Liseliler Bilmez: Faruk K.

Molatik’te yeni bir seriye başlıyoruz; Liseliler Bilmez. Bir zamanların, özellikle 90’ların meşhur isimlerinin şimdilerde ne yaptığını Liseliler Bilmez serisinde inceleyeceğiz. İlk konuğumuz Ve Volkan olacaktı ancak kendisine dair çok bilgi bulamadık. O yüzden ikinci sıradaki Faruk K.’yı konu edindik. Faruk K. neler yapıyor şimdilerde? Karşınızda Honki Ponki şarkısıyla ünlenen Faruk K.

Liseliler Bilmez: Faruk K.

İlk başlarda tiyatrocuydu

İlk başlarda tiyatrocuydu
Faruk K.’nın macerası oldukça uzun ve ilginç bir hikaye barındırıyor. Faruk K.’nın K’sı soyadı olan Kurukaya’dan geliyor. İstanbul Şişli’de 20 Nisan 1973 günü dünyaya geldi. Lise tahsili tamamladıktan sonra kendisini tiyatro sahnelerinde buldu. Amatör olarak tiyatro tozu yuttu kendisi. Bu arada dans dersleri de aldı.

Büyük ustalarla aynı sahnede

Büyük ustalarla aynı sahnede
Tiyatroyu çok sevmişti Faruk K. aldığı dans dersleri sonrası Muhabbet-92 müzikalinde kendine yer buldu. Şener Şen ve Emel Sayın ile aynı sahnede yer alacaktı başarılı isim. Böylece profesyonel dünyaya adım atmış oldu.

Yonca Evcimik hayatına girdi

Yonca Evcimik hayatına girdi
Tiyatroya devam ettiği günlerde Yonca Evcimik ile tanıştı ve aldığı dans dersleri uzun yıllar boyu devam etti. Ayrıca sadece dans etmiyordu, müziğe de ilgi duymaya başladı Faruk K. Söz yazarlığı ve bestecilik yapmaya başladı.

Hayatını değiştiren yıl

Hayatını değiştiren yıl
Faruk K.’yı tanıdığımız yıl aslında 1996 oldu. Birkaç İyi Adam grubuyla başarılı işler çıkarmaya başladı. Hatta “Birkaç İyi Adam gidiyorduk kızlaraaaa” şeklindeki parçaları dillere pelesenk oldu. Bu başarısı sonrası Çıtır Kızlar grubuyla 2. albümünü çıkardılar. Sonra da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Bölümü’nü bitirdi.

Kamera önünden kamera arkasına

Kamera önünden kamera arkasına
Ancak daha sonra kendisini biraz geriye çekti Faruk K. Artık kamera önünde olmaktan kamera arkasında olmayı tercih etti. Birçok klipte sanat yönetmeni ve koreograf olarak çalıştı. Ayrıca 2001 ile 2007 tarihleri arasında yönetmen olarak Demet Akalın (Mantık evliliği), Zeynep Mansur (Katlanamam), Zeynel Aba (Kipriya), Ebru Şimşek (Ağır takılalım), Yelda Başaran (Öp diyemem, Kısmet değilmiş), Özlem Cevher (Sen anlarsın, Leyla) kliplerini çekti.

Bu sefer tek başına

Bu sefer tek başına
2001 yılı ise Faruk K. için ilginç bir yıl oldu. Tam “Unutuldu, nerede Faruk K.?” derken Azar Azar şarkısıyla karşımıza çıktı. Yine dillere pelesenk oldu. Bu defa dansı da fenomen haline gelmişti. Ancak asıl patlamasını 2002 yılındaki Honki Ponki şarkısı olacaktı. Aslında şarkıyı 1980 yılında Şenay seslendirmişti ancak 2002 yılında yeniden yorumlayınca Faruk K. patlama yaşamıştı.

Yine geri planda

Yine geri planda
Devam eden yıllarda zaman zaman albümler singlelar çıkardı Faruk K. Ancak hiçbiri Honki Ponki etkisi yaratamadı. Bu dönemde kamera önünde kendine yer de buldu. En son İşler Güçler dizisinin bazı bölümlerinde yer aldı. Çalışmalarına da devam ediyor tabii. Sahnelerden uzak kalmadı, şarkılarıyla bizleri coşturuyor.

Bonus: Ve Volkan nerede?

Bonus: Ve Volkan nerede?
Ve Volkan nerede, neler yapmakta hiç bilmiyorum. Bilenler varsa bize ulaşsınlar.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak