Liseliler Bilmez: Yıldo

90’lar yepyeni televizyon kanalları, ilginç şovlar ve kişilerin hayatımıza girdiği dönemdi. O kadar ki birçok isim unutulmaz olmayı 90’lara borçludur. O isimlerden birisi de Yıldo. Liseliler Bilmez serimize bu defa Yıldo’yu konuk alıyoruz. Ekranlarımıza damga vuran, şovmenliğe bambaşka bir soluk getiren Yıldo şimdilerde ne yapıyor? Molatik olduğumuz kişi Yıldo.

Liseliler Bilmez: Yıldo

Ünlü gazeteci ile akraba

Ünlü gazeteci ile akraba
18 Ekim 1945 tarihinde, Konya Ereğli’de dünyaya geldi Ahmet Yıldırım Benayyat, bizim tanıdığımız ismiyle Yıldo. Okul hayatı birçok farklı şehirde geçti babasının mesleği dolayısıyla. Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde lise tahsilini devam ettirdi. Ünlü gazeteci Hasan Cemal, Yıldo’nun teyzesinin oğludur.

Voleybol hayatını değiştirdi

Voleybol hayatını değiştirdi
Yıldo lise yıllarında hayatını değiştirecek voleybol ile tanıştı. Başarılı bir sporcu olarak adını kısa sürede çevresinde duyurdu ancak sadece voleybolda değil futbolda da yetenekliydi. Ayrıca koşu pistlerinde de kendine yer buldu, 1962 yılında Türkiye 400 metre engelli rekorunu kırmıştı. O dönem bir sporcu birkaç spor yapabilmekteydi. Tıpkı Can Bartu gibi. 1965 yılında Boluspor’da profesyonel olarak futbol oynamaya başladı. Bolu’da lise eğitimini tamamladı.

Galatasaray ile yolları kesişti

Galatasaray ile yolları kesişti
Futbolda başarıyla devam ederken tekrar voleybola döndü. Galatasaray’a transfer olup, filede adından söz ettiren bir sporcu haline geldi. Onu tanıdığımız ‘Yıldo’ lakabı da Milli Takım’dan arkadaşı Yavuz Işılay tarafından bu dönemde verilmişti. Daha sonra yeniden futbola döndü, sırasıyla Şekerspor, Galatasaray, İstanbulspor, Sarıyer, Şekerspor, Gaziantepspor takımlarında 1965 yılından sonra futbol oynadı.

80’lerde ticarete girdi

80’lerde ticarete girdi
Şimdilerde Marmara Üniversitesi olan, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde İktisat eğitimi alarak 1973 yılında mezun oldu. 1980’lere gelindiğindeyse Yıldo artık ticarete atılmıştı. Türkiye’de ilk defa plastik torbayı getiren kişi Yıldo’dur. 1982 yılında kurduğu şirketle ticarete girdi ve plastik torbaları Türkiye’ye getirdi.

Etrafının dikkatini çekiyordu

Etrafının dikkatini çekiyordu
Ticaretle uğraşırken haliyle çevresi de genişledi Yıldo’nun. Onu tanıyanlar neşeli ve muzip kişiliğinden etkileniyordu. 90’larda özel kanalların açılmasıyla Yıldo’nun hayatı tamamen değişti. Star TV ile televizyon dünyasına adım attı. Böylece ünü tüm Türkiye’ye yayıldı.
 

'Süper Turnike' ile tanıdık

'Süper Turnike' ile tanıdık
O dönem eğlence programları son sürat hayatımıza girmiş, bizleri ekran başına bağlamıştı. Süper Turnike de onlardan biriydi. Yıldo’nun ‘efsane’ sunumu ve şovlarıyla program kısa sürede sevilmişti. Star TV ve Kral TV’de bu dönem gece programları yapmaya başladı.

'Kafadan kopardın' deyimi literatüre girdi

'Kafadan kopardın' deyimi literatüre girdi
Yıldo o kadar başarılıydı ki kendinden sonra gelen şovmenlere ilham kaynağı oldu. Kullandığı cümleler, deyimler o dönem fenomen haline geldi. En ünlüsü ise 'Kafadan koparma' deyimiydi. Literatüre sokmuş, dilden dile dolanmaya başlamıştı. Devam eden yıllarda da birçok projede yer almış, dizi ve filmde oynamıştı.

Yıldo şimdilerde ne yapıyor?

Yıldo şimdilerde ne yapıyor?
Yıldo şimdilerde oldukça değişmiş. Yaşlanmış diyemeyeceğim çünkü yaşam enerjisi hala gözlerinden okunuyor, sadece yaş almış. Tarzını değiştirmiş, bu yüzden de tanımak oldukça zor kendisini. Sosyal medyayı aktif kullanıyor, hayatı seviyor, hayat da onu seviyor.

Kafadan kopardın kız! Aaaa neee? Ahahahahaha

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Instagram.com/selcukbulut7


 
Bu makaleye ifade bırak