Koronavirüs hava yoluyla bulaşır mı?

Koronavirüs'ün ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki Koronavirüs'ün hangi yollarla bulaştığını gerçekten biliyor muyuz? Bu konu ile ilgili birçok yorum olsa da Koronavirüs'ün havadan bulaşma ihtimali oldukça olası. DSÖ, bu konuya açıklık getirdi. Peki, DSÖ 'nün yaptığı açıklama neydi?

Koronavirüs hava yoluyla bulaşır mı?

Koronavirüs nasıl bulaşıyor?

Koronavirüs nasıl bulaşıyor?

Şimdi bu yazıyı görünce, "Bunları zaten biliyoruz söylemeye ne gerek var" şeklinde bir yorum yapabilirsiniz, doğru. Fakat yeni normalleşme dönemi ile unuttuğumuz, gözden kaçırdığımız ya da yanlış bildiğimiz bazı bilgiler olabiliyor

Koronavirüs'ün insandan insana, damlacık yoluyla bulaştığını biliyoruz. 2 ve 14 gün arası olarak tanımlanan kuluçka döneminde, kendinizde virüsün belirtilerini görürseniz, hapşırma, öksürme ve tıksırma esnasındaki salgıladığınız damlacıklar hooop diye yakınlarınızdaki birine bulaşıveriyor, mazallah! 

DSÖ'den yeni araştırma

DSÖ'den yeni araştırma

Virüsün pandemi ilan edildiği günden itibaren virüsle ilgili bazı temel bilgiler verildi fakat bunların yanı sıra netleştirilmemiş bazı konular olduğunu gözlemledik. Özellikle virüsün hava yoluyla bulaşıp bulaşmadığı ile ilgili uzmanların farklı görüşleri vardı. Bu durumu netleştirmek ve daha sağlıklı bilgi verebilmek için DSÖ yeni bir araştırma başlattı. Planlanan araştırmada Koronavirüs'ün enfekte insanlardan yayılan küçük partiküllerin saatlerce havada asılı kalma ve risk oluşturma ihtimali üzerinde durulacak ve bu ihtimal değerlendirilecek. 

Bir yeni mektubunuz var

Bir yeni mektubunuz var

Araştırmalar devam ederken yaklaşık 200 bilim insanı DSÖ'ye bir mektup gönderdi. Gönderilen bu mektuba enfeksiyon uzmanı Prof. David Heymannn, "Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsün havadan bulaştığı kararını alma ve ülkelere buna göre önlem listesi yayımlaması için önce iyi çalışılmış çalışmaların sonuçlarının görülmesi gerekiyor" diye bir açıklama yaptı. Heymann, hava yoluyla bulaşmanın kapalı kapılar ardında mümkün olduğunu söyledi. Heymann,"Özellikle duvarda asılı olan bir klima partikülü alıp geri bırakabilir, eğer filtreli değilse odada dolanır" diye bir açıklamada bulundu.

Sosyal mesafe kuralları değişebilir

Sosyal mesafe kuralları değişebilir

DSÖ'nün şu an yönettiği araştırmanın neticesi, 'virüs hava yoluyla bulaşıyor' şeklinde olursa başta 1 buçuk metre kuralı olmak üzere birçok sosyal mesafe kuralının da değişme ihtimali gündem maddelerinden biri.

Hazır Koronavirüs demişken...

Hazır Koronavirüs demişken...

Şimdi, sizler için minik bir hatırlatma yapmak isterim. Virüs hayatımızın yaklaşık 5 aydır her alanına işlemiş durumda. Günlük yaşantımıza kaldığımız yerden devam etmeye çalışsak da artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Bu süreçte çalışmak için ya da günlük işlerimizi halletmek için sokağa çıkıyoruz. Sokağa çıkarken virüsten korunmak için maske ve eldiven kullanıyoruz. Sorun şu ki özellikle son zamanlarda deniz kenarlarında, parklarda, yol kenarlarında ya da sokağın ortasına ansızın, kolayca bırakılıvermiş eldiven ve maske atıkları görüyoruz. Peki neden? Her adım başı çöp konteyneri bulabilme ihitmalimiz varken neden atıklarımızı olduğumuz yere bırakıveriyoruz? 
 Koronavirüs bir yana dursun dünyamızı tehdit eden küresel ısınma gibi bir tehdit varken bunu tetiklemek neden? Herkesi önce öz, sonra da yaşadığımız gezegene saygıya davet etmek isterim. Koronavirüs'ün bizlere mirası çevre kirliliği olmamalı bu süreçten çıkarılabilecek çok daha verimli dersler var. Zaten zor olan bu süreci daha da zorlaştırmamak ve yeni normalleşme dönemimizi olması gereken şekilde gerçekleştirebilmek için bilinçli olmak bu süreçte oldukça önemli. 

 

Bu makaleye ifade bırak