Lüdmila Pavliçenko: Adını tarihe kurşunlarla yazan kadın

İkinci Dünya Savaşı boyunca birçok isim unutulmaz hale geldi. Bu isimler genellikle üst düzey rütbeli askerler ya da siyasetçiler olmuştu. Ancak bazı isimler vardı ki rütbeleri olmamasına, sıradan asker olmalarına rağmen tarihe geçtiler. Onlardan birisi de Lüdmila Pavliçenko’ydu. Peki, Lüdmila Pavliçenko’nun tarihe geçmesinin sebebi neydi?

Lüdmila Pavliçenko: Adını tarihe kurşunlarla yazan kadın

Hem okudu hem çalıştı

Hem okudu hem çalıştı

1916’da dünyaya gelmişti Lüdmila Pavliçenko. Ailesiyle birlikte 1937’de Kiev’e taşındı. Kiev’de fabrikada çalışmaya ve bir yandan da Kiev Ünivetsitesi’nde okumaya başladı. Okulunu başarılı bir şekilde bitirdi.

Savaş başlayınca…

Savaş başlayınca…

1941’e gelindiğinde Nazi Almanyası, Rusya’ya girmiş Ukrayna’ya kadar ilerlemişti. Okulunu yarıda bırakmıştı ve savaşa katılmıştı. Lüdmila Pavliçenko’nun bir özelliği vardı; Okul yıllarında atıcılık kulübüne girmişti ve iyi bir atıcıydı.

Hünerlerini sergiledi

Hünerlerini sergiledi

Bu kulüp Pavliçenko’nun çok işine yaradı. Gönüllü olarak katıldı. Hemşire yapılmak istendi ama o bunu reddetti çünkü çok iyi bir atıcıydı. 2000 Rus kadın keskin nişancıdan biri oldu. 3.5 teleskobik görme ile Tokarev SVT-40 tüfeğini kullanarak iki düşman askerini öldürdü ve namı yayılmaya başladı.

Tam bir savaş makinesi

Tam bir savaş makinesi

Savaş Odessa’ya taşınmıştı. Lüdmila Pavliçenko da orada savaşıyordu. Karşısına geleni de deviriyordu. Terminatör gibiydi, 2,5 ay boyunca toplam 187 düşman askerini öldürmüştü. Ancak birliği Sivastopol’a gönderildi.

'Bayan Ölüm'

'Bayan Ölüm'

8 ay boyunca Sivastopol ve çevresinde savaşmaya devam etti. Lüdmila Pavliçenko bu süre zarfında ‘ölüm skorunu’ 309’a yükseltmişti. Bunlardan 36’sı keskin nişancıydı. Lakabını da bu dönem aldı; Bayan Ölüm

ABD’de bir ilk

ABD’de bir ilk

Namı o kadar büyümüştü ki ABD Başkanı Roosevelt ve eşi onu ABD’ye davet etmişti. ABD’ye giden Lüdmila Pavliçenko bir ABD Başkanı tarafından kabul edilen ilk Sovyet vatandaşı oldu. Washington DC ve New York’ta birçok toplantıya, seminere katıldı. Bu gezi sırasında başkanın eşi Eleanor Roosevelt ona eşlik etti.

Film bile yapıldı

Film bile yapıldı

Lüdmila Pavliçenko ülkesine 1943’te geri döndü ve kahramanlık madalyası aldı. Ülkesinde çok ünlü oldu. Yaşadıkları ise 2015 yılında filme aktarıldı. Bitva za Sevastopol ismiyle yayınlanan filmde sadece savaş değil, Lüdmila Pavliçenko’nun duygusal yaşamı da gözler önüne seriliyor.

Kurşunlarla geçen hayat

Kurşunlarla geçen hayat

Savaşın en ünlü isimlerinden olan Pavliçenko 1976 yılında hayatını kaybetti. Arkasında 309 ölü bıraktı…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak