Koronavirüs nereden geldi, nasıl ortaya çıktı? Salgın dünyaya yayılıyor mu?

Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan Koronavirüs, dikkat çekici bir salgın haline gelmeye başladı. Koronavirüs hakkında bilinenleri, virüsün dününü ve bugününü konuşalım, koronavirüs'e yakalanmamak için neler yapabileceğimizden ve dünyadaki gelişmelerden bahsedelim istedim.

Koronavirüs nereden geldi, nasıl ortaya çıktı? Salgın dünyaya yayılıyor mu?

Bundan 14 gün önce…
 

Bundan 14 g&uuml;n &ouml;nce&hellip;<br />
&nbsp;
Koronavirüs, dünyada haber olmaya başladığında, yalnızca ‘bir salgın’ olarak tanımlanıyordu ve muhtemelen işlerin bu kadar ileri gidebileceğini kimse tam olarak kestiremiyordu. Öyle ki, Molatik’e bu virüsle ilgili yazdığım ilk yazı, 7 Ocak 2020’de yayınlandı ve o dönemde “Büyük bir hızla” yayılıyormuş izlenimi vermiyordu. Bugün tekrar tekrar konuşulan, hastalığa ait olan bilgiler, o an da biliniyordu: Bir balık pazarı, SARS’a benzerlik ve dahası…
Koronavirüs ile ilgili dünyanın pek çok ülke, vatandaşlarına uyarılarda bulunuyor. Virüsle ilgili bilinenler kısıtlı ve işin açıkçası ne olup bittiğini yalnızca takip edebilecek durumdayız. Bireysel olarak alabileceğimiz önlemler ise oldukça kısıtlı.
 

Koronavirüs ile ilgili ne biliniyor?
 

Koronavir&uuml;s ile ilgili ne biliniyor?<br />
&nbsp;
Pekâlâ, başlayalım. Koronavirüs, 2019-nCoV isimli bir pozitif polariteli tek zincirli RNA virüsü olarak tanımlanıyor. Efendim? Tamam, daha açık olacağım.
Daha önce Çin’de bulaştığı hastaların yüzde 10’unun ölümüne neden olan SARS ile büyük oranda  benzerlik taşıyan ancak henüz tam olarak ne olduğu konusunda emin olunamayan bu virüs, şimdilik yalnızca SARS’ın “akrabası” olarak tanımlanıyor. Temelde “Koronavirüs” olarak tanımlanan virüsler hayvanlarla ilişkili olmakla birlikte, türler arası geçiş özelliği de gösterebiliyorlar. Hayvan türleri arasında (dolayısıyla, hayvanlardan insanlara da) geçişi mümkün.
Belirtileri ise hastaların neredeyse tamamında ateş, kuru öksürlük ve bitkinlik olarak gösteriliyor. Şöyle belirtilerine bakıldığında yılın her döneminde yaşanan soğuk algınlıklarına benziyor. Ancak virüs, bir noktada şiddetini artırıyor.
 

Çin’in geçmişinde benzeri var
 

&Ccedil;in&rsquo;in ge&ccedil;mişinde benzeri var<br />
&nbsp;
2000’li yılların başlarında Çin’de yayılan SARS virüsü de ülkenin bu konudaki en trajik, en yakın zamanlı tecrübesi.
Koronavirüsün SARS’a benzemesinin yanında, SARS kadar ölümcül olup olmadığı yahut ondan daha sert etkilerinin olup olmayacağı bilinmiyor.
 

Yılan mı, yarasa mı, ikisi birden mi?
 

Yılan mı, yarasa mı, ikisi birden mi?<br />
&nbsp;
Koronavirüs, insandan insana bulaşabiliyor ya da bir anda bir grup insana bulaşıveriyor. Bir balık pazarında bulunan, oraya giden insanlardan bulaştığı ifade edilmişti ve şimdi, hastalarla ilgilenen sağlık personellerine de bulaştığı tespit edilmiş durumda.

Önce yarasalardan, sonra yılanlardan bulaşmış olabileceği söylendi. Nihayetinde, yarasa yiyen yılanlardan bile bulaşmış olabileceği ifade ediliyor.

Vuhan’da önlemler gittikçe arttı ama…
 

Vuhan&rsquo;da &ouml;nlemler gittik&ccedil;e arttı ama&hellip;<br />
&nbsp;
Salgının başladığı ilk kent olan Wuhan’da güvenlik önlemleri gün geçtikçe artırıldı, ancak görünüşe göre, bu çok da yeterli olmadı.
Zira hastalığın hem Çin içinde hem de dünyanın pek çok yerinde yayılmaya başladığı, ufak ufak kendini gösterdiği dönemde yeterli önlemin alınmadığı ve seyahat uyarıları yapılmadığı ifade ediliyor.
 

