Köpekler insanların yalan söylediğini anlayabilir mi?

Köpekler çok sevimli canlılar. Dostluğu ve sadakatiyle tanınan köpekler hakkında çoğu zaman insanların duygularını anladıkları iddia edilir. Bunlardan biri de söylenilen yalanlar. Peki köpekler gerçekten insanların yalan söylediğini anlayabilir mi? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Köpekler insanların yalan söylediğini anlayabilir mi?

Yalanı fark edebiliyorlar

Yalanı fark edebiliyorlar

Yeni bir çalışma, köpeklerin düşündüğümüzden daha kurnaz olduğunu ve yalan söylediğimizi düşündüklerinde bizi görmezden geleceklerini göstermiş. En azından çok önemli olan yemek konusuna gelince köpekler, tanımadıkları kişilerde bile aldatmayı fark edebiliyorlar.

Anlayabiliyor

Anlayabiliyor

Köpeklerle ilgili yapılan bir çalışma, tıpkı insanlar gibi köpeklerin de insanların doğruluğunu değerlendirmek için ipuçlarını kullanıp kullanamayacaklarını test etmiş. Bazı durumlarda, birinin aldatıcı olduğunu, primat ve insan çocuklarının yapamadığı bir şekilde köpeklerin anlayabildiğini keşfettiler.

"Yalan olarak görebilirler"

"Yalan olarak görebilirler"

Ludwig Huber, verdiği bir demeçte, "Köpeklerin 5 yaşın altındaki çocuklar ve maymunlar gibi davranacağını düşündük, ancak şimdi belki de köpeklerin birinin aldatıcı olduğunu anlayabileceğini düşünüyoruz. Belki de 'Bu kişi benimle aynı bilgiye sahip ve buna rağmen bana yanlış bilgi veriyor' diye düşünüyorlar. Bunu kasıtlı olarak yanıltıcı bilgi vermek, yani yalan olarak görebilirler" ifadelerini kullanmış.

Kendi sezgilerini takip ediyorlar

 Kendi sezgilerini takip ediyorlar

Peki köpeklerde bu durumu nasıl test ederiz? Köpekler için yemek her zaman en önemli motivasyon kaynağıdır. Araştırmacılar, kovalara gizlenmiş yiyecekleri bulmak için schnauzer, retriever, border collie ve teriyer dahil olmak üzere çeşitli ırklardan 260 köpekle basit bir deney yapmışlar. Araştırmacılara göre, yiyeceklerin nerede olduğu konusunda yanıltıcı talimatlar verildiğinde köpekler kendi sezgilerini takip edebiliyorlardı.
 

Yiyecek nerede?

Yiyecek nerede?

Köpeklere iki opak kova sunuldu ve istenilen gizli yiyeceğin nerede olduğunu bulmak için bilinmeyen bir insanın tavsiyesine uymaları öğretildi. İnsan, köpeğe bakarak içinde ödül olan kovaya hafifçe vurarak ve araştırmaya göre, "Bak, bu iyi, bu çok iyi" cümlesini söylüyordu. Tavsiyeye uyan köpekler yiyeceğe ulaşıyordu.

İnsan tavsiyesini görmezden geliyor

İnsan tavsiyesini görmezden geliyor

Daha sonra, köpekler, ikinci bir bilinmeyen insanın, bazen başka bir kişi varken, bazen de yokken, ödülün içinde bulunduğu kovayı değiştirdiğini izledi. Şaşırtıcı bir şekilde, köpeklerin yarısı, eğer kişi bu değişim gerçekleşirken orada olmadığında, ödülün hangi kovada olduğuna dair insan tavsiyesini görmezden geliyordu, yani köpekler, insanın ödülün hangi kovada olduğunu bilmediğini biliyordu. 

Kendi görsel deneyimleri

Kendi görsel deneyimleri

Daha da önemlisi, köpeklerin üçte ikisi, değişiklik sırasında oradayken yanlış kovaya işaret eden insanlardan gelen tavsiyeyi görmezden geldi, bu da köpeklerin insanların kendilerine yalan söylediğini bildiklerini gösterdi. 

Manipülasyonun farkında

Manipülasyonun farkında

Köpekler, manipülasyonun farkında olduklarını ve araştırmacıların beklediğinin tam tersi olan insan iletişimi yerine kendi görsel deneyimlerini takip ediyorlar.

Daha az güven

Daha az güven

Araştırmacılar, önceki çalışmalarda, hem primatların hem de küçük çocukların, doğru olduğunu bildiklerine dair kendi gözlemlerine rağmen, yalancının tavsiyelerine uyma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve köpeklerin tavsiye veren, en azından bilinmeyen insanlara daha az güvendiğini öne sürdüğünü belirtti. Bu testin evcil hayvanlara ve sahiplerine karşı ayakta kalıp kalmayacağı bilinmiyor.

Oldukça aldatıcılar

Oldukça aldatıcılar

Önceki çalışmalar köpeklerin kendilerinin de oldukça aldatıcı olduğunu göstermişti. Aslında, insanlarla çok yakın bir şekilde evrimleştikleri için, sadece bizimle etkileşime girmeye hazır doğmakla kalmıyorlar, aynı zamanda bizi nasıl manipüle edeceklerini de çok iyi biliyorlar. O sevimli yüzlerinin altında birazcık da sinsilik varmış desenize...


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak