Maradona'nın arkasında bıraktığı hatıralar

Dünya futbolcu bir efsaneyi kaybetti. Maradona bizlere veda etti. Gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan birisi olan Maradona haliyle arkasında onlarca başarı, kupa, madalya da bıraktı. Biz de Maradona’ya Molatik olduk. İşte Maradona'nın arkasında bıraktığı hatıralar…

Maradona'nın arkasında bıraktığı hatıralar

Top cambazlığı yaptı

Top cambazlığı yaptı
İtalyan ve yerli köklerine sahip Maradona, ailesinin tek futbolcu çocuğu değildi. Kardeşleri İki erkek kardeşi Hugo ve Raúl (Lalo) da kendisi gibi profesyonel futbolcuydu. 10 yaşında yetenekleri fark edilen Diego mahalle kulübü olan Estrella Roja'da amatör olarak oynamaya başladı. Kısa bir süre sonra Los Cebollitas adlı kulübe geçti ve orada üç sezon geçirdikten sonra Buenos Aires'in Argentinos Juniors kulübünün altyapısına girdi. 12 yaşındayken devre aralarında top ile cambazlık yaparak seyircileri eğlendiriyordu.

15 yaşında imza attı

15 yaşında imza attı
İlk profesyonel sözleşmesini 16 yaşına 10 gün kala 20 Ekim 1976’da attı. Gösterdiği performans ise oldukça iyiydi. 167 maçta 115 gole imza attıktan sonra 1 milyon sterlin karşılığında Boca Juniors kulübüne transfer oldu. 1981 sezonunun yarısında Boca Juniors'a transfer olan Maradona, 1982 yılında ilk kez lig şampiyonluğu madalyasını aldı.

En pahalı futbolcu

En pahalı futbolcu
Üst düzey performansı ve 1982 Dünya Kupası’ndaki başarısı ona Avrupa topraklarının yolunu açtı. Barcelona bu essiz yeteneği kazanmak için Boca Juniors’dan 5 milyon sterlin ödedi. Bu o güne kadar yapılmış en pahalı transfer oldu. Barcelona’da da başarılı işlere imza attı ama kulüp başkanıyla sık sık tartışması onun transfer listesine konmasına sebep oldu. Asıl efsane olacağı yere gidecekti.

Napoli’nin kaderini değiştiren adam

Napoli’nin kaderini değiştiren adam
1984’te Napoli’ye transfer oldu Maradona 6.9 milyon sterlin karşılığında. Yine en pahalı futbolcu olmuştu. Tarihinin ilk lig şampiyonluğu ve UEFA Kupası’nı kazandılar Maradona ve arkadaşlığıyla. Kısa sürede taraftarın sevgilisi olmuş, Napoli şehriyle bütünleşmişti. Ancak hayatını mahveden kokaine de bu dönemde başlamıştı.

Tek başına kupayı aldı

Tek başına kupayı aldı
1986 Dünya Kupası için onun için diğer kupalardan daha farklıydı. Adeta tek başına Dünya Kupası’nı kaldırmıştı. Çeyrek finalde İngiltere'ye "Tanrı’nın Eli" ve tarihin en güzel golünü atması, finalde Almanları devirmeleri unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Kupa boyunca yapılan fauller, markajlar bile onu durdurmadı. Kendisini ancak kendisi durdurabilirdi, o da öyle yaptı.

İtalyanları Arjantinli yaptı

İtalyanları Arjantinli yaptı
1990 Dünya Kupası’nda ise oldukça ilginç anlara sahne oldu. Napoli’de oynan İtalya - Arjantin maçından önce Napoli taraftarına seslenip Arjantin’i desteklemelerini istedi. Onlar da Maradona’nın bu seslenişine kayıtsız kalmadılar ve Arjantin’i desteklediler. Yarı finalde galip gelen Arjantin oldu. Finalde ise Almanya’ya kaybettiler. İki defa üst üste Dünya Kupası’nı kazanma başarısını gösteremedi.

Kokain hayatını mahvetti

Kokain hayatını mahvetti
6 yıl boyunca Napoli formasını giymiş ancak kokain ve uyuşturucu nedeniyle 15 ay ceza almıştı. Bunun neticesinde 1992’de çok sevdiği ve sevildiği Napoli’den ayrılmak zorunda kaldı. Artık Maradona bitme noktasına gelmişti. Yeni durağı Sevilla olmuştu. 1993 yılında Newell's Old Boys'a transfer oldu. 1995 yılında Boca Juniors'a geri döndü ve iki yıl orada oynadı. Sevilla’da oynarken İstanbul’da Galatasaray ile bir hazırlık maçı yaptı. Türk izleyicisi de onu Ali Sami Yen’de izleme fırsatı elde etti.

Tek başına kupalara uzandı

Tek başına kupalara uzandı
Bana göre tarihin en iyisi Maradona’ydı. Kendisi tek başına bir takım gibiydi. Tabii ki takım arkadaşlarının da yardımıyla başarılara ulaştı ancak o olmasa o takımlar kupalara ulaşamazdı. Sıradan bir takımı Avrupa kulüplerinin arasına sokmuş, Arjantin’e Dünya Kupası’nı tek başına getirmişti. Messi ile kıyaslanıyor günümüzde ancak Messi’den bir gömlek daha üstün kendisi. Oynadığı dönemde adeta dayak yer gibi faullere maruz kalıyordu mamafih yine de hedefine ulaşıyordu. Günümüz dünyasında bir futbolcu olsaydı tarih çok başka olabilirdi. Hafızalarımıza "Maraba Televole" repliğiyle de kazınmış, sokakta çocuklar maç yaparken “Maradonaaaa” diye bağırmış, Tsubasa’da Juan Diaz karakterine ilham kaynağı olmuş bir isimdi.

Güle güle Maradona…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr


 
Bu makaleye ifade bırak