Çin’in yalnızca 3 kentinde vaka açıklanmadı
 

&Ccedil;in&rsquo;in yalnızca 3 kentinde vaka a&ccedil;ıklanmadı<br />
&nbsp;
Dün geceki verilere göre, Çin’in yalnızca 3 kentinde en az bir koronavirüs vakası açıklanmamıştı.
Bu, hastalığın agresif yayılış biçiminin ciddi bir göstergesi.
 

Dünyada önlemler artıyor
 

D&uuml;nyada &ouml;nlemler artıyor<br />
&nbsp;
Öte yandan, dünyanın geri kalanında da önlemler artırılıyor. Çin’e seyahat uyarıları, havalimanlarında incelemeler ve daha fazlası ile karşı karşıyayız.
Her ülkenin sağlık görevlileri ve bakanlıkları bu hastalığın daha fazla yayılmaması için ellerinden geleni yapıyor.
 

ABD’de durum -biraz- karışık
 

ABD&rsquo;de durum -biraz- karışık<br />
&nbsp;
Şu ana kadar Çin’den sonra en dikkat çekici haberlerin büyük çoğunluğunu ABD’den aldık. Üstelik aldığımız haberler pek de iç açıcı değildir.
Bir yandan hastalığın yayılmasını, daha fazla virüs taşıyan insanın ülkeye girişini engellemeye çalışan ABD, bir yandan da tespit edilen vakaların tedavisi için uğraşıyor.
 

Türkiye’de kontroller güçlendirildi
 

T&uuml;rkiye&rsquo;de kontroller g&uuml;&ccedil;lendirildi<br />
&nbsp;
Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre bu virüsün ciddi bir şekilde kontrol altında tutulması için çalışmalar yürütüldüğü ifade ediliyor.
Havalimanlarından giriş çıkışlar sıkı bir şekilde kontrol altında.
 

Pekin Büyükelçiliği uyardı
 

Pekin B&uuml;y&uuml;kel&ccedil;iliği uyardı<br />
&nbsp;
Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği ise, SARS’a benzerlik taşıyan bu virüsle ilgili vatandaşları uyardı.
Buradan çıkarmamız gereken şey şu; virüsün kontrol altında tutulması ve salgına dönüşmemesi için her şey yapılıyor diyebiliriz.
Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında ciddi bir çalışma yürütülüyor ve SARS kadar etkili olmaması ve hızlı yayılmaması için çalışmalar ciddi bir şekilde devam ediyor.
 

“Salgına ilişkin gelişmeler paylaşılacak”
 

&ldquo;Salgına ilişkin gelişmeler paylaşılacak&rdquo;<br />
&nbsp;
Çin’den gelen açıklamalar da iç ferahlatıcı.
SARS’ın salgın haline geldiği süreçte salgına yakalananların sayısını düşürerek paylaşan ve bu nedenle tepki çeken Çin, bu sefer daha dikkatli bir şekilde hareket ediyor.
Temkinli, kontrol altında tutma odaklı ve Dünya Sağlık Örgütü ile de işbirliği içindeler.
 

Dünya Sağlık Örgütü: “Uluslararası düzeyde bir tehdit değil”
 

D&uuml;nya Sağlık &Ouml;rg&uuml;t&uuml;: &ldquo;Uluslararası d&uuml;zeyde bir tehdit değil&rdquo;<br />
&nbsp;
Dünya Sağlık Örgütü ise salgının korkulacak bir boyutta olmadığını ifade ediyor.
İnsandan insana bulaşma ihtimalinin düşük olduğu düşüncesindeler. Bu noktada virüsün kimliğinin kesinleşmesi için daha da fazla çalışma yürütülmesi gerekiyor olabilir.
 

Son durum ne?
 

Son durum ne?<br />
&nbsp;
Çin’den canlı olarak bilgileri aktaran bir internet sitesine göre durum şu:
883 kişiye Koronavirüs teşhisi konmuş, 1073 kişinin bu virüsü taşıdığından şüpheleniyor, 35 kişinin bütünüyle iyileştiği ve 26 kişinin de hayatını kaybettiği ifade ediliyor.
 

Soğuk algınlığından korunur gibi…
 

Soğuk algınlığından korunur gibi&hellip;<br />
&nbsp;
Kişisel olarak yapmamız gereken şey ise, tıpkı soğuk algınlığından korunmaya çalışır gibi davranmak. Mutasyon gösterebileceği ifade edilen bu virüsle ilgili yapabileceğimiz en önemli şey, sık sık el yıkamak ve eğer soğuk algınlığına benzer bir şey hissediyorsak ve bunun ateş yükselmesiyle birleştiğini de görüyorsak bir an önce doktora gitmek gerekiyor.

andac.uzel@demirorenmedya.com
Bu makaleye ifade bırak