Mars'a gitmek için CV'nizde ne olması gerekiyor? NASA açıkladı!

Önce Ay’a gittik, kesmedi şimdi de Mars’a gitmeye çalışıyoruz. Ay daha kolaydı. Hem daha yakındı hem de daha fazla bilgimiz vardı Ay’a dair. Teknoloji aradan geçen yıllardan sonra bizi Mars’a gitmeye de teşvik etti. Peki, NASA Mars’a gitmek için nasıl bir seçim sürecinden geçiriyor? Mars’a gitmek isteyenler, CV’leri hazırlayın, buyurun yazımıza.

Mars'a gitmek için CV'nizde ne olması gerekiyor? NASA açıkladı!

Resmi paylaşım geldi

Resmi paylaşım geldi

NASA yöneticisi Jim Bridenstine Twitter adresinde şu sözleri paylaştı ve resmi duyuruyu yapmış oldu;

"Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 20 yıldır ara vermeden sürdürdüğümüz çalışmaları kutluyoruz ve 2024 yılında Ay'a ilk kadını ve bir sonraki erkeği göndermemize ramak kaldı."

"Astronot ekibimize katmak istediğimiz bir avuç çok yetenekli kadın ve erkek için, insanın uzayda bulunduğu bu zaman bir astronot olmak inanılmaz bir dönem. Tüm nitelikli Amerikalıları, 2 Mart'tan itibaren başvuruya bekliyoruz. "

Sayısalcılar yaşadı

Sayısalcılar yaşadı

Fen, matematik veya mühendislik alanında yüksek lisans yapanlar şanslılar. Bir de deneme pilotu olmak ya da tıp alanında bir diplomaya sahip olmak yeterli. Yine biz sözelcilere hüsran, biz sözelcilere yine hasret var.

İnternette test

İnternette test

Başvuruları kabul edilenler internette 2 saatlik bir teste tabi tutulacaklar. Son astronot seçimlerinde 11 kişi, 18 bin başvuru arasından seçilmişti.

Rakipler çok dişli

Rakipler çok dişli

Öyle kolay rakipleriniz yok, Harvard mezunu, uzun yıllardır pilotluk yapan birçok aday başvuru yapıyor. Bu da işinizi oldukça zorlaştırıyor.

2 yıl eğitilecekler

2 yıl eğitilecekler

2021’in ortalarında NASA astronot adaylarını belirleyecek ve 2 yıllık bir eğitim neticesinde onları mezun etmeyi planlıyor.

Sıkı eğitimler

Sıkı eğitimler

NASA seçtiği astronotları yoğun bir eğitimden geçirecek. Sonuçta bu isimler Mars’a gidecek. Eğitimdeki kişiler, NASA'nın su altı nötr kaldırma kuvveti laboratuvarında ders alacak ayrıca robotik konusunda çalışacak.

Uçak kullanacaklar

Uçak kullanacaklar

Pilotluğu öğrenmeleri için adaylar T-38 jeti kullanacaklar. Ayrıca Uzay İstasyonu sistemlerini öğrenecekler.

Rusça öğrenecekler

Rusça öğrenecekler

Astronotlar, Artemis Uzay Programı için de eğitilecekler, Rusça da öğrenecekler.

Devasa çalışma gurubu

Devasa çalışma gurubu

NASA bu eğitimler boyunca 500’e yakın ismi çalıştıracak. Sonuçta kolay bir şey değil Mars’a gitmek. Bu ekip daha önce uzay çalışmalarından çalışmış, tecrübeli bir kişilerden oluşuyor.

'Mayıştan haber ver'

'Mayıştan haber ver'

Mars’a gidecek kişilerin alacağı maaş da oldukça uçuk rakamlar haliyle. Eğitim ve deneyim durumunuza göre maaş 53.800'den 70.000 dolara kadar çıkıyor. Valla iyi para.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak