kalıbı olmadığı gibi ortaya çıkan bu durumun, toplum için sanat kültürü açısından adeta seviye atlattığını düşünüyorum. Gelişmekte ve yaygınlaşmakta olan bu sanatın sihirbazları olan sokak sanatçılarının eserlerine detaylı bakalım şimdi...

Julian Beever

Julian Beever

İngiltere doğumlu olan sanatçı 1990’ların ortalarından beri kaldırım yüzeylerinde tebeşir çizimleri yapıyormuş. Doğru açıdan bakıldığında üç boyutlu yanılsamayı yaratmak için anamorfoz tekniği kullanıyormuş. Meraklıları için kendine ait eserlerini sergilediği bir internet sitesi bulunuyor.

Kurt Wenner

Kurt Wenner
53 yaşında ve ABD'li olan sanatçı Kurt Wenner, uluslararası alanda sergilenen üç boyutlu çalışmaları ile tanınıyor. Usta sanatçı aynı zamanda Rhode Island  Tasarım Okulu ve ART Center College of Desing gibi yerlerden eğitimler almış.1982’de NASA tarafından da gelecek boşluk projelerinde ve fazla dünyasal manzaranın kavramsal resimlerini resmetmek için çalıştırılmış. 1991’de NASA’dan ayrılarak İtalya’ya yerleşmiş ve Roma’da alanında usta isimlerle çalışmış. Sonuçta da kendine hayran bırakan ve oldukça ilgi gören eserlerini çıkarmış. Kurt Wenner benim için tam bir 3D sokak dahisi diyebilirim.

Edgar Müller

Edgar Müller

Almanya doğumlu sanatçı Edgar Müller de yapmış olduğu üç boyutlu çalışmaları ile oldukça bilinen bir isim. Youtube videoları oldukça ses getirmiş ve tanınmasına da destek olmuş. Eserlerinin temelinde ise derinlik ve boşluk olgularını kullanmış.

Alex Maksiov

Alex Maksiov

1990 yılından beri çizimler yapan Alex Maksiov, 1995-2000 yılları arasında Ukrayna’da bulunan Odessa Sanat Koleji’nde eğitim görmüş. 2010 yılından beri ise sokak boyama sanat ile ilgileniyormuş. Dünyanın her yerinde çalışmalar yaparak çeşitli ödüller kazanmış. Usta sanatçı geçen yıl ise İstanbul’da Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi'ndeki merdivenlere Galata Kulesi’ni resmetti.

 

David Zinn

David Zinn
Michiganlı olan David Zinn, Ann Arbor’da 2001 yılından beri sokaklara resmediyor ve oldukça ilgi çekiyor. Zinn'in geçici sokak çizimleri tamamen tebeşir, odun kömürü gibi nesnelerden oluşuyor ve her zaman yerinde doğaçlama yapılıyor. Eserleri Michigan dışında Manhattan'daki metro platformları, İsveç'teki köy meydanları ve Tayvan'daki sokak köşelerine kadar uzandı. David Zinn'e ait eğlenceli eserleri kendi internet sitesinden inceleyebilirsiniz.


 
Bu makaleye ifade bırak