Kanye West neden Grammy ödülünün üstüne tuvaletini yaptı?

Başkanlığa adaylığını koyduğu günden beri skandal üstüne skandalla gündeme gelen Kanye West, bu sefer de en prestijli ödüllerden biri olan Grammy ödülünün üstüne tuvaletini yaptığı bir video yayınladı Twitter'da. Kanye West'e ne oluyor, bu hareketi ne diye yaptı ve amacı neydi diye anlamaya çalışıyorsanız doğru yerdesiniz…

Kanye West neden Grammy ödülünün üstüne tuvaletini yaptı?

Olay Universal Music'e karşı bir tweet yığınıyla başladı

Olay Universal Music'e karşı bir tweet yığınıyla başladı

Kanye West bir süredir sürekli bir şeylere karşı çıkıyor, enteresan hatta absürt açıklamalarda bulunuyor zaten. Başkanlığa adaylığını koyması yeterince şoke edici değilmiş gibi bir de kürtaj, siyasi ve politik konularla ilgili yaptığı açıklamalar herkesi bir süre şaşkınlığa uğratmıştı. Ardından eşi Kim Kardashian, Kanye West'in bipolar hastası olduğunu hatırlatarak tüm basından ve hayranlarından anlayış rica etmişti. Böylece tüm bu anlam veremediğimiz kaosun altında Kanye West'in bipolar atağı geçirdiğine kanaat getirmiştik.

Kanye West, özellikle Twitter'ı kullanarak her geçen gün yeni başlıklar ve olaylarla gündeme geliyor evet ama en son Kim Kardashian ile boşanma meselelerinin ardından arabada konuşurken görüntülenmişlerdi ve sonrasında da ortalık bir nevi sakinleşmişti. Ta ki dünyanın en büyük müzik şirketi Universal Music'e kendince Twitter üzerinden bir savaş açana kadar.

Neden Universal Music şirketine çıkışmaya karar verdi?

Neden Universal Music şirketine çıkışmaya karar verdi?

Twitter'da ne derdi varsa apaçık ve uzun uzun yazan Kanye West, bu sefer de Universal Music şirketini merkezine almaya karar verdi. Kısaca özetlemek gerekirse rahatsız olduğu ve altını çizdiği şey şirket ile yaptığı sözleşmelerin haksız sözleşmeler olduğu ve şarkılarının üzerindeki haklarını hiçe sayan sözleşmeler olduğundan ibaret.

Eserlerinin ana lisansına tüm haklarıyla sahip olmak demek şarkılarını istediğin yerlerde mesela bir film, televizyon programı, reklam, başka bir görsel yaratım veya bir medya projesinde kullanma hakkına sahip olmak demek. Aslında böyle bakıldığında tüm sanatçıları etkileyen bir durum tabii ama Kanye West'in asıl sorunu şirketin beyaz yöneticilerinin siyahi şarkıcıları sömürecek kıvamda sözleşmeler sunuyor olması. Böyle düşündüğü için de tüm dünyadaki avukatların sözleşmeleri incelemesini rica ederek on sözleşmenin sayfalarının tümünü tek tek tweet atarak yayınladı.

"İnsanlarımın haksızlığa uğramasına boyun eğmeyeceğim"

"İnsanlarımın haksızlığa uğramasına boyun eğmeyeceğim"

Sözleşmelerinin sayfalarını bir Twitter rantına giderek atmasının asıl sebebi 'modern zaman köleliğinden' artık kurtulmak istemesi aslında. Amacının siyahi sanatçı arkadaşlarını sözleşmelerle kontrol eden 'efendi'lere karşı durmak olduğunu ve halkı için kendi hayatını tehlikeye attığını da yazıyor tweet'lerinde.

Olayın çıkış noktasına baktığınızda şu son sene içerisinde belki de en haklı görülebilecek isyanı bu sanırım. Amaç ilgi çekmek mi yoksa gerçekten hakkını aramak ve tüm sanatçı arkadaşlarının da gözünü açmak mı, o konuda kararsızım. Ama maalesef neredeyse her sektörde hâlâ ardı arkası kesilmeyen bir ırkçılık olduğu da aşikâr.

