'Kurtlar Vadisi' neden unutulmaz bir dizi oldu?

2003 yılında ekranlarımıza geldiğinde bir anda tüm Türkiye ondan bahsetmeye başladı. Perşembe akşamlarının efsanesi olan ‘Kurtlar Vadisi’ o kadar sevildi ki karakterleri, sözleri yıllarca söylendi, söylenmeye devam ediyor. Peki, ‘Kurtlar Vadisi’ neden bu kadar çok tuttu? ‘Kurtlar Vadisi’nin efsane olmasının sebepleri nelerdi? Molatik olduğumuz konu bir döneme damga vuran dizi oldu…

'Kurtlar Vadisi' neden unutulmaz bir dizi oldu?

Güzel kadınlar damga vurdu

Güzel kadınlar damga vurdu
Dizi boyunca birçok kadın karakteri de gördük. Elif Eylül, Meral Yılmaz, Derya Çakır gibi isimler dizinin güzel yüzleri oldular. Biraz daha soft olmasına katkıda bulundular.

Fenomen olan yan karakterler

Fenomen olan yan karakterler
Ana karakterlerin yanında, yan karakterler de dikkat çeken performanslar sergiliyordu. Kısa süreli oynayan biri bile olsa iz bırakabiliyordu. Manyak Erdal, Abuzer, Kirve, Pala, Cerrahpaşalılar bunlara örnek.

Güçlü kadro

Güçlü kadro
'Kurtlar Vadisi’nin bu kadar tutmasının asıl sebebi güçlü kadrosuydu. Kurtlar Konseyi’nin üyeleri devlet tiyatrolarının başarılı isimleriydi. İstemi Betil, Zafer Ergin, Baykal Saran gibi efsane isimleri aynı kadronun içerisindeydi. Sadece konseyde değil Selçuk Yöntem, Oktay Kaynarca, Özgü Namal gibi isimler de kadronun güçlü olmasına fayda sağladı.

Konuyu baştan verdi ama…

Konuyu baştan verdi ama…
O kadar iyi bir senaryosu vardı ki Polat’ın (Ali Candan) Karahanlı’nın oğlu olduğu daha ilk bölümlerde verilmişti. Yani başı ve sonu çok önceden belliydi.

Arkadaşlık vardı

Arkadaşlık vardı
Dizi boyunca izlediğimiz karakterler birbirlerini her daim savundular. Düşmanlık yapanlar bile bir süre sonra dost olmayı bildi. Çakır – Polat dostluğu, Tuncay’ın Polat’ın yanında saf tutması, Halo Dayı’nın Polat’la işbirliği bunlara örnekti.

Derin ilişkiler

Derin ilişkiler
Evet, başlarken de dediği gibi; Bu bir mafya dizisiydi. Karanlık ilişkileri, yukarıdan aşağıya uzanan hiyerarşiyi, güç savaşlarını, dengeleri çok iyi bir şekilde anlatıyordu. Tabii salt olarak dizide şiddet görmek istemiyorsanız. Polat’ın nasıl yükseldiğini, dizinin ilk 97 bölümünde neler yaşandığını, senaryonun ne kadar başarılı olduğunu bu yazımda görebilirsiniz.

Unutulmaz bir aşk hikâyesi

Unutulmaz bir aşk hikâyesi
**Dikkat spoiler içerir** (Hala izlemeyenler olabilir) 'Kurtlar Vadisi' mafya dizisi olmasının yanı sıra bir aşk hikâyesini de barındırıyordu. İlk üç bölümde Ali – Elif aşkından sonra, kavuşamayan Polat – Elif’i izledik.

Samimi karakterler

Samimi karakterler
Oyuncu kadrosunun yanı sıra hikâyesindeki samimiyet de insanları çekiyordu. Ömer Baba, Çapsız Abidin, Güllü Erhan, Deli Hikmet, Seyfo Dayı gibi isimler her an karşılaşabileceğimiz isimler gibi geliyordu bize.

Aksiyon dolu

Aksiyon dolu
'Kurtlar Vadisi’nde her an aksiyon çıkma potansiyeli vardı. Daha ilk bölümde üç cinayetle başlayan dizi de sayısı belli olmayan karakter girdi çıktı. Şevko'su, Cerrahpaşalıları, Pala'sı gibi isimler kahramanlarımızın karşısına çıktılar.

Unutulmaz replikler

Unutulmaz replikler
Senaryo ekibi çok kuvvetliydi. Hikayesinin yanı sıra senaryo içindeki cümleler de ölümsüz olmuştu. “İki kişinin bildiği sır değildir” bunlardan en ünlüsüydü. Bunun gibi pek çok cümle sayabiliriz.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak