Koronavirüs beyin hücrelerini öldürüyor mu?

Gündeme adeta meteor gibi düşen bir haberle karşınızdayız. Koronavirüs'e dair gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Araştırmalara göre bu virüsten kurtulsanız bile vücudunuzda kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Yeni gelişmeler neler? Koronavirüs beyin hücrelerini mi öldürüyor? Tüm bu soruların cevaplarının yanıtlayalım...
 

Koronavirüs beyin hücrelerini öldürüyor mu?

Yeni çalışma

Yeni çalışma

Yetkililer tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs'ten kurtulmanın yollarını ararken, uzmanlar virüse dair yeni bir iddia ortaya attılar. Bilim insanları Kovid-19'a çözüm olacak aşıyla ilgili çalışmaları sürdürürken bir yandan da virüsün insan vücuduna verdiği zararları anlamak için çalışmalar yapıyorlar.

Yale Üniversitesi immünologlarından Dr Akiko Iwasaki ve ekibi, Koronavirüs'ü incelemek için insan beyni 'organoidleri' (insan kök hücrelerinden yapılan laboratuvarda yetiştirilmiş minik beyinler) ve fareleri kullandılar. Araştırma esnasında,virüsün kendisinin kopyalarını çıkarmak için beyin hücresi mekanizmasını ele geçirebileceğine dair net kanıtlar buldular.

Araştırmalar sırasında, Kovid-19 hastalarının yüzde 30 ila 84'ünün nörolojik semptomlar geliştirdiğinin görülmesi, yeni çalışmayı destekler nitelikteydi. Çalışma bizlere, 'enfekte olan hücrelerin kendilerini hızla kopyaladığını ve bir yandan da çevrelerindeki sağlıklı hücreleri oksijensiz bırakarak ölmelerine sebep olduğunu gösteriyor'. 

Virüs beyin hücrelerine saldırıyor

Virüs beyin hücrelerine saldırıyor

Koronavirüs'e yakalanan hastaların raporları ve yapılan çalışma Koronavirüs'ün kendisinin daha fazla kopyasını çıkarmak için beyin hücrelerine saldırıp öldürdüğünü ortaya koyuyor.

Dünyanın dört bir yanından bir araya gelmiş bilim insanlarına göre Koronavirüs, beyin hücrelerinden oksijeni emiyor ve sonunda onları öldürüyor gibi görünüyor.

Şimdiye kadar, Koronavirüs'ün beyindeki etkileri, Kovid-19 hastalarını öldüren asıl sebep gibi görünmüyor ancak araştırmacılar, beyin hücrelerinde kontrol edilmeyen bir enfeksiyonun ölümcül olabileceğini söylüyor.

Hezeyan ve beyin sisi

Hezeyan ve beyin sisi

Yapılan bu yeni çalışma Koronavirüs'ün kendini kopyalayıp beyin hücrelerini öldürdüğünü kanıtlarken bir yandan da vakalarda görülen hezeyan ve beyin sisi gibi semptomların asıl sebebine açıklık getirdi. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Kovid-19 hastalarının ölüm sebepleri içinde beyinle ilintili bir bulgu yok. Uzmanlar, beyinde meydana gelen enfeksiyonların ölümcül sonuçlar doğurabileceği kanısında. Meydana gelen hasarlar Alzheimer kadar kalıcı olmasa da bazı kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. 
 

Nörolojik semptomlar

Nörolojik semptomlar

New England Journal of Medicine dergisinde haziran ayında yayınlanan bir makaleye göre Koronavirüs hastalarının neredeyse yüzde 84'ünde nörolojik semptomlar gözlemleniyor. Bu oranı göz önünde bulundurduğumuzda ortada ciddi bir sorun olduğunu söylemek mümkün.

Raporlarda görülen semptomların arasında bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, hafıza ve odaklanmada sıkıntılar var. Kovid-19 yüzünden hayatını kaybeden hastaların bir kısmının otopsilerinde de beyinde hasar ve beyin hücrelerinde kayıp olduğu gözlenmiş. Koronavirüs'ün beyne kadar zarar verdiği ortaya çıktığı için bilim insanları virüsün beyne nasıl ulaştığını ve bu konuyu nasıl çözeceklerini bulmak istiyor.

Felaket haberciliği

Felaket haberciliği

Eğer haberi sonuna kadar okuduysanız, muhtemelen afiyetiniz kaçtı. Son zamanlarda olmayan keyfimiz bir süre daha olmayacak gibi görünüyor. Ne zaman biteceğini asla kestiremediğimiz bu süreç içerisinde önlem almak zorundayız, gerçek bir önlem. Unutmamak gerekir ki, ancak ve ancak bireysel bilincin kitlesel bir bilince dönüşmesi mümkündür. 

 

Bu makaleye ifade bırak