"Tüm sanatçılar özgür olacak"

"Tüm sanatçılar özgür olacak"

Kanye West sadece siyahi şarkıcıların değil tüm sanatçıların hakkını aradığını ve böyle bir şey yapabilecek kadar güçlü konumda olduğu için şükrettiğini söyledikten sonra bu meselenin gerçekten de müzik sektöründe dikkat çekilmesi gereken bir detay olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Kanye West'in hangi konuda olursa olsun başkaldırıları nedense çok agresif ve hakaret ettiği cümlelerle bezeli olduğu için tamamen bir kaosa sebep oluyor.

Bipolar hastalığı tekrar akıllara gelince de bir konuda haklı bir tarafı olsa bile kendi kendisini batırmayı başarıyor ve günün sonunda insanların “Yine atak geçiriyor sanırım, tedaviye ihtiyacı var” demesine sebep oluyor.  Ama aslında, hiç değilse bu konuda belirtmeye çalıştığı şey oldukça açık. Tweet'inde de altını çizdiği üzere West, “Bir müzik anlaşması imzaladığınızda kendi haklarınızı iptal edersiniz. Ana lisans hakları sizde olmadan kendi müziğinizle hiçbir şey yapamazsınız. Nerede ve ne zaman çalınacağını başkası kontrol eder. Bu yüzden de sanatçıların kazandığı şöhret, yapacakları turneler dışında ellerinde hiçbir şeyi kalmaz" diyor.

Ve her ne kadar asıl mesele kendisine ve siyahi meslektaşlarına yapıldığını düşündüğü haksızlıkla başlamış olsa da zamanında çok sorun yaşadığı ve hâlâ irtibat kurmadığı Taylor Swift'ten dahi yardım istiyor sadece belli bir grubu değil tüm sanatçıları özgür kılabilmek için…

Sonra işler sarpa sarıyor

Sonra işler sarpa sarıyor

İşte tam o noktada, belki de ciddiye alınabilecek ve üstüne düşünülmesi gereken bir argüman sunmuşken Kanye West Grammy ödülünün üzerine tuvaletini yaptığı bir video paylaşıyor… “İnanın bana, durmayacağım” diyerek paylaştığı videoda en prestijli ödüllerden biri olan Grammy ödülünü tuvaletin içinde görüyoruz ve ödülün üzerine küçük tuvaletini yapıyor.

Yani hakikaten tebrik etmek lazım kendisini. Gerçekten birtakım meselelerde fikrini belirtmenin ve hakkını aramanın yolu bu değil. Bu oldukça agresif ve saygısız bir hareket. Ne amaçla kendi Grammy ödülünün üstüne tuvaletini yaptığı videoyu paylaşıyor bilmiyorum ama Kanye West bugüne kadar toplam 21 Grammy ödülü kazanmış bir sanatçı. Tüm sanat camiasının önem ve değer verdiği bir ödülün üstüne tuvaletini yapmak ve bunu bir video olarak paylaşmak gerçekten “Aklını kaçırdı iyice” denmesine sebep oluyor.

Video 20 milyon kişi tarafından izlendi ve tabii ki tepki topladı

Video 20 milyon kişi tarafından izlendi ve tabii ki tepki topladı

Kanye West kısa bir süre önce Afrikalı-Amerikalıların beyaz yöneticiler tarafından yürütülen şirketlerden adil şekilde pay almadığını dile getirmişti. Örnek olarak NBA ve müzik sektörünü göstermiş, kullanıldıklarını iddia etmişti. Özüne indiğinizde siyahiler için daha özgür ve adil seçenekler aradığı ortada ve bu asla kötü bir niyet değil bence ama gerçekten neden bu kadar enteresan ve rahatsız edici bir dille ve tavırlarla bunu yapmaya çalıştığını hiç anlayamıyorum.Yardıma ihtiyacı var deyip de konudan sıyrılmak son isteğim aslında ama maalesef şu son zamanlarda üst üste gelen fiyaskolardan sonra insana diyecek başka bir şey bırakmıyor. Bipolar hastalığından kaynaklanan ataklardan ötürü mü yoksa genel mizacı mı böyle onu bile sorgulamaya başladım… Bu tavırlarının sebebi her ne olursa bir şekilde kendini kontrol altına almayı ve aslında büyük bir kesimin hak verip arkasında durabileceği meseleleri daha açıklayıcı ve sakin bir şekilde dile getirmeyi öğrenmesi gerektiği kesin.

 

Bu makaleye ifade bırak