'Kim Milyoner Olmak İster?'de kopya skandalı nasıl yaşanmıştı?

Dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gören programlardan birisi 'Kim Milyoner Olmak İster?'. Çıktığı günden bu yana büyük hayran kitlesini peşinden sürükledi. Başarılı yarışmacılara sahne olan programda zaman zaman ‘kopya skandalları’ da yaşandı. Ancak kopya ile milyonları kazananı kimse göremedi. Bizler de kopya ile 'Kim Milyoner Olmak İster?'de milyonlar kazanan yarışmacının başına gelenlere Molatik olduk.

'Kim Milyoner Olmak İster?'de kopya skandalı nasıl yaşanmıştı?

Bütün dünyada sevildi

Bütün dünyada sevildi
Takvimleri 1998 yılın gösterdiğinde İngiliz ITV televizyonunda 'Who Wants To Be A Millionaire?' programı yayınlanmaya başlandı. Kısa sürede halk tarafından çok sevildi. Hatta o kadar meşhur oldu ki Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkeye ihraç edildi. Bizler ilk başta, Kenan Işık’ın efsane sunumuyla 'Kim 500 Bin İster?' şeklinde tanıdık programı ancak 2011 yılında 'Kim Milyoner Olmak İster?' şeklinde program güncellendi.

Beyin çalıştıran ilginç sorular

Beyin çalıştıran ilginç sorular
Kısaca formatından da bahsedelim, gerçi neredeyse herkes biliyor. Kolaydan zora doğru ilerleyen bir soru sıralaması mevcut yarışmanın. Ayrıca çeşitli joker hakları bulunuyor yarışmacıların, zorlandıkları anlarda kullanmaları için. Telefon jokeri, seyirciye sorma, yarı yarıya joker ve çift yanıt verme jokeri yarışmacılara yardımcı oluyor.

Parayı kazandı ekibe dahil oldu

Parayı kazandı ekibe dahil oldu
Dediğimiz gibi 1998’de yarışma başladı. İlk iki yıl boyunca milyonluk ödülü kazanan olmadı ancak 2000 yılında bunu ilk defa başaran isim karşımıza çıktı. Judith Keppel ismindeki peyzaj işleriyle ilgilenen bir kadın milyonluk soruyu cevaplayarak büyük ödülü kazandı. Bu başarısı sonrası kendisi yarışmanın soru ekibine katıldı.

2001 milyonerler yılı oldu

2001 milyonerler yılı oldu
Yarışmada en kritik yıl ise 2001 yılı oldu. David Edwards ismindeki fizik öğretmeni Nisan ayında yarışmaya katılarak büyük ödülü kazandı. Eylül ayına gelindiğinde ise bir binbaşı yarışmaya katıldı. Charles Ingram adındaki bu askerin daha önce kayınbiraderi ve eşi de programa yarışmacı olarak katılmışlardı.

Parlak bir performans sergilemedi

Parlak bir performans sergilemedi
İlk sorulardan itibaren Charles Ingram’ın çok parlak bir performansı olmadığı görüldü. Kolay sorulara zor cevap vermesi ‘Birazdan elenir’ imajı uyandırdı herkeste. Vaktini de doldurduktan sonra meşhur ‘program bitiş’ uyarısı geldi ve bir sonraki bölümde yarışmak üzere izleyicilere veda ettiler.

Adeta güncelleme geldi

Adeta güncelleme geldi
Bir sonraki programa başlandığında ise Charles Ingram’a güncelleme gelmiş gibiydi. Yeni sürümde;
  • Hatalar giderildi
  • Daha fazla bilgi
  • Hızlı düşünme
  • Son anda cevap verme
özellikleri gelmişti. Bir önceki bölümde en kolay soruda bile takılan adam bir anda takır takır soruları yanıtlamaya başladı ancak tek farkla, son anda karar değiştirerek.

Dikkatlerden kaçmayan detay

Dikkatlerden kaçmayan detay
Soruları tek tek cevaplayan kahramanımız(!) milyonluk soruya gelmiş, onu da başarıyla cevaplayarak milyoner olmuştu. Büyük başarı sonrası çekini almıştı ama kasetleri tekrar izleyen program yapımcılarının dikkatinden kaçmayan bir şeyler vardı.

Öksürünce cevap değişiyor

Öksürünce cevap değişiyor
Charles Ingram sorulara cevap verirken emin olmadan şıklar üzerinden ilerliyordu. Cevap vereceği zaman son anda şık değiştiriyordu. Her şık değişiminden önce ise stüdyodaki eşi ve yarışmacılardan birisi öksürüyordu. Ingram da öksürüklere göre cevabını değiştiriyordu. Bu yöntemle büyük ödüle ulaşmış oldu.

Gerçekler ortaya çıktı

Gerçekler ortaya çıktı
Yapım şirketi hemen Charles Ingram’a, eşine ve yarışmak için bekleyen Tecwen Whittock'a dava açtı. Yapılan incelemeler neticesinde Tecwen Whittock’un ilk bölümden sonra, daha önce tanıştıkları Charles ve karısıyla telefonda konuştukları tespit ediliyor. Whittock’un daha önce de birkaç programa katıldığı ve parlak sonuçlar almadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca yarışmadan da 8 bin poundluk soruyu yanlış yanıtlayarak 1000 poundla programdan ayrılıyor.

Hapis cezası aldılar ama…

Hapis cezası aldılar ama…
Dava sonucunda Ingram ve eşi 18 ay, Whittock da 12 ay hapis cezası aldılar ancak bu ceza ertelendi ve hapis yatmadılar. Olayla ilgili ‘Bad Show-The Quiz, The Cough, The Millionaire Major’ ismiyle 2015 yılında bir kitap, 2020’de de ‘Quiz’ isimli bir dizi yapıldı.

Ancak Ingram'ın başına sadece dava gelmedi. Bosna'da Barış Gücü'nde asker olan Charles Ingram bu olay sonrası ordudan da atıldı.''Ordudan erken ayrılacağım için çok üzgünüm'' demek zorunda kaldı.

İlginç vaka sonrası yapımcılar daha da önlem aldılar.